Dnes si ukážeme malý skript, pomocí kterého lze testovat dostupnost IP adresy a záznam ukládat do souboru pro pozdější analýzu.
Sem tam se vyskytne problém například z dostupností zařízení na síti nebo s problémy s připojením do internetu, které je potřeba podrobněji analyzovat. Pro nejjednodušší ověření, že je sítové zařízení dostupné přitom lze použít jednoduchý nástroj ping, který pomocí protokolu ICMP zjistí dostupnost a rychlost odezvy. Právě toho využijeme v našem primitivním BAT souboru, který budeme spouštět například plánovačem úloh.
Náš malý skript budeme spouštět každou půlhodinu. Skript si bude pamatovat počet spuštění, každé spuštění zaznamená do log souboru a také bude výsledek testu PING ukládat do log souboru, který bude označen pořadovým číslem testu a datem spuštění pro případnou pozdější analýzu. V našem případě bude skript komunikovat s veřejným Google DNS serverem z adresy 8.8.8.8. Počet odeslaných požadavku bude 1800 při předpokladu 1 požadavku za vteřinu, by test měl trvat zhruba 30 minut.
Skript využívá adresář ijacek.007 na systémovém disku C. Je zde nutné zachovat cestu nebo si zvolit svou, aby docházelo ke správnému ukládaní počítadla logu i výstupu z testu. V adresáři tedy najdete testovací soubor test.bat soubor počítadla pocitadlo.log log spuštění spusteni.log a pak soubory s výsledky testu například test5_2019–06–01_21_47_45.log odpovídající pátému testu.
V případě problému s dostupností (v tomto případě internetu, protože testujeme Google DNS) se v záznamech s testu najdou výpadky komunikace. Podle data testu či četnosti výpadku lze později například analyzovat problém s internetovou linkou. Jak je vidět z našeho 5. testu s mou linkou do internetu, bude vše v pořádku. U 1800 odeslaných dotazu se ztratili pouze 3 a průměrná doba odpovědi byla 38ms.
Teď už nic nebrání tomu, abych naplánoval spouštění úlohy na každou půlhodinu a poté si prohlédl výsledný log. Samozřejmě v případě že testujeme internetovou komunikaci, bychom měli test po několika dnech s časovače vypnout, abychom zbytečně nezatěžovaly požadavky server v internetu. Místo internetové konektivity však například můžete komunikovat s naskou či switchem, máte-li podezření, že spojení v síti s tímto zařízením není v pořádku. Log Vám pak pomůže zdroj problému odhalit.
echo off
echo automatic test ping v0.3
echo *****************
echo * Ijacek.007 *
echo *****************
set /p count=<c:\ijacek.007\pocitadlo.log
set /a count+=1
echo.%count%>c:\ijacek.007\pocitadlo.log
echo pocitadlo %count%
>> c:\ijacek.007\spousteni.log (
echo %count% - %DATE:~-4%-%DATE:~3,2%-%DATE:~7,2% %time:~0,2%:%time:~3,2%:%time:~6,2%
)
ping 8.8.8.8 -n 1800 >> c:\ijacek.007\test_%count%_%DATE:~-4%-%DATE:~3,2%-%DATE:~7,2%_%time:~0,2%_%time:~3,2%_%time:~6,2%.log
Mohlo by Vás zajímat
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři