blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Tento blog a další mé projekty neběží na normálních serverech, ale na domácím serveru se systémem Ubuntu. I když není náročnost webového serveru nikterak veliká, každý nepřetržitý provoz jakéhokoliv zařízení, si bere svou daň a proto bylo nutné po více jak 5 letech nepřetržitého provozu, vyměnit starý notebook Asus za jiné zařízení.
Pohled na čas běhu bez výpadku na serveru
Vzhledem k nepřetržitému provozu jsem hledal zařízení, které by mělo odpovídající výkon a přitom neplýtvalo zdroji. Ono není problém nechat běžet neustále počítač s procesorem i7 a čtyřmi jádry, ale kdo by potom platil náklady na napájení takovéhleho stroje? . Stařičký Asus jsem tedy vyměnil za „novější“ Lenovo R500. Výměnu jsem musel realizovat hlavně proto, že ve starém „serveru“ odcházel pevný disk a stabilita celého systému již byla velmi špatná.
Pohled na diagnostiku pevného disku pod systémem Ubuntu v rozhraní Webmin
Celou neděli jsem tedy místo rodině věnoval migraci dat, databází, konfigurací systému a testování. Poslední maličkosti jsem dořešil dnes a vypadá to, že všechny důležité systémy fungují. Ono totož není jednoduché během pár hodin zprovoznit všechny služby, které jsem si na serveru zprovoznoval postupem času několik let. U linuxu je navíc problém v tom, že pokud jednou službu zprovozníte zpravidla funguje a nemusíte do ní zasahovat. Vzpomínejte tedy, jak jste před 4 roky něco instalovaly!?

No doufám že nový servřík bude dlouho schopen odpovídat na všechny požadavky, které pro něj přijdou a že bude alespoň tak spolehlivý, jako jeho předchůdce. S Asuse jsem server udělal před pěti lety jen proto, že jej bratr značně zrasoval v práci a nedal se jako notebook používat. Mechanicky totiž odešli panty, na displeji disk vykazoval chyby, baterie neměla kapacitu a CD-rom nečetla disky. Celkově však počítač fungoval a když byl umístěn na jednom místě fungoval stabilně.
Pohled na nový server a jeho konfiguraci a zdroje
Místo dočasného umístění jsem jej měl na místě více jak pět let a přitom doby výpadku byly minimální. Většinou se jednalo o planovaný restart z důvodu aktualizací nebo výpadek konektivyty, kdy počítač fungoval pořád stejně, jen požadavky se k němu neměli jak dostat. Osobně bych si přál, abych se na „nový servrer“ mohl také spolehnout, tak jako na právě dosloužilý ASUS.
pohled na diagnostiku pevného disku v Ubuntu přes rozhraní Webmin
Pevný disk v „Novém serveru“ totiž také není nejnovější a smart elektronika ukazuje na chyby. Vzhledem k funci starého pevného disku ve starém počítači však věřím, že i s chybami bude server spolehlivě pracovat několik let. Přeci jen nevlastním tolik prostředků, abych mohl měnit každým dnem nejen servery, ale také jejich vnitřnosti.

Rychlost generování stránek se moc nemění vzhledem k tomu, že je server minimálně zatížen se žádný zázrak nekoná. Rychlejší odezva je snad jen v některých wordpress webech, které jsou obecně náročnější na zdroje, než jednoduchý redakční systém který si sám vytvářím.

Mohlo by Vás zajímat

Provoz webu po více jak 9 hodinách opět obnoven

udržba routru


Štítky článku lenovo | linux | opravy | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 15.07.2013 zobrazeno 2 103x
Předchozí článek Provoz webu po více jak 9 hodinách opět obnoven
Poklad minulého století - disketa Další článek


1

sokorka

2013-07-15 14:07:42

no tak mi budeme taky doufat ;-)


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama