Dnes jsem se setkal s SDHC kartou, která měla zničený zobáček na blokaci karty. SC a SDHC či SDXC karty mají totiž malé šoupátko, díky němuž se dají zamknout. Podobně jako kdysi dávno u disket, na kartu poté nelze zapisovat. Co však dělat, když šoupátko na kartě mechanicky zničíte?
Já myslel že SDHC karta, která se mi dostala do ruky, půjde opravit tím, že ji rozeberu a na plošném spoji propojím kontakty, který by mělo šoupátko na plošném spoji spojovat. Po chvíli jsem ale zjistil, že jsem kartu vůbec otevírat nemusel.
Totiž toto šoupátko na kartě, které má za následek odblokování zápisu, totiž vůbec žádné kontakty nemá. Blokace je totiž naprosto nezávislá na elektronice karty. Jde totiž pouze o to, že každá čtečka karet má ještě jeden kontakt na zjištění tohoto šoupátka. Pokud je šoupátko v pozici lock, kontakt se rozepne a čtečka na kartu neumožní cokoliv ukládat.
Pro opravu tedy stačí šoupátko přelepit a karta je zase schopná zápisu. Na kartu sice budete moct zapisovat, ovšem karta bude širší. Proto ji rozhodně nedoporučuji dávat do notebokových šachtic nebo do fotoaparátu. Všechny přístroje pro SDHC karty jsou konstruovány na co nejmenší vůli, aby karta dobře seděla. Pokud ji polepením rozšíříte, můžete si poškodit mnohem dražší zařízení než samotná karta. Navíc data z karty přečtete, i když je zamčená a tak doporučuji raději koupit novou.
V dobách kazet, disket či VHS jsem se každou chvíli setkával s mechanickými zámky, kdy pokud jste chtěli obsah uchránit, stačilo vylomit zobáček či posunout šoupátko. Že se tento patent přenese i do dnešní elektroniky a že jej většina z nás stále používá například v digitálních fotoaparátech či MP3 přehrávačích, jsem ale netušil.
Mohlo by Vás zajímat
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři