blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Tak s tím to sloganem jsem se setkal pokud jsem před rokem a pul poptával internet. Máme 21. století a málo kdo by si řekl, že v republice je dnes problém připojit se k internetu avšak jsou stále místa kde internet není standard, ale naopak výsadou a rychlý internet je takřka nemožný.


Obrázek

V každém větším městě dnes najdete minimálně dva místní internetové zřizovatelé a možnost nechat si připojit modem ADSL, pokud bydlíte ve více zahuštěném místě můžete si ještě vybrat i možnost připojení pomoci kabelové televize. A pokud ani tyto připojení vám nestačí můžete do světa internetu vyrazit z mobilu pomocí sítě 3G. Napadlo vás ale někdy že budete potřebovat internet a v místě kde ho budete potřebovat prostě nebude?

Před více jak 2 roky jsem se přestěhoval k přítelkyni do mále obce na Krnovsku. Mám kolem sebe nádhernou přírodu klid i čerstvý vzduch, ale právě ona příroda a hromada zalesněných kopců kolem obce mi přidělává vrásky na čele. Připojení k internetu totiž v těchto lokalitách bývá mnohem komplikovanější.

První překvapením byla nemožnost pořízení ADSL služby. Ne že by obec ležela daleko od digitální ústředny, ale proto že na tehdejším Telekomu se už za komunistu rozhody šetřit socialistický rozpočet a budovaní telefonech přípojek si co nejvíce zjednodušit. Místo aby do obce natáhly klasické telefonní vedení jak bylo všude jinde rozhodly se, že pro ně bude jednodušší střelit z krnovské ústředny bezdrátově na praděd a z pradědu zase zpět do obce. Díky tomuto rozhodnutí však teď v obci nelze použit ani jediné ADSL, takže možnost připojit se k internetu je u telefoniích možnosti pouze rychlost 56 Kb což asi uznáte není použitelné.


modemová karta používaná na dative přenosy rychlosti 56 kb

Další možnosti bylo připojení pomoci mobilního internetu. V obci je signál na 2 mobilní operátory ten třetí se neobtěžoval pro cca 200 obyvatel budovat BTS stanic. Takže ti dva zbylí operátoři jsou v obci schopni nabídnout GPRS a EDGE spojeni oba tarify jsou náchylný na úroveň signálu, rychlost jede velice pomalu a objem stažených dat je velice limitovaný. Jen pro informace například CDMA v místě signál nemá a to ani první ani druhá verze.

vodafone modem

Další možnosti byli místní internetový zřizovatele připojení, i když v okolí cca 10 km vzdušnou čarou je několik zřizovatelů vzhledem k náročnému terénu a přelidnění obce je pro všechny tyto zřizovatele obec nerentabilní, a proto se do ní nikdo nechystá. Obvolal jsem snad všechny možné poskytovatele z kraje, ale pokaždé jsem se dozvěděl takřka to samé ne v obci signál nemáme a mít nebudeme.

Žít offline, nebo ne? Když jsem se dozvěděl o možnostech připojení byl jsem rozčarován dnes a denně posloucháte reklamy v televizi na internet. Bublinkové, červené či růžové reklamy, které nám říkají jak je to super být mobilní, a že právě u nich není problém s připojením k internetu, a přitom když už potřebujete být na internetu máte smůlu.

pokriti satelitnim internetem

Ve své touze být online jsem narazil na další trochu exotičtější způsob připojení k internetu to pomocí satelitního připojení. Ano i přes satelit se dá dneska surfovat po internetu, a vzhledem k rozdílné technologii nejsou vázaní na okolí. Teoreticky tedy stačí výhled na oblohu a nasměrovaní speciální paraboly na správný satelit. Princip připojení a možnosti instalace je jedna věc popis služby však věcí druhou. U satelitního internetu se více jak dříve skloňuje, takzvaný F.U.P. což je zkratka tří anglických slov Fair User Policy. Velice stručně řečeno jde o systém, který hlídá kolik na internetu stáhnete a pošlete dat, a pokud překročíte limit který je u každého poskytovatele jiný dochází buď to k omezení nebo odpojení internetového připojení. Právě F.U.P. je jedna z věcí která děla satelitní internet pro normální používaní jedno z nejhorších internetu ale co dělat když všechny předchozí možnosti připojení selhaly? Buď to satelitní internet nebo být off-line.


pohled na složenou parabolu a další díly dodavane společně s parabolou

Satelitní internet v české republice poskytuje několik firem ovšem ceny za připojení a hlavně limity F.U.P. jsou u některých firem na takové úrovni, že to je opravdu lepší zůstat off-line. Naštěstí je na trhu i jedna, která se rozhodla službu prodat tak jak ji nakoupí a tudíž jsou limity i cena relativně přijatelné.

Po dlouhém hledání jsem našel firmu INTV.CZ, která se zabývá internetovým službami a prodává i možnosti satelitního internetu TOWAY, který je jako jeden z mala pro většinu brouzdání po internetu použitelný. Rychlost připojení je dnes možná dvojí a to buď to 3,6Mbps/512kbps nebo 3,6Mbps/384kbps, kde první číslo je download a druhé upload.

Jsem nyní připojen k internetu i já ovšem vzhledem k satelitní technologii jsem limitován počtem přenesených a stažených dat a to do směšných čísel. Pro srovnání s Vaším internetovým připojením Vám je schválně vypíšu aby jste si samy mohly udělat obrázek jak na tom vlastně s tím rychlým internetem jsme.

F.U.P. je u tohoto poskytovatele nastaveno v pěti časových omezeních. Jsou to tyto 1 hodina, 4 hodiny , 24 hodin , 7 dni , 4 týdny. F.U.P. se počítá ze stažených i odeslaných dat a to podle vzorce 1,5 x odeslané data + 0,5× stažené data. Výsledek nesmí překročit limit, který je dán jinak dochází k omezení služby.

limit

Važte si připojení k internetu, kterým jste nyní připojeni ne každý má možnosti jako Vy a brouzdání po internetu pro něj není jednoduché ani ve 21 století. Schválně mi do diskuze napište jaké máte připojení k internetu Vy.


Štítky článku elektronika | internet | mobilni | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 21.02.2011 zobrazeno 4 842x
Předchozí článek Výsledná škoda ledového driftu
Pozdrav z Brna Další článek


1iconsilencer.name

Silencer

2011-02-21 19:41:41

Tak v porovnání jsem teď pravý opak, přecházím na jiné připojení – z wifi na ADSL, teď běží přechodné období kdy máme doma obojí a obojí má cca 8Mbit down a 512 kbps up. Obec s 2500 obyvateli.


gravatar2iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2011-02-22 08:54:56

jj no tak takových obcí jako bydlím ja je málo no bohužel bydlim v jedné z nich :-) ja předtím bydlel v krnově a tam jsem na optice 16 Mbit down a 16 Mbit up město s cca 30 000 obyvateli.


3

sokorka

2011-02-22 09:20:49

moc pěkný článek. A tech obyvatel je tu tak 330. Především důchodců :-(


gravatar4iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2011-02-22 10:44:28

no tak to ze je jich 330 jsem netusil ale i tak je to docela jedno pac by to asi nic nezmeni jinak jsem dostal do vzkazu na facebooku komentar ze by v obci melo zajem o intenet 55 domacnosti ad jsem to pocital jak jsem to pocital 55×3 v prumerne domacnosti nam dava 165 lidi coz by muselo byt presne polovina obce takze by se musely pripojit i duchodci coz si teda nejsem jistej :-)


5

Crazy

2011-02-23 15:03:02

Ijacku, mel bys to nejak vymyslet a profitovat na tech pár lidí z vaší obce :-D Jinak, já bydlím ve Varech, což může být tak 50tis. obyvatel, nevím přesně,přesto jsem v části,které je velmi blízko centra a krom 3G připojení, které je taky dost drahé a FUP limit ani nemluvě, si můžu zařídit ADSL s rychlostí max. 2Mb/s, a když vezmu vpotaz reklamni tahaky a vse kolem, že muzu mit až 16Mb za 400kč, musím se zasmát :-D


gravatar6iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2011-02-23 15:08:28

no jo no smich ale tady není na miste spise jde o plac pac dnes je net takřka samozřejmosti a malo kdo si úpředstaví že byt online neni uplne jednoduche někdy a někde :-)


gravatar7iconmrpierc.jecool.net

MrPierc

2012-01-26 19:45:07

Moc smutný článek. Cítím s tebou, protože já se snažím sehnat lepší připojení již několik let. Mám alespoň 3,5 Mb od O2 přes ADSL. Přesto nikdy neplánují zrychlit mi tuto službu ( 3,5 km vzdálený od ústředny ). Oproti tobě jsem ještě na standardu. Ale na druhou stranu, když ti nejde internet, tak si začneš všímat přítelkyně :-)

Přeji ti co nejdříve lepší připojení !


8

salora

2013-11-13 16:43:13

No tak to je opravdu vzácná náhoda že jsem během brouzdání na internetu zavadil o tuto stránku s touto tématikou,já jsem totiž rovněž z Krnova a doma s internetem problém ,mám ovšem chalupu u Malé Morávky /asi 13km od Bruntálu/ a situace s mizerným pokrytím je naprosto stejně žalostná,vodafone edge vypadává se zázrakem se mě to podařilo 1× spojit ale vzápětí než jsem si stačil přečíst mail tak spojení vypadlo,pevnou tel. linku tam sice mám ale s tou již tady avizovanou závratnou rychlostí kolem 32Kb je víc než žalostné čili jinými slovy řečeno nanic ,satelit je sice pěkná věc ale náklady ne zrovna malé včetně nevalné možnosti stahování dat takže jediné řešení které používám abych byl jakožtakož ve spojení se světem je zajet do hospůdky s N.B. a zavěsit se na jejich wifinu takže s tohoto ohledu si připadám jako 100 let za opicemi.


gravatar9iconwww.apenex.cz

jirka

2014-10-02 14:54:15

Článek tady visí tři roky a stejně se toho málo změnilo. Představy reklamních lidiček o happy připojení někde na hrázi rybníka jsou stále jenom reklamním snem:-(


gravatar10iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2014-10-02 15:23:18

no z pohledu mobilních operátoru se toho moc nezměnilo. Ba možná zhoršilo. Nasazení levné ale méně kvalitní technologie celá GSM síť značně ztrácí dech.V obci kde jsem problém řešil se však situace změnila. Místní starostka nakonec vyjednala s Ostravskou firmou připojení obce k internetu a tak se ukázal zřizovatel který v obci nakonec internet rozběhl. Více na http://blog.ijacek007.cz/…ecne-on-line . Nebít ale lokálního poskytovatele pomocí mobilních technologii by se k internetu z obce přistupovat nedalo. I když je internetu dnes plná každá reklama na mobilní operátory.


11

salora

2014-11-04 09:54:22

NJ to má kolega z Krasova štěstí,já naopak smůlu ono přece jen Krasov je poměrně velká obec takže se to provozovateli asi vyplatilo vybudovat sít já jsem tady v Nové Rudné s pár chataři defakto odříznut od světa ani mobilní sít tu není dobrá a když mluvím tak musím dom okna takže mě zůstali jen oči pro pláč. Hrozně kvetu když vidím v TV ty upoutávky o šíření pokrytí inetu jakoby to už všude fungovalo ale opak je pravdou,bohužel.Je smutné že vlastně didím na vysílač Praděd a z tama by se dalo pokrýt poměrně velká část bezdrátově ale to je pouze sen.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 207. Poslech všech dohromady zabral přes 2807 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 43% tedy 88 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Sapiens

Poslední hodnocenou audioknihou je Duna Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama