Na své návštěvě Spojených arabských emirátů, jsem měl možnost navštívit i město Dubaj. A v něm zlatý trh, ale také největší nákupní centrum s kluzištěm, obrovským akváriem a v neposlední řadě jsem navštívil vyhlídku 124 patřo nejvyší budovy světa v budově Burj Khalifa.
Tento článek volně navazuje na článek o zlatém trhu, ve kterém jsem byl ve stejný den. Dalším cílem byla jediná veřejně dostupná pláž v Dubaji, naproti nejluxusnějšího zdejšího hotelu Burj Al Arab v překladu „Věž Arabů“. Tento hotel, který je postavený na umělém ostrově a s pevninou je spojený soukromou cestou. Tento hotel je jedním z nejdražších v Dubaji. Je označován za sedmihvězdičkový. Jelikož je ale maximální počet hvězd u hotelu pět, má ještě označení Deluxem, který mu má další dvě hvězdy přidat.
Naše další zastávka byla u hotelu Atlantis. Tento hotel se majestátně tyčí na ochranné hrázi jednoho uměle vybudovaných ostrova tvaru palmy, na kterých vznikají luxusní rezidence a které zde byly vybudovány, aby rozšířily velikost pobřeží. Osobně na mě tyto vybudované ostrovy nepůsobily luxusním dojmem. Projeli jsme jednu z palem po vnitřním stonku až k ochranné hrázi, právě k hotelu Atlantis.
Kolem stonku se tyčily velké bytové domy a spíše než luxusní rezidence na mě působilo, jak moc velkých domů je namačkáno na tak malém místě. Dovedu si představit, že na okrajích listů jsou luxusní letoviska plné pláží a vegetace. My jsme ale projížděli po stonku a zde byl jen beton a obrovské domy se spoustou bytů.
K hotelu Atlantis jsme se ze stonku dostali díky tunelu. Jakmile stojíte
přímo před hotelem, uvědomíte si co z fotografií je jen sotva patrné a
to velikost jakou tento hotel má. Jste na uměle vybudovaném ostrově, na
ochranné hrázi chránící listy umělé palmy a přesto stojíte u opravdu
obrovské stavby.
Jen chvíli strávíme pod hotelem a opět
pokračujeme dále. Čas ale nekompromisně utíká a tak se i z dubaje
vytrácejí sluneční paprsky a pomalu nastává šero. Míjíme budovy
velkých světových značek. HP, IBM, DELL , MICROSOFT a spousta dalších.
Každá z firem má zde svou budovu, která pomáhá prezentovat velikost
značky i v této luxusní části světa.
Projíždíme širokou ulicí, která má největší počet výškových budov na světě. Hned vedle široké ulice je vidět místní metro. Označení je spíše nadzemka, protože většinu své trasy je nad povrchem. Tento dopravní systém je jako jediný na světe zcela automatický a jezdí bez strojvůdce.
Poslední zastávkou je již Dubaj Mall. Jde o největší nákupní středisko v Dubaji, ale také v širokém okolí. A i zde najdete několik zvláštností.
Krom několik pater plných obchodů, krámků a prodejců, zde najdete i obří akvárium s více než tisícovkou různých druhů ryb. Uprostřed akvária je také tunel, kterým se dá, při zaplacení vstupného, projít a celé akvárium si tak prohlédnout ze spodu.
Dále můžete v nákupním centru najít obrovský umělý vodopád, který chrlí nepředstavitelné množství vody. Voda zde padá z výšky 25 metrů.
V další části obrovského nákupního komplexu je umístěno kluziště. Překvapuje mě jednak velikost ledové plochy, ale i velikost tribun. V době naší návštěvy sloužilo hlavně jako atrakce pro děti. Kde jinde by si také zdejší děti osvojili jízdu na bruslích.
Máme ještě chvíli času, než budeme moct navštívit mrakodrap Burj Khalifa a tak jsme našli východ z obchodního domu s vyhlídkou na největší budovu světa. Naskytl se nám pohled nejen na mrakodrap, ale také na místní kruhový objezd, kde se to jen hemží drahými auty.
Je to tady. Nastal čas, kdy mohu navštívit největší budovu světa. Po kontrole vstupenky následuje vyčkání v malé frontě ve vestibulu, kde se tyčí model mrakodrapu. Na konci fronty následuje průchod bezpečnostním rámem, stejným jako na letišti, a pak už jen cesta k výtahu. Do výtahu obsluha pouští jen malé skupinky. Jakmile vstoupíte do výtahu, od 124 patra vás dělí již jen necelá minuta.
Výtah se rozsvítí, rozbliká a aniž by jste to nějak zvlášť pocítili najednou jste ve 124 patře.
Stojím na vyhlídce a sleduji město pode mnou. Je to zvláštní pocit, noc umocňuje krásu světel i velikost budov. Když se z vyhlídky podívám nahoru, je to jako bych stál pod obrovskou budovou a né uprostřed. Na mrakodrapu jsem strávil více jak hodinu a půl. Přitom se to ani nezdálo.
Jakmile totiž opustíte samotnou vyhlídku, můžete si okolí prohlédnout z ostatních úhlu z vnitřní části 124 patra.
Jakmile se dostatečně nabažíte a sjedete výtahem zase dolů, můžete si ještě prohlédnout několik modelů stavby této výškové budovy. Přesně tak, jak probíhala jejich výstavba. Na konci cesty se s Vámi ještě věž rozloučí v několika jazycích. Ten náš český, však chybí.
Zajímavosti o věži Burj Khalifa
Výška budovy včetně antény je neuvěřitelných 828 metrů. Počet podlaží je 189 a do všech vedou výtahy. Pro běžné užívání je určeno 163 pater. V celém mrakodrapu se nachází 57 výtahu 8 eskalátorů. Dudova má 15 rekordů. Například nejvyšší obytná budova, nejvyšší mrakodrap nebo nejvyšší neukotvená stavba. Využití budovy má být smíšené. 37 pater zabírá Armani Hotel, první svého druhu. V 63 patrech je celkem 700 luxusních bytů, zbytek budovy patří kancelářím a technologickým prostorům. Vyhlídková plošina pro návštěvníky je na 124. patře, vrchol budovy slouží telekomunikacím. Na 78. patře je položen plavecký bazén.
Zdroj zajímavosti wikipedia.org
Mohlo by Vás zajímat
nastenka22
2015-06-11 02:08:20v květnu jsem byla v Dubaji a bylo to super a byla jsem také v tom nejrychlejším výtahu ,člověk netuší jak je to rychlé a jen musí polykat .
Ijacek.007
2015-06-11 09:53:15no já jsem ani nestihl polykat :-) jen jsem ses díval jak rychle to letí díky výzdobě výtahu člověk ani neřekne že jede takovou rychlostí :-)
E.
2016-01-20 11:05:39AHoj lidičky, nemá někdo z Vás přebytečné Dirhamy? Letíme za měsíc. Díky za odpověď
Ijacek.007
2016-01-20 13:00:42Pokud si panatuji dobře Dirhamy jsem nepotřeboval vůbec vše jsem platil buď to kartou nebo pomocí amerických dolaru které v maji v Dubaji nejraději ze všech měn. někdy mě přijde že ji používaji raději než Dirhamy.
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři