Pokud řešíte vytápění domu, první na co se zaměříte je, zda-li se nedá vytápění zefektivnit. Nikdo z nás nemá neomezený rozpočet a tak se počítá každá ušetřená koruna. Přitom nejvíce tepla z domu utíká právě střechou. Rozdíl je o to větší pokud pod střechou máte obytné místnosti, které vytápíte.
V našem případě je pod střechou pracovna, ložnice i dětskýpokoj. Z prvu jsem stavu izolace pod střechou nevěnoval pozornost. Všechny šikminy jsem měl pod dřevěným obložením a tak jsem i toto obložení bral jako další izolaci. To, že izolace asi nebude v nejlepším stavu jsem si začal uvědomovat se začátkem podzimu, kdy se při citelném venkovním ochlazení značně ochladilo i v podkrovních pokojích. Vodítkem mi mohl být i opačný stav, kdy v létě horko z přehřáté střechy prostupovalo do podkrovních pokojů.
Nedalo se nic dělat, obožení neobložení musel jsem se odhodlat a část obkladu demontovat, abych se mohl podívat jak je na tom „izolace“ pod střechou. To co jsem uviděl se dalo čekat, jen jsem tomu nechtěl věřit, i když na to okolnosti poukazovaly již dávno. Někde byla stará minerální vata s velkými mezerami, na jiné části střechy zase původní majitelé použili izolaci, která byla kombinací polystyrénu a molitanu. Takováto izolace opravdu svou úlohu neplní. Bylo tedy nutné postupně rozebrat obložení střešních trámu ve všech podkrovních místnostech a nahradit starou nedostačující izolaci novou, aby se z domu veškeré teplo neztrácelo jako pára nad hrncem.
Nejprve bylo nutné všechnu starou izolaci demontovat. Nejedná se zrovna o příjemnou práci. Stará izolace se drolila, ze staré vaty padaly části a z izolačních desek zase malý jemný prášek, který nesmírně škrábal kdykoliv se vdechl. Pokud demontujete izolaci v plně vybavených místnostech nepořádek, který to v místnostech udělá také není malý. Samotnou demontáži a vynesení z domu však také práce nekončí, protože je nutné starou izolaci také dostat do sběrného dvoru.
Jakmile však máte uklizeno a nainstalujete novou izolaci rozdíl poznáte velmi rychle. V našem případě byla izolace mezi krovy opravdu velmi špatná a tak po instalaci nové izolace a vrácení obložení šel rozdíl cítit téměř okamžitě. První namrznutí střechy poté ukázalo, jaký rozdíl má nová izolace pod střechou.
Správně bych měl izolaci umístit i mezi trámy tak, aby nedocházelo k tepleným ztrátám způsobenými samotnými trámy střechy. Vzhledem k malému prostoru jsem ale nechtěl podkrovní místnosti ještě více zmenšovat a tak jsem umístil novou izolaci jen na místo té staré. I tak je ale jasně patrné, že střecha zůstala namrzlá v místech, kde byla izolace vyměněna, což ukazuje, že teplota se držela vevnitř a neprostupovala střechou, kde by způsobila viditelné roztátí námrazy, tak jak je patrné z trámu.
Mohlo by Vás zajímat
sarka
2017-02-14 21:08:15no vidíš co všechno se naučíš jde ti to
Ivet
2021-09-06 22:01:49Ahoj, já myslím, že takové věci je lepší nechat dělat odborníka. Ten kdo si myslí, že na tom pár korun ušetří, když si to udělá sám nakonec stejně spíš udělá někde nějakou botu a stojí ho to víc než u firmy. My jsme si zateplení nechali udělat od firmy, a bylo to lepší, než si hrát na bořka stavitele. Firma to měla raz dva. Doporučuji
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři