Věž kostela Svatého Martina
Naše první navštívená věž patřila kostelu Svatého Martina. Nejstarší písemné informace o tomto kostelu pocházejí z třináctého století. Původně gotická stavba byla součástí městského ochranného systému, ke kterému patřila i tak zvaná Švédská zeď. Jediný pozůstatek této obrané zdi s cimbuřím lze v Krnově shlédnout právě před tímto kostelem.
Do věže byl návštěvníkům vstup zakázán díky velmi špatnému stavu schodů. V posledních letech se však provedla rozsáhlá rekonstrukce, díky které byly opraveny nebo vyměněny špatné části schodiště. Díky této opravě mohla být věž otevřena veřejnosti.
Na ochoz levé věže se dostanete bočním vchodem paradoxně pod pravou věží. Vstupné je zde dobrovolné. Věž byla veřejnosti otevřena celé léto vždy v sobotu od 10 do 12 hodin. Dle zjištěných informací se však jednalo o zkušební provoz. Možnosti vstupu i mimo tyto měsíce by se měli časem doplnit.
Z věže kostela jde nádherný výhled na město. Nádherný pohled je například na radnici, náměstí, na Mikulášskou ulici nebo například na park na Smetanovém okruhu. Jde samozřejmě vidět i na Krnovský zámeček a na park u krytého bazénu.
Krnovská Synagoga
Naše druhá zastávka byla v Krnovské Synagoze. Synagoga je na ulici Soukenické, hned za budovou a hlavní pošty. Synagoga byla postavena v roce 1871 a rok poté byla vysvěcena. Svému účelu přestala budova sloužit v roce 1938, kdy byl Krnov obsazen německou armádou. Synagoga nebyla zničena jen díky odvaze jednoho z radních, který nechal papírově přeměnit na tržnici.
Do velké povodně v roce 1997 sloužila budova jako státní archiv. Po povodni byla synagoga poškozena tak jako většina uložených archiválii a byla vyklizena. Na podzim roku 2003 se do synagogy pomalu vracel kulturní život. V roce 2010 byly započaty práce na restaurování synagogy. Synagoga je otevřena pro veřejnost mezi červem a zářím, v sobotu od 13:00 – 16:00 v neděli od 10:00 do 16:00. Vstupné by mělo být 50 kč pro dospělého a 20 kč pro seniory děti a studenty vysokých a středních škol, tak je to alespoň napsáno v ceníku. V době naší návštěvy však nebylo možné zúčastnit se komentované prohlídky díky zahraniční návštěvě.
Mohly jsme si tedy synagogu prohlédnout sami a zdarma. Součástí prohlídky byla i možnost podívat se do jedné z věží synagogy. Věž nemá ochoz ani není nijak veliká, přesto se z ní lze podívat hlavně na ulici Soukenickou a na budovy knihovny.
Informace o Krnovské synagoze wikipedie
Krnovská radnice a pohled z radniční věže
Poslední zastavením po věžích Krnova byla návštěva krnovské radnice. Krnovská radnice byla postavena mezi lety 1901 a 1903 na místech původní radnice. Radniční věž má 6 pater a dosahuje výšky 52 metrů. Na prohlídku radniční věže je sraz u městského informačního centra, které je od radnice vzdáleno jen pár desítek metrů.
Mi jsme však s několika lidmi čekali přímo před radnicí, kam průvodkyně ze skupinou dorazila a na místě nám ochotně prodala lístky. Možnost navštívit radniční věž přitom byla jen od 1.6 do 31.8 a to vždy ve středu v 10:45 a 13:45 v sobotu v 13:45 a v neděli v 9:15.
Součásti prohlídky byl krátký výklad o historii města a jeho počátku, také popis městského Erebu a historie samotné radniční budovy. Po krátkém výkladu, který se konal v obřadní místnosti radnice, již následovala prohlídka samotné radniční věže.
Na radniční věž se šlo točitým schodištěm a při výstupu si můžete velmi letmo prohlédnout také stroj radničních hodin. Strojek je umístěn na samotném patře a z něj vedou čtyři osy k ciferníkům umístěným na radniční věži. Hodinový strojek pochází z roku 1894. Tento strojek byl v roce 1982 upraven pro automatické natahování.
Na radniční věži je již zakázán vstup na balkony, které jsou na každém z rohu věže. Sledovat okolí tedy můžete jen z oken, které se mohou otevírat. Je z nich krásný výhled jak na kostel svatého Martina, tak také na přilehlé ulice i okolní části města. Vidět jde i krnovské letiště nebo například pozůstatky textilní výroby.
Mohlo by Vás zajímat
sarka
2015-08-31 20:50:48Moc pěkne přišti prazniny už možna pujdu s vami
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři