blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Pokud řešíte vytápění domu, první na co se zaměříte je, zda-li se nedá vytápění zefektivnit. Nikdo z nás nemá neomezený rozpočet a tak se počítá každá ušetřená koruna. Přitom nejvíce tepla z domu utíká právě střechou. Rozdíl je o to větší pokud pod střechou máte obytné místnosti, které vytápíte.

V našem případě je pod střechou pracovna, ložnice i dětskýpokoj. Z prvu jsem stavu izolace pod střechou nevěnoval pozornost. Všechny šikminy jsem měl pod dřevěným obložením a tak jsem i toto obložení bral jako další izolaci. To, že izolace asi nebude v nejlepším stavu jsem si začal uvědomovat se začátkem podzimu, kdy se při citelném venkovním ochlazení značně ochladilo i v podkrovních pokojích. Vodítkem mi mohl být i opačný stav, kdy v létě horko z přehřáté střechy prostupovalo do podkrovních pokojů.


pohled na starou izolaci po sundání části obložení

detail na část staré izolace střechy

Nedalo se nic dělat, obožení neobložení musel jsem se odhodlat a část obkladu demontovat, abych se mohl podívat jak je na tom „izolace“ pod střechou. To co jsem uviděl se dalo čekat, jen jsem tomu nechtěl věřit, i když na to okolnosti poukazovaly již dávno. Někde byla stará minerální vata s velkými mezerami, na jiné části střechy zase původní majitelé použili izolaci, která byla kombinací polystyrénu a molitanu. Takováto izolace opravdu svou úlohu neplní. Bylo tedy nutné postupně rozebrat obložení střešních trámu ve všech podkrovních místnostech a nahradit starou nedostačující izolaci novou, aby se z domu veškeré teplo neztrácelo jako pára nad hrncem.


pohled na mezery ve staré izolaci


izolační desky materiál něco mezi molitanem a polystyrénem

Nejprve bylo nutné všechnu starou izolaci demontovat. Nejedná se zrovna o příjemnou práci. Stará izolace se drolila, ze staré vaty padaly části a z izolačních desek zase malý jemný prášek, který nesmírně škrábal kdykoliv se vdechl. Pokud demontujete izolaci v plně vybavených místnostech nepořádek, který to v místnostech udělá také není malý. Samotnou demontáži a vynesení z domu však také práce nekončí, protože je nutné starou izolaci také dostat do sběrného dvoru.


pohled na střechu s demontovánou izolací


umístění minerální izolace mez trámi střechy

Jakmile však máte uklizeno a nainstalujete novou izolaci rozdíl poznáte velmi rychle. V našem případě byla izolace mezi krovy opravdu velmi špatná a tak po instalaci nové izolace a vrácení obložení šel rozdíl cítit téměř okamžitě. První namrznutí střechy poté ukázalo, jaký rozdíl má nová izolace pod střechou.


instalace izolace a parozábrany

Správně bych měl izolaci umístit i mezi trámy tak, aby nedocházelo k tepleným ztrátám způsobenými samotnými trámy střechy. Vzhledem k malému prostoru jsem ale nechtěl podkrovní místnosti ještě více zmenšovat a tak jsem umístil novou izolaci jen na místo té staré. I tak je ale jasně patrné, že střecha zůstala namrzlá v místech, kde byla izolace vyměněna, což ukazuje, že teplota se držela vevnitř a neprostupovala střechou, kde by způsobila viditelné roztátí námrazy, tak jak je patrné z trámu.


pohled na unik tepla ze střechy podle námrazy

Mohlo by Vás zajímat

Jak jsem stavěl plot


Štítky článku myslenky | opravy | skutecnost | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 14.02.2017 zobrazeno 1 250x
Předchozí článek Ohlédnutí za rokem 2016
Hraji počítačové hry a nestydím se za to Další článek


1

sarka

2017-02-14 21:08:15

no vidíš co všechno se naučíš jde ti to


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 261. Poslech všech dohromady zabral přes 3416 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 38% tedy 98 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Evoluce – Věž zajatců

Poslední hodnocenou audioknihou je Černá zem Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Reklama