blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes si ukážeme, jak relativně jednoduše sestavit domeček pro panenky. Domeček se zdál jako ideální dárek pro panenky naši dcery. Kupované domečky jsou však cenově velmi nákladné a tak jsem se rozhodl s pomocí své ženy jeden takový domeček postavit.


nejprve bylo nutné vytvořit plán stavby

První bylo zapotřebí domeček navrhnout. Vše jsem si připravil v bezplatném programu SketchUp 2016 od Google. Jako předloha posloužili domečky z internetu a rozměry doplnila manželka. Námi zvolený návrh má dvě patra na každém patře se nachází dva pokoje. Dále je ještě místo pod šikmou střechou. Celkově tak má dcera k hraní 5 místností. Výšku pater jsme zvolili 30cm a hloubka celého domečku je 35cm.


Pohled na nařezané a zatím nesložené všechny díly domečku


Potřebné nářadí na složení domečku vrtačka sada vrtáku používal jsem jen dva metr a šroubovák

Po zhotovení nákresu jsem požádal známého truhláře, aby podle nákresu připravil všechny díly. Původně jsem chtěl použít překližku, která je dostatečně pevná a zároveň není moc těžká. Tento materiál ale truhlář normálně nepoužívá, musel by jej tedy objednat a nestihli bychom domeček vyrobit do Vánoc. Po společné domluvě jsme nakonec zvolili dřevotřískovou desku se širokou 0,8 cm, která se využívá jako obal normálních dřevotřískových desek. Jde tedy o velmi levný a tenký materiál. Který však bývá většinou z jedné strany poškozen právě transportem.


první dvě stěny a deska podlahy


 pohled na domeček s hotovou podlahou a dvě mi stěnami

Když jsem již měl nařezaný materiál, stačilo se pustit do složení. Na spoje jsem si vybral vruty a vypotřeboval jsem jich více jak 150. Pro kompletaci mi stačil jen metr, tužka, šroubovák, vrtačka a dva vrtáky. Původně jsem si vzal sebou ještě přesnější posuvné měřítko, nicméně jsem jej téměř nepoužíval. Každý šroubek, který jsem do domku vrtal, bylo nutné pořádně změřit, jelikož je síla materiálu opravdu tenká.


pohled na hotové patra domečku a dělící příčky pokojů

Jako první jsem k přednímu dílu připevnil spodní část domečku a jednu boční stěnu. Tyto dva díly jsem připevnil vruty, které jsem dával ve vzdálenosti 5cm od sebe, aby měl domeček nějakou pevnost a stabilitu, přece jen jde o hračku pro děti.


pohled do domku hotové jsou obě všechny stěny i patra je potřeba dokončit střechu

Jako další následovala montáž dělící zdí v prvním patře a poté podlaha druhého patra. Tyto díly jsem již připevňoval co 10 cm. Jako další jsem připevnil další společnou zeď a poté jsem připevnil strop druhého patra. Jako poslední jsem přichytil druhou stranu domku. Zde jsem postupoval stejně jako u hlavní stěny, jsem dával šroubky co 5 cm a patra co 10 cm.


nové díly na upevnění střechy a pohled na upravenou šik minu na dílu střechy

Jakmile jsem dokončil všechny stěny, zbývala jen střecha. Zde jsem si ale všiml, že jsem nepočítal s tloušťkou materiálu. Tak tenký materiál by se při šikmém navrtaní byl opravdu hodně oslaben. Navíc jsem při objednáni dílů nepočítal se šikminou desek pro střehu a tak jsem musel zase za truhlářem. Ten mi opět ze zbytku materiálu uřezal tři kousky špalíčku, díky kterým jsem mohl střechu udělat stabilní i v případě, že by se o ní dcera opřela. Vzhledem k šířce špalíčku, jsem raději koupil i kratší vruty.
pohled na střechu domečku

stavba je hotová zbývají úpravy pokojů

Po uchycení střechy je domek hotov. Dokončen však není. Je potřeba ještě domek vybavit. Vybavení domu i natření střechy jsem nechal na ženu. Ta natřela střechu, dala si tu práci a po internetu vyhledala i vybavení pro jednotlivé pokoje, nebo by ho už nestihla vyrobit. Do domu jednotlivých pokojů manželka vybrala i samolepící tapety, různé koberce i druhy nábytku tak, aby byl každý pokoj originální. Tak nám vznikla kuchyňka, prádelna, ložnice, koupelna a obývací pokoj.


v domě je položená rozdílná podlaha a stěny pokojů mají různou barvu také je každý pokoj jinak vybavený

Původně jsme chtěli ještě dodělat schody a osvětlení. Nakonec jsme ale usoudili, že naše dvouletá dcera, ještě toto neocení. Domeček má patra vysoká 30 cm, tedy je vhodná i panenky typu Barbie. Zbytek se může postupně dodělat.

Mohlo by Vás zajímat

Oprava hračky, aneb na co se můžou hodit staré DVD média

Jak využít karton


Štítky článku deti | rodina | stavebnice |
Autor Ijacek.007 26.12.2015 zobrazeno 16 017x
Předchozí článek Jak zobrazit hesla uložená v internetových prohlížečích
Jak v systému Windows 10 vypnout heslo pro přihlášení Další článek


gravatar1iconcrazydog.cz

CrazyDog_87cz

2016-02-14 21:44:00

Hele, vy jste zazdili okno v koupelně :-D Jinak precizní práce ;)


gravatar2iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2016-02-14 23:39:31

jj no nábytek se obědnával přes internet a ještě z minimem popisu pak se musel prostě nějak dopasovat.


3iconwww.fakynn.blog.cz

fakynn

2016-12-02 23:02:52

Vypadá to skvěle! Lepší než nějaký kupovaný. Pamatuju, že pro mne táta také vyráběl domečky pro panenky, bylo to skvělé. Dcera bude určitě nadšená. Nebo už je.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 261. Poslech všech dohromady zabral přes 3416 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 38% tedy 98 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Evoluce – Věž zajatců

Poslední hodnocenou audioknihou je Černá zem Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Reklama