Dnes si povíme něco málo o problémech se signálem u Wi-Fi v domácnostech. Pokrytí bezdrátovým signálem je dnes téměř běžnou součástí většiny domácností. Díky ním můžete připojit k internetu telefon, tablet či počítače a nebýt vázáni na připojení pomocí kabelu.
Trocha teorie
Většina dnešních přístrojů komunikuje na frekvenci 2.4 a 5 GHz.
V naprosté většině jde dnes o pásmo 2.4GHz a o něm si zde budeme psát.
Komunikace v tomto pásmu je zdarma dostupná komukoliv a lze ji tedy
využívat podle libosti. Můžete si tedy vytvořit Wi-Fi síť doma, na chatě
nebo například pomocí mobilního telefonu na parkovišti u hypermarketu.
Rozsah 2.4 GHz je rozdělen do dalších 14 kanálů, aby mohl v okruhu
vysílat několik zařízení a navzájem nedocházelo k rušení.
V praxi však k dispozici 14 kanálů není, jelikož každý kanál trochu zarušuje okolní kanály ve svém rozsahu. Pokud tedy vysíláte na kanálu 2, zároveň dochází k zarušování kanálu 1 i 3. Signál Wi-Fi je velmi podobný rádiovým vlnám, například rozhlasu. A asi si dovedete domyslet, že pokud by Vám vaší rádiovou stanici něco rušilo, moc pěkný zvuk s toho nebude. Právě proto je nutné se při budování vlastní sítě poohlídnout po okolí a zjistit, které frekvence jsou nejméně obsazené.
Analýza okolí
K prozkoumání sítě Wi-Fi signálu okolo sebe je dobré sáhnout po nějaké utilitě. Například v samotném systému se informace o kanálech okolních sítí nedozvíte. Doporučuji zdarma dostupný skener NetSurveyor.
Pomocí něj můžete zjistit, kdo ve vašem okolí vysílá a kde je nejvíce místa pro vaší síť. Pokud je například použitý kanál 1 a 5 sousedy, Vaše síť by měla být například 9, tak abyste se navzájem neovlivňovali. Pokud jsou obsazeny všechny sítě okolím, což se často stává například u paneláků. Zde by jste měli volit kanál, který má je zarušen nejméně, například pokud signál kanálu je velmi slabý.
Nastavení výrobců
Jelikož výrobci routeru nebo wifi zařízení většinou neví, jak bude Vaše okolí vypadat, nastavují od výroby možnost automatické volby vysílacího kanálu. Bohužel tato automatika někdy udělá spíše spousty problémů než funkcí. V ideálním fungování by totiž měl Wi-Fi bod automaticky otestovat okolí, zjistit jaké jsou dostupné frekvence a upravit vlastní vysílaní tak, aby nedocházelo k rušení. V praxi to však moc nefunguje a pokud je v okolí více sítí, signál zlobí – vypadává, zařízení se samovolně odpojují nebo se celé zařízení občas zasekne a je nutné jej restartovat.
Já vždy doporučuji, aby jste si před instalací Bezdrátové sítě vždy zjistili, jak na tom v okolí jste. Vypli automatickou volbu kanálu a zvolily jste si ten nejméně zrušený. Nastavení je docela jednoduché a ušetří spoustu nervů. Doporučuji se vyhýbat vysokým kanálům jako je 13 a popřípadně i 14, podporuje-li jej Wi-Fi zařízení. S těmito kanály mají totiž problém některé mobilní telefony nebo počítače. Jde totiž o to, že ne všechny státy mají k dispozici všech 13 kanálů. V některých zemích nesmíte například 13 kanál využívat a tak jej některé zařízení nepoužívají ani u nás.
Zhoršení signálu Wi-Fi po několika letem bezproblémovém provozu.
Může se stát, že nastavíte Vaše zařízení a přesto po nějaké době Vám začne signál blbnout. Zařízení na Wi-Fi se začne odpojovat a rychlost začne kolísat. Pokud se to stane, je dobé opět sáhnout na analizátor a podívat se, co se v okolí vaší sítě děje. S velkou pravděpodobností narazíte na novou Wi-Fi síť, která je na stejném kanálu, který již roky používáte Vy a dochází tedy k zarušení. Vzhledem, že pásmo pro Wi-Fi je bez licenční, stává se to poměrně často. Teoreticky můžete žádat, aby bylo rušení ukončeno, pokud dokážete, že zvolený kanál jste používali předtím Vy. V praxi je to ale neřešitelné. Mnohem jednodušším způsobem, jak donutit síť opět správně fungovat, je zvolit si jiný méně zrušený kanál.
Jak vidíte je to trochu umění, nastavit správně Wi-Fi pro domácnost, ale vše se opravdu vyplatí. Pokud totiž zvolíte správný kanál a nebude docházet k rušení, můžete z Vaší sítě vyždímat maximum. Pojede rychle, spolehlivě a už nebudete nervózně sledovat, proč se vaše zařízení uprostřed používání opět odpojilo.
Mohlo by Vás Zajímat
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři