blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Potřeboval jsem na Raspberry pi2 zprovoznit funkci kiosek. Vzal jsem tedy 4gb sd kartu a nainstaloval upravenou verzi debianu Raspbian. Po všech aktualizacích jsem zjistil, že je 4gb z karty pryč. Pojďme se podívat, co zbytečně zabírá místo.

rasberry pi2

Pro svůj projekt jsem potřeboval, aby po zapnutí Raspberry automaticky otevřelo webovou stránku. Nebylo nutné tedy pořizovat velké paměti, proto jsem volil minimální 4bg sd kartu. Po instalaci s grafickým rozhraním jsem nechal systém kompletně zaktualizovat a zjistil jsem, že po instalac pár oblibených programků již na kartě nemám místo. Přitom jsem potřeboval ještě nainstalovat chromium, které se bude starat o načtení webové stránky po startu systému.

Příkaz pro zjištění volného místa

df –h

Příkazem jsem zjistil, že je karta zaplněna na 99%. Hledal jsem, jaké aplikace mohu odstranit, abych místo zase získal a nemusel zbytečně kupovat větší kartu. V základní isntalaci s grafickým rozhraním najdete totiž na ploše i několik aplikací. Ty však zabírají místo a pokud je nechcete využívat, můžete jejich odstraněním na kartě nějaké to místo ušetřit. Nejvíce zabírajícími programy a zároveň ty nejméně důležité se v mém použití ukázala dvojice programů Wolfram (658 MB) a libreoffice (253 MB). Pokud má systém po startu jen zobrazit webovou stránku, jsou tyto aplikace zbytečné.

Odinstalace aplikace Wolfram

sudo apt-get purge wolfram-engine
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoremove

Odinstalace aplikace libreoffice

sudo apt-get remove --purge libreoffice*
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoremove

Rázem je na kartě dostatek prostoru pro mou potřebu.

Mohlo by Vás zajímat

Instalace Ubuntu / lubuntu na cpu Pentium M

Zálohování v linuxu pomocí Rsync


Štítky článku elektronika | linux | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 28.11.2016 zobrazeno 1214x
Předchozí článek Výroba oblíbených vílých svícnů
Instalace led osvětlení do lampionu 2 kačer Další článek


1

pp

2017-06-21 12:44:25

Dobrý den, škoda, že ještě jste nepřiložil návod na vytvoření toho kiosku. Docela bych s chutí nahradil PC s PorteusKiosk něčím takovým mrňavým.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři