blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Nedávno jsem si zakoupil balík her od české firmy Bohemia Interactive. Součásti tohoto balíku byla i logická hra the fish fillets 2. Český vydavatel hra která byla oficiálně vydaná v češtině předpokládal jsem že hra bude česky. Bohužel nebyla a tak jsem začal pátrat po možnosti jak si legálně koupenou v české republice vyvíjenou a svého času česky prodávanou hru počeštit.
pohled na anglické menu hry
Jako první mě napadlo fórum na portálu stem. Když jsem si jej otevřel překvapivě jsem našel přímo dotaz jiného uživatele na možnost češtiny. Odpověď však byla poněkud neuspokojivá. Jediný způsob jak si totiž zahrát českou verzi hry znamenal stáhnout si pirátskou verzi z internetu.

Altar games Tento systém hraní mi přišel opravdu na hlavu pokud vlastním originální licenci abych si pro hru sháněl ještě pirátskou verzi. Oslovil jsem tedy výrobce hry Altar games altargames.com. Dostal jsem odpověď pana Miloslava Cinka, který mě velmi decentně poslal s problémem na steam nebo na technickou podporu Bohemia Interactive. Nedalo mi to a napsal jsem ještě jeden email jako velmi nespokojený zákazník. Za dvanáct dní mi přišla další odpověď, že chápe mou situaci ale, že se mám zkusit obrátit na formulář podpory Bohemia Interactive.


Bohemia Interactive Napsal jsem tedy stejný dotaz do formuláře technické podpory ze stránek Bohemia Interactive. Do dvaceti minut jsem měl odpověď na můj dotaz.

Dobrý den,

bohužel Vás zklamu, ale na češtinu musíte mít speciální českou verzi hry, která už se oficiálně neprodává.

S přáním pěkného zbytku dne,

Dominik Flandera

Následovala moje reakce

Dobrý den pane Flandera,

Předem bych vám chtěl poděkovat za čas a ochotu, kterou jste musel vynaložit k odpovědi na můj dotaz. Z celé situace jsem tak trochu zklamán. Dnes v mediích na internetu den co den slýchávám, jak studia přicházejí díky pirátství o obrovské zisky. A přesto ve vaši firmě neexistuje sebemenší chuť pomoct vlastním zákazníkům ke spokojenému využití vlastního produktu. Bavím se zcela upřímně možnosti podpořit české hráče, kteří legálně vlastní váš produkt aby mohly vytvářet pozitivní reputaci Vaši firmy. Místo pokusu najít řešení mě defakto říkáte, že jsem své peníze defakto vyhodil, protože si hru vyvíjenou českou firmou a v době distribuce normálně prodávanou s českou lokalizací prostě česky nezahraji? Mám tedy Váš produkt ale pokud jej chci spustit česky musím na internet stáhnout si pirátskou verzi a tu si mohu česky zahrát? Pokud Vaše podpora odkazuje všechny zákazníky podobným způsobem jak můžete čekat pozitivní ohlasy od lidí, kterým chcete Vaše výrobky prodávat?

Dobrý den,

chápu vaší situaci, na druhou stranu jde o produkt, který jste si zakoupil na Humble Bundle – Steam subskribci pro produkt Fish Fillets II s anglickým rozhraním. Že produkt je v angličtině je na Steam store jasně napsáno a stejně tak https://www.humblebundle.com/ není česká stránka tedy nemá z čeho vzniknout předpoklad že by hra byla v češtině.

Je zde jistá možnost že se na vaší verzi dá aplikovat český obsah z shareware verze hry, která je zdarma ke stažení na stahuj.cz nicméně toto není oficiální způsob a tedy je tato možnost pouze na Vaše vlastní riziko.


hru je možné si stáhnout a vyzkoušet na serveru stahuj kde je česky

Dostal jsem tedy odpověď.
Princip počeštění je tedy jednoduchý a funkční. Pro instalaci českého dabingu do hry nemusíte stahovat pirátskou verzi z uložišť či fór stačí pouze oficiální instalátor demoverze a kopie adresáře.
- Ze stránek http://www.stahuj.centrum.cz/…h-fillets-2/ si stáhněte demoverzi hry.
- Přepněte se do složky c:\Program Files (x86)\Steam\Ste­amApps\common\Fish Fillets 2\ nebo c:\Program Files\Steam\Ste­amApps\common\Fish Fillets 2\ a v tomto adresáři přejmenujte originální složku SOUNDS na SOUNDS-old.Složku Texts na Texts-old. A v poslední řadě složku Fonts která se nachází v adrešáři Graphics přejmenujte na Fonts-old.
- Otevřete si složku kam jste nainstalovaly demoverzi a zkopírujte adresáře SOUNDS,Texts a adresář Fonts s adresáře Graphics z demoverze do adresáře kde máte nainstalovanou steam verzi ve většině případu c:\Program Files (x86)\Steam\Ste­amApps\common\Fish Fillets 2\ nebo c:\Program Files\Steam\Ste­amApps\common\Fish Fillets 2\ .

Jakmile teď hru přes steam spustíte, bude česky. Děkuji uživateli Krencl za doplnění adresáře s fonty aby text nebyl rozsypaný a překlad byl úplný.
menu hry česky
Na závěr jsem ještě oslovil technickou podporu Bohemia Interactive zda mohu alespoň adresář umístit do internetu aby si všichni zájemci nestahovaly celou hru ale pouze adresář se zvuky. Do doby kdy píšu tenhle článek jsem však nedostal odpověď. Vzhledem k tomu, že hra je součásti autorského práva by část jejich adresářů umístěných do internetu mohlo byt v rozporu z právy autoru a proto jsem tak bez vyjádření neučinil.
český popisek okna hry
Hru mám tedy česky legálně koupenou. Pro hraní v češtině jsem nemusel hledat na internetu pirátskou verzi hry přesto ale, kdybych si ji hned na začátku stáhl, mohl jsem si hru vychutnat v češtině mnohem dříve a bez zbytečné komunikace. Trochu mě mrzí že v české republice máme pouze dvě velké studia, které vyvíjejí hry a pokud nastane nějaký problém v jejich produktech dávají od situace ruce pryč. Jako by je snad ani netěšil zájem o jejich produkty. Všichni dnes mluví o tom jak je internetové pirátství špatné ale, když máte legálně koupenou hru od českých tvůrců s původně českým dabingem nekoupíte si ji dnes legálně. Přitom stačí vydat patch nebo přidat jazykový balíček pro prodejce.

Aktualizace

27.9.2014 došlo k aktualizaci hry na serveru Steam. Ta do hry češtinu přidala. Můžete tedy již hru pouze zaktualizovat či znovu stáhnout a nemusíte hru složitě počešťovat.

Mohlo by Vás zajímat

bomberman battlefest

plants vs zombies


Štítky článku hry | opravy | steam |
Autor Ijacek.007 06.02.2014 zobrazeno 6 004x
Předchozí článek Jak opravit seznam posledních otevřených dokumentů
Autorádio Ford 6000CD a odemykací kód Další článek


1

Krencl

2014-02-12 16:05:24

Díky za článek, taky jsem byl zklamán neexistencí češtiny ve steamové verzi hry. Jestli chceš i české texty, tak stačí kromě textů zkopírovat i adresář „Graphic/Fonts“.


gravatar2iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2014-02-17 12:48:09

děkuji článek jsem doplnil a opravil díky moc :-)


3

Krakenus

2014-03-07 21:49:50

Ještě doplním: pro česky dabovaná videa zkopírovat i složku Video. :-)


4

anglethorn

2014-05-29 11:05:11

Možná to taky může být tím, že hru vyvíjelo studio Altar Games, které Bohemia Interactive získala, ale lidi z Altaru po těch letech už dávno odešli a v BI není nikdo, kdo by hru znal a dokázal ji podporovat, nemluvě o motivaci. BI prostě koupilo studio, nikoli hry.


gravatar5iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2014-05-29 12:33:30

no ja vím ale i tak je to docela škoda když už mají vše vyvinuto jen to prostě zprovoznit a dal vydělávat.


6

anglethorn

2014-05-30 13:02:20

Škoda to jistě je. Bohužel je to vše jen o penězích. Nevyplatí se to. Zisky DayZ a Army a práce s tím spojená jsou někde jinde. Přece jen už jsou FF2 dost stará hra a prodeje už nejspíš nejsou nic moc.

Pro mě jsou FF srdcovka. Proto se taky snažím dostat FF2 na tablety a mobily (stejně jako jsem udělal u FF1). :) Uvidíme, zda budu úspěšný.


7

anglethorn

2015-02-01 14:00:14

na Steamu ale cestina pro hru je. Lidi si v komentarich stezuji, ale staci to tam jen prepnout. Steam je v En a Cz. Mobilni verze bude navic v Ru a De.


gravatar8iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2015-02-02 16:18:54

v době psaní článku ale nebyla čeština na steamu přibyla až když jsem oslovil prodejce hry s dotazem.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 38% tedy 78 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Gate C30

Poslední hodnocenou audioknihou je Peníze a zdravý selský rozum Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama