blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Věž kostela Svatého Martina


Pohled na kostel svatého Martina stojící před švédskou zdí v Krnově. Na ochozu levé věže je možné zahlédnout návštěvníky.

Naše první navštívená věž patřila kostelu Svatého Martina. Nejstarší písemné informace o tomto kostelu pocházejí z třináctého století. Původně gotická stavba byla součástí městského ochranného systému, ke kterému patřila i tak zvaná Švédská zeď. Jediný pozůstatek této obrané zdi s cimbuřím lze v Krnově shlédnout právě před tímto kostelem.


pohled na pozůstatek švédské zdi.

Do věže byl návštěvníkům vstup zakázán díky velmi špatnému stavu schodů. V posledních letech se však provedla rozsáhlá rekonstrukce, díky které byly opraveny nebo vyměněny špatné části schodiště. Díky této opravě mohla být věž otevřena veřejnosti.


ve veži s vyhlídkou bylo nutné vybudovat některé schodiště znovu zde je dřevo nahrazeno betonem a železným zábradlím.

Na ochoz levé věže se dostanete bočním vchodem paradoxně pod pravou věží. Vstupné je zde dobrovolné. Věž byla veřejnosti otevřena celé léto vždy v sobotu od 10 do 12 hodin. Dle zjištěných informací se však jednalo o zkušební provoz. Možnosti vstupu i mimo tyto měsíce by se měli časem doplnit.


pohled na krnovskou radnici z ochozu věže svateho martina

Panoramatická fotka na Krnov na radnici i atletický stadion.

Z věže kostela jde nádherný výhled na město. Nádherný pohled je například na radnici, náměstí, na Mikulášskou ulici nebo například na park na Smetanovém okruhu. Jde samozřejmě vidět i na Krnovský zámeček a na park u krytého bazénu.


pohled na krnovskou polikliniku a na ulici Mikulášskou.

pohled na Krnovský Zámeček

Více informací o kostelu

Informace o prohlídkách

Celá fotogalerie z návštěvy věže

Krnovská Synagoga


pohled na krnovskou synagogu

Naše druhá zastávka byla v Krnovské Synagoze. Synagoga je na ulici Soukenické, hned za budovou a hlavní pošty. Synagoga byla postavena v roce 1871 a rok poté byla vysvěcena. Svému účelu přestala budova sloužit v roce 1938, kdy byl Krnov obsazen německou armádou. Synagoga nebyla zničena jen díky odvaze jednoho z radních, který nechal papírově přeměnit na tržnici.


pohled na oltář krnovské synagogy

Do velké povodně v roce 1997 sloužila budova jako státní archiv. Po povodni byla synagoga poškozena tak jako většina uložených archiválii a byla vyklizena. Na podzim roku 2003 se do synagogy pomalu vracel kulturní život. V roce 2010 byly započaty práce na restaurování synagogy. Synagoga je otevřena pro veřejnost mezi červem a zářím, v sobotu od 13:00 – 16:00 v neděli od 10:00 do 16:00. Vstupné by mělo být 50 kč pro dospělého a 20 kč pro seniory děti a studenty vysokých a středních škol, tak je to alespoň napsáno v ceníku. V době naší návštěvy však nebylo možné zúčastnit se komentované prohlídky díky zahraniční návštěvě.


Synagoga se v Krnově využívá i pro koncerty či výstavy.

Mohly jsme si tedy synagogu prohlédnout sami a zdarma. Součástí prohlídky byla i možnost podívat se do jedné z věží synagogy. Věž nemá ochoz ani není nijak veliká, přesto se z ní lze podívat hlavně na ulici Soukenickou a na budovy knihovny.


Pohled na ulici Soukenická na internát poštu a v zadní části budovu knihovny.

Informace o Krnovské synagoze wikipedie

Informační stránka krnovské synagogy

Celá fotogalerie z prohlídky synagogy

Krnovská radnice a pohled z radniční věže


Krnovská radnice.

Poslední zastavením po věžích Krnova byla návštěva krnovské radnice. Krnovská radnice byla postavena mezi lety 1901 a 1903 na místech původní radnice. Radniční věž má 6 pater a dosahuje výšky 52 metrů. Na prohlídku radniční věže je sraz u městského informačního centra, které je od radnice vzdáleno jen pár desítek metrů.


Poslední textilní podnik v Krnově který ještě funguje.

Mi jsme však s několika lidmi čekali přímo před radnicí, kam průvodkyně ze skupinou dorazila a na místě nám ochotně prodala lístky. Možnost navštívit radniční věž přitom byla jen od 1.6 do 31.8 a to vždy ve středu v 10:45 a 13:45 v sobotu v 13:45 a v neděli v 9:15.


pohled na kostel svatého Martina

Součásti prohlídky byl krátký výklad o historii města a jeho počátku, také popis městského Erebu a historie samotné radniční budovy. Po krátkém výkladu, který se konal v obřadní místnosti radnice, již následovala prohlídka samotné radniční věže.


točité schodiště které vás dovede na věž

Na radniční věž se šlo točitým schodištěm a při výstupu si můžete velmi letmo prohlédnout také stroj radničních hodin. Strojek je umístěn na samotném patře a z něj vedou čtyři osy k ciferníkům umístěným na radniční věži. Hodinový strojek pochází z roku 1894. Tento strojek byl v roce 1982 upraven pro automatické natahování.


pohled na hodinový stroj který je ve všech čtyřech stranách věže.

Na radniční věži je již zakázán vstup na balkony, které jsou na každém z rohu věže. Sledovat okolí tedy můžete jen z oken, které se mohou otevírat. Je z nich krásný výhled jak na kostel svatého Martina, tak také na přilehlé ulice i okolní části města. Vidět jde i krnovské letiště nebo například pozůstatky textilní výroby.


pohled na náměstí

Informace i Krnovské radnici

Informace o vyhlídkové věži

Celá fotogalerie z Radnice

Mohlo by Vás zajímat

Další popisy fotky z našich výletu naleznete zde


Štítky článku fotografie | rodina | skutecnost | vylety | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 31.08.2015 zobrazeno 2 053x
Předchozí článek S hodinkami Garmin Forerunner15 jsem překročil hranici 1 000 000 kroků
Zatím nejnáročnější cesta na chorvatské pobřeží Další článek


1

sarka

2015-08-31 20:50:48

Moc pěkne přišti prazniny už možna pujdu s vami


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 38% tedy 78 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Gate C30

Poslední hodnocenou audioknihou je Peníze a zdravý selský rozum Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama