blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Digitální data jsou všude kolem nás. Najdeme je nejen v počítači, ale také ve fotoaparátech, mp3 přehrávačích či mobilních telefonech. I když jako u všech dat platí pravidlo zálohovat, zálohovat, zálohovat, málo, kdo se tímto pravidlem řídí. Co dělat, když se naším nedopatřením či jen chybou ovadaní o své data připravíme ?

Dnešní ukládaní dat se od stařičkých počítačů moc neliší. Většina dat z většiny zařízení, lze při zachování chladné hlavy relativně úspěšně zachránit. Digitalní data, ať už fotky z fotoaparátu či dokumenty z pc, nebo písničky z MP3 přehrávače, jsou dnes na moderních médiích ukládaná digitálně.

To znamená, že vaše oblíbena písnička či krásná fotka z dovolené je na paměťovém médiu uložena jako skupina jedniček a nul. Ve chvíli, kdy data vytváříte se prostě uloží na paměťové médium. Pokud soubor smažete, ať už úmyslně či omylem, soubor se celý nesmaže. Ve skutečnosti je pouze na disku místo začátku souboru, odstraněna hlavička souboru. Tento proces se děje, aby se ušetřil čas, který je pro mazání potřeba. Ve chvili, kdy budete ukládat nové data na médium se prostě staré data přepíšou.

A zde je právě možnost vaše soubory obnovit. Pokud totiž smažete paměťovou kartu plnou fotek z dovolené pro co nejlepší obnovu musíte okamžitě kartu přestat používat. Pokud by jste totiž na kartu fotili dál nové data jednoduše přepíšou ty staré a možnost obnovení smazaných fotek tím značně klesá.

Pokud by jste ovšem kartu z fotoaparátu vytáhly a doma pomocí čtečky karet načetli kartu například programem Recurva z velkou pravděpodobností by jste z karty většinu smazaných fotografii obnovily.

Stejné jako v příkladu s paměťovou kartou je to i u ostatních médii mp3 přehrávače ši osobního počítače. Počítač je ale trochu specifičtější v tom že při jeho provozu neustále něco ukládá na disk. U počítače tedy platí, že co rychleji se pokusíme smazané data zachránit tím větší šance je na jejich obnovení.

Pozor

Při obnovení jakýchkoliv dat z jakýchkoliv zařízení pltí jedno důležité pravidlo nikdy obnovované data neukládejte na stejné zařízení ze kterého data obnovujete. Pokud například obnovujete data z paměťové karty fotoaparátu obnovená data ukládejte například na disk počítače. Pokud obnovujete data z počítače obnovujte například na flasch disk. V případě že by jste data ukládali na stejné zařízení ze kterého data obnovujete muže ukládaní těchto obnovených dat značně snížit možnost obnovení dalších souboru právě tím že uvolněné místo které obsahuje staré soubory přepíšete nově ukládanými daty.

V o pár řádku víše jsem zmínil program Recurva. Pojďme si jej trochu více představit. Program Recuva File Recovery který vyvíjí firma http://www.piriform.com/recuva je jeden z mnoha programu který vám muže pomoci při smazání vašich dat. Tento program je možné stáhnout ze stránek výrobce a to zdarma. Pomocí několika jednoduchých nabídek je díky němu možné obnovení dat provést i obyčejným uživatelům. Navíc program umí komunikovat i v češtině a tak i neanglicky mluvící uživatel kterých je v našich končinách mnoho se s tímto programem jednoduše domluví.

Obnova smazaného nikoliv přepsaného souboru

Počítejte s tím že pomocí programu pro obnovu smazaných dat můžete obnovit jakákoliv smazaný soubor který nebyl přepsán novějšími daty. Tyto programy však nemůžete použít pro obnovu data které si přepíšete. Většina programů pro obnovu smazaných souboru vyhledává na vašem pevném disku zbytky dat označené pro přepsání. Pokud data smažete program je najde a nabídne jejich obnovení. Pokud například dokument Word ale pouze přepíšete tímto postupem původní verzi dokumentu neobnovíte. Přepsáním totiž nedojde k smazání dat ale jen k jejich změně a proto na přepsaní dokumentu je většina programu pro obnovení krátká.

Teorie bylo dost pojďme se podívat jak program stáhnout , nainstalovat a jak jej použít.

Nejprve je nutné program stáhnout k tomu můžeme požít například český server slunečnice.cz. Soubor stáhnete klinutím na odkaz Stáhnout Zdarma.


webová stránka slunecnice.cz

Klikněte na uložit soubor.


firefox uložit soubor

V levém menu vyberte plochu a klikněte na uložit.


volba plocha a položka uložit

Po stažení souboru spusťte instalaci.


spustit uložený soubor

V posuvníku vyberte Čeština a vyberte další nebo Next.


instalace a výběr češtiny
V dalším kroku můžete nechat všechny položky tak jak jsou a kliknout na tlačítko Instalovat.


vytvoření zástupců

Po krátké instalaci již stačí klinout na tlačítko dokončit. Pokud necháte zvolenou možnost spustit Recuva program se hned spustí.


instalace dokončena

První spuštění zapne průvodce který vás v češtině navede až k výslednému obnovení dat. Můžete zde také zvolit aby se průvodce již při dalším spuštění nespustil.

Po stisku tlačítka další se dostanete na výběr druhu dat, který chcete vyhledat. V našem případě budeme hledat obrázky . Klineme tedy na položku dále.

V dalším kroku je nutné vybrat zdroj dat ze kterého se má program pokusit smazané soubory obnovit.

V našem případě jsme si nebyly jistí, kde na počítači obrázky byly a tak necháme první volbu. Ta bude prohledávat všechny smazané obrázky na pevném disku počítače.

V posledník kroku již je program připraven na začátek hledání smazaných souboru. Zde je ještě možnost zapnout Hloubkové hledání. To však doporučuji stejně jako autoři zapínat až jako další možnost pokud vaše hledané data nenajdete bez hloubkového skenu. Hloubkové hledání je totiž velice pomalé. Ve většině případu jako první hledání smazaných souboru stačí rychlé hledáni.

Po stisku tlačítka následuje skenování jednotky kterou jste vybraly.


seznam výsledku hledaných souboru

Po analýze nám program nabídl výsledek hledání. Pokud zde hledaný obrázek není můžeme ještě zkusit Hloubkové hledání nebo přepnout program do rozvířeného ovládaní. Jak se můžete podívat v našem příkladu program našel na pevném disku počítače 728 souboru a hledání mu trvalo necelých 30 vteřin. U nepoškozeného souboru zobrazil program také náhledy. Aby jste se mohly přesvědčit že jde skutečně o data která hledáte.


rozšířený režim vyhledávání smazaných souborů

Pokud kliknete na tlačítko rozšířený režim zobrazí se vám seznam výsledku kde si můžete prohlédnout výsledky vyhledávaní jinak. U každého souboru naleznete také barevnou ikonku kde zelená znamená že soubor bude pravděpodobně v pořádku možné obnovit. Žlutá barva říká že je možní že některá část dat v souboru bude poškozena. A červená barva značí že soubor byl již částečně přepsán jinýmy daty a jeho obnova z velkou pravděpodobností dobře nedopadne.

Povedlo se vám diky tomuto návodu obnovit vaše data ? Budu moc rád když mi necháte komentář pokud vám tento návod pomohl.

Odkazy

Oficiální stránky programu RECURVA (anglicky)

Stažení programu zdarma z českého serveru Slunečnice.cz


Štítky článku opravy | recenze | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 06.12.2012 zobrazeno 15 333x
Předchozí článek Jak odstranit icq s lišty start u windows 7
Generování a nastavení certifikátu pro ssh autentifikaci místo hesla Další článek


1

Crazy

2012-12-12 11:15:05

Moc hezky popsáno, a dobré téma sis vybral :) občas se tohle fakt hodí :)


gravatar2iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2012-12-12 11:26:51

no hlavně je fajn když si uživatele uvědomí jak to vlastně s mazáním souboru probíhá a jaké jsou možnosti obnovy. Tím totiž všichni mohou značně ovlivnit výsledek obnovy důležitých smazaných dat.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama