blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

V patek jsem si všiml změn na stránkách geocaching.com bylo jasné, že je jen otázkou času kdy vyjde nová aktualizace prográmku, který se jako jeden z mála volně dostupných programu dá dnes použít na geocaching na telefonech se systémem windows mobile.

Hned v sobotu vydal autor programu GCZII novou verzi, která počítá z novým vzhledem stránek geocachingu a měla by opět fungovat jak má. Proč vlastně přestala fungovat stará verze? Může za to princip samotného fungování aplikace.

GCZII ale i jiné neoriginální aplikace pro geocaching (neoriginálními myslím nepodporované nebo nevydané firmou Groundspeak vlastníka stránek geocaching.com) pracují na principu získávaní informaci o keší tak, že jednoduše stáhnou celou html stránku o keši. Poté z ní vytáhnou jen nutné informace zbytek kódu zahodí s daty, které byly vytaženy pak aplikace nadále pracují .

Problém ovšem nastává pokud autor stránky v našem případě majitel stránek geocaching.com kód stránek změní. Potom totiž nesedí postup kdy jsou vytahovány potřebné informace z celé stránky a program nadále nedovede data získat a pracovat s nimi. Proto pokud provede geocaching.com update většina aplikací přestává fungovat a je odkázaná pouze na rychlost autora s jakou dovede program opět opravit. Tedy přesněji naučit jak nově získávat informace z upravených stránek.

Problémy tohoto typu by se daly jednoduše upravit takzvanými API. Což by bylo rozhraní nezávislé na webové podobě stránky, které by aplikace využívaly pro zjištění pouze důležitých údajů. Odpadla by tak nutnost stahování nepotřebných dat , uprav aplikací při každé změně webových stránek i zbytečné filtrování zda je údaj, který byl získán potřebný či nikoliv.

Bohužel tak obyčejná věc jako je API na stánkách geocaching.com není a to hlavně kvůli vidině zisku. Prostě pokud by otevřel majitel stránek možnost autorům vytvářet si aplikace připravil by se o zisky. Paradoxně se ale na evropském trhu nemá o co ošidit protože oficialní aplikace z dílny Groundspeaku například na systém windows mobile není a pravděpodobně ani nebude podobně je to zatím i na straně androidu kde jedničkou je free aplikace českého autora.

Nedá se tak čekat že by se věci změnili k lepšímu a proto budem muset provést aktualizaci pokaždé kdy se Groundspeak rozhodne webové stránky upravit nebo úplně překopat.

Nová verze programu GCZII je ke stažení zde .


Štítky článku geocaching | recenze | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 09.05.2011 zobrazeno 3 702x
Předchozí článek Geovýlet Dlouhá loučka – Olomouc
proměna míst geoskrýší Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 207. Poslech všech dohromady zabral přes 2807 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 43% tedy 88 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Sapiens

Poslední hodnocenou audioknihou je Duna Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama