Dnes si ukážeme, jak provést zálohu nastavení bezdrátových sítí, uložených ve vašem počítači. Záloha se hodí jak pro případ, že by Windows zkolaboval, ale také pokud chcete počítač vyměnit.
V systémech Windows 7, se dalo heslo snadno zobrazit, ve vlastnostech bezdrátových sítí a tak jste si heslo mohli klidně opsat nebo vyfotit. V novějších systémech již na první pohled heslo k uloženým sítím vidět není a je nutné tedy vydat se jinou cestou.
Pro zobrazení hesla k určité Wi-Fi můžete například sáhnout pro aplikaci wirelesskeyview od irsoftu, která dovede načíst všechny uložení sítě v grafickém rozhraní a ty umožnuje exportovat. Nadále také umí z exportu provést import, takže na druhém počítači můžete data o sítích zase obnovit.
Pokud ovšem nechcete spoléhat na další utility, můžete využít i klasickou příkazovou řádku Windows. Toho se dá využít, například pokud chcete pokud by jste chtěli celý proces zautomatizovat a provádět například zálohu automaticky. Nejprve je nutné si vytvořit složku, do které budeme profily ukládat. Každý profil totiž vytvoří vlastní soubor. Pokud by jste tyto soubory neodělili, museli by jste po exportu soubory třídit. Pro příklad si vytvořím složku na ploše z názvem „wifi“. V příkazovém řádku jako administrátor tedy zadám příkaz
netsh wlan export profile key=clear folder="%UserProfile%\Desktop\wifi"
Po provedení příkazu se ve složce na ploše objeví soubory s názvy bezdrátových sítí a jejich hesla. Pokud se na příkaz podrobněji zadíváte objevíte definici key=clear. Ta slouží k tomu, aby Windows při exportu heslo nekódoval a nechal jej tedy v čitelné podobě. Pokud by jste klauzuli vynechali, export by se provedl stejně, jen heslo k síti by bylo zakódováno a na ostatních zařízeních by k připojení importované sítě bylo vyžádáno heslo.
Pro obnovení profilu použijte tento příkaz. V našem případě budeme opět obnovovat ze složky wifi na ploše.
netsh wlan add profile filename="%UserProfile%\Desktop\wifi\Wi-Fi-ijanet.xml" user=current
Tento příkaz nám tedy obnoví heslo a nazev profilu k wi-fi. Ijanet profil ovšem bude dostupný pouze aktuálně přihlášenému uživateli. Máte-li více uživatelských účtu na počítači a chcete zpřístupnit profil připojení všem, zvolze z nich v příkazu user=all. Za předpokladu, že jsme v exportu zadali heslo key=clear. Půjde provést import na kterémkoliv počítači. Nevýhodou tohoto importu pomocí příkazového řádku je, že se importuje vždy jen jeden profil, pokud jich tedy máte více musíte postupně naimportovat všechny názvy sítí.
Mohlo by Vás zajímat
Martin_0q8o-
2022-12-30 13:41:16Dobrý den, postup jsem zkusil, bohužel, se vygeneruje bez přihlašovacích údajů a nelze se připojit, pokud je nezadám. Parametr key=clear jsem použil :( Nešlo by to následně dopsat někam do toho xml souboru? díky za pomoc
Ijacek.007
2023-01-04 11:02:59uplne něchapu heslo je v xml souboru vytvořené jakmile skript pustíte a ten provede generování xml souboru pak heslo najdete v položce
<sharedKey>
<keyType>passPhrase</keyType>
<protected>false</protected>
<keyMaterial>ZDE najdete ćitelne heslo</keyMaterial>
</sharedKey>
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři