blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Věž kostela Svatého Martina


obrázek Kostel svatého Martina

Naše první navštívená věž patřila kostelu Svatého Martina. Nejstarší písemné informace o tomto kostelu pocházejí z třináctého století. Původně gotická stavba byla součástí městského ochranného systému, ke kterému patřila i tak zvaná Švédská zeď. Jediný pozůstatek této obrané zdi s cimbuřím lze v Krnově shlédnout právě před tímto kostelem.


obrázek Švédská zeď

Do věže byl návštěvníkům vstup zakázán díky velmi špatnému stavu schodů. V posledních letech se však provedla rozsáhlá rekonstrukce, díky které byly opraveny nebo vyměněny špatné části schodiště. Díky této opravě mohla být věž otevřena veřejnosti.


obrázek betonové schodiště

Na ochoz levé věže se dostanete bočním vchodem paradoxně pod pravou věží. Vstupné je zde dobrovolné. Věž byla veřejnosti otevřena celé léto vždy v sobotu od 10 do 12 hodin. Dle zjištěných informací se však jednalo o zkušební provoz. Možnosti vstupu i mimo tyto měsíce by se měli časem doplnit.


obrázek radnice

obrázek Panorama na Krnov

Z věže kostela jde nádherný výhled na město. Nádherný pohled je například na radnici, náměstí, na Mikulášskou ulici nebo například na park na Smetanovém okruhu. Jde samozřejmě vidět i na Krnovský zámeček a na park u krytého bazénu.


obrázek popliklinika

obrázek Zámeček

Více informací o kostelu

Informace o prohlídkách

Celá fotogalerie z návštěvy věže

Krnovská Synagoga


obrázek Krnovská Synagoga

Naše druhá zastávka byla v Krnovské Synagoze. Synagoga je na ulici Soukenické, hned za budovou a hlavní pošty. Synagoga byla postavena v roce 1871 a rok poté byla vysvěcena. Svému účelu přestala budova sloužit v roce 1938, kdy byl Krnov obsazen německou armádou. Synagoga nebyla zničena jen díky odvaze jednoho z radních, který nechal papírově přeměnit na tržnici.


obrázek oltář

Do velké povodně v roce 1997 sloužila budova jako státní archiv. Po povodni byla synagoga poškozena tak jako většina uložených archiválii a byla vyklizena. Na podzim roku 2003 se do synagogy pomalu vracel kulturní život. V roce 2010 byly započaty práce na restaurování synagogy. Synagoga je otevřena pro veřejnost mezi červem a zářím, v sobotu od 13:00 – 16:00 v neděli od 10:00 do 16:00. Vstupné by mělo být 50 kč pro dospělého a 20 kč pro seniory děti a studenty vysokých a středních škol, tak je to alespoň napsáno v ceníku. V době naší návštěvy však nebylo možné zúčastnit se komentované prohlídky díky zahraniční návštěvě.


obrázek výstava obrazu v krnovské synagoze

Mohly jsme si tedy synagogu prohlédnout sami a zdarma. Součástí prohlídky byla i možnost podívat se do jedné z věží synagogy. Věž nemá ochoz ani není nijak veliká, přesto se z ní lze podívat hlavně na ulici Soukenickou a na budovy knihovny.


obrázek Soukenická

Informace o Krnovské synagoze wikipedie

Informační stránka krnovské synagogy

Celá fotogalerie z prohlídky synagogy

Krnovská radnice a pohled z radniční věže


obrázek Radnice

Poslední zastavením po věžích Krnova byla návštěva krnovské radnice. Krnovská radnice byla postavena mezi lety 1901 a 1903 na místech původní radnice. Radniční věž má 6 pater a dosahuje výšky 52 metrů. Na prohlídku radniční věže je sraz u městského informačního centra, které je od radnice vzdáleno jen pár desítek metrů.


obrázek textilka Pega

Mi jsme však s několika lidmi čekali přímo před radnicí, kam průvodkyně ze skupinou dorazila a na místě nám ochotně prodala lístky. Možnost navštívit radniční věž přitom byla jen od 1.6 do 31.8 a to vždy ve středu v 10:45 a 13:45 v sobotu v 13:45 a v neděli v 9:15.


obrázek Kostel svatého Martina

Součásti prohlídky byl krátký výklad o historii města a jeho počátku, také popis městského Erebu a historie samotné radniční budovy. Po krátkém výkladu, který se konal v obřadní místnosti radnice, již následovala prohlídka samotné radniční věže.


obrázek schodiště

Na radniční věž se šlo točitým schodištěm a při výstupu si můžete velmi letmo prohlédnout také stroj radničních hodin. Strojek je umístěn na samotném patře a z něj vedou čtyři osy k ciferníkům umístěným na radniční věži. Hodinový strojek pochází z roku 1894. Tento strojek byl v roce 1982 upraven pro automatické natahování.


obrázek hodinový stroj

Na radniční věži je již zakázán vstup na balkony, které jsou na každém z rohu věže. Sledovat okolí tedy můžete jen z oken, které se mohou otevírat. Je z nich krásný výhled jak na kostel svatého Martina, tak také na přilehlé ulice i okolní části města. Vidět jde i krnovské letiště nebo například pozůstatky textilní výroby.


obrázek náměstí

Informace i Krnovské radnici

Informace o vyhlídkové věži

Celá fotogalerie z Radnice

Mohlo by Vás zajímat

Další popisy fotky z našich výletu naleznete zde


Štítky článku fotografie | rodina | skutecnost | vylety | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 31.08.2015 zobrazeno 1 976x
Předchozí článek S hodinkami Garmin Forerunner15 jsem překročil hranici 1 000 000 kroků
Zatím nejnáročnější cesta na chorvatské pobřeží Další článek


1

sarka

2015-08-31 20:50:48

Moc pěkne přišti prazniny už možna pujdu s vami


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 197. Poslech všech dohromady zabral přes 2673 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 36% tedy 71 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Už zase skáču přes Merde!

Poslední hodnocenou audioknihou je Nabarvené ptáče .

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi .

Reklama