blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

V našich domácnostech najedeme obrovskou spoustu různých napájecích adaptérů. Veškerá dnešní elektronika si pomocí různých napájecích zdrojů upravuje napětí pro své fungování. Co dělat pokud se poškodí zdroj, který má atypické napájení? Někdy stačí trochu šikovnosti a zařízení může opět pracovat.


pohled na vyhnuté kontakty

Pozor!

Následující řádky popisují postup opravy zařízení pracující s nebezpečným napětím. Toto není návod. Jde pouze o ukázku toho, jak lze dnes dnešní elektroniku opravit, pokud jí z nějakého důvodu není možné nahradit! Zasahování do konstrukce elektronických zařízení je velmi nebezpečné. Může dojít k poškození majetku nebo zdraví osob či zvířat. V krajním případě může dojít ke smrti. Autor tohoto článku nenese žádnou zodpovědnost za jakékoliv škody. Mějte na paměti, že do elektrozařízení smí zasahovat pouze lidé s odpovídajícím vzděláním. Zasahování do spotřebičů mohou odnést i nic netušící lidé ve vašem okolí.

Většina zdrojů do přístrojů je koncipována tak, aby vydržela nepřetržitý chod. U těchto zařízení zpravidla nedochází k mechanickému namáhaní, a pokud je zdroj správně dimenzován ani k velkému zahřívaní. Přesto se může stát, že se poškodí. Nejjednodušší je takový zdroj vyřadit a koupit si nový, který bude dál spolehlivě sloužit. Existují, ale situace, kdy pořízení nového zdroje není jednoduché. Jako například v případě zdroje z obrázku. Ten měl totiž atypické napájení a nedal se jen tak sehnat.


pohled na rozřezaný kryt zdroje

Zdroj byl pouze mechanicky poškozen a to v části, kde se připojuje do zásuvky. Rozhodl jsem se tedy, že zdroj otevřu a mechanické vidlice vyměním za kabel do zásuvky. Nejprve bylo nutné zdroj vytáhnout ze svého pouzdra. Naprostá většina zdrojů této konstrukce se nedá rozšroubovat. Jsou totiž slepené. Je tedy nutné prořezat se krytem pomocí ostrého nože. Zde je nutné dát opravdu pozor, aby jste se nezranili, nebo jste nepoškodili elektroniku samotného zařízení.


pohled na zničené kontakty

Jakmile je zdroj vytažený ze svého krytu, jsou vidět poškozené vidlice, které propojují zdroj ze zásuvkou.


oprava v rámci nového kabelu a připojení svorkovnice

Poškozené vidlice jsem tedy odstranil. Použil jsem kabel se zalitou vidlicí a pomocí elektrikářské svorkovnice jsem propojil kabel s kabely zdroje. Zdroje se občas zahřívají, a proto nedoporučuji kabely spojovat například pájením. Elektrikářská svorka má také vlastní izolaci a svou pevnost a proto je tento typ spojení, jedním z těch bezpečnějších. Kabel je samozřejmě nutné taky za aretovat, aby se nedal z přístroje vytrhnout. Kdyby došlo k vytržení kabelu ze zdroje, kabel by zůstal stále pod proudem a mohl by způsobit požár nebo dokonce smrt elektrickým proudem! Proto je nezbytně nutné, jej vždy pořádně uchytit, nebo zajistit, aby se nedal vytrhnout. V mém případě je kabel zajištěn stahovací páskou, která je velmi utažena a kabel normální silou ze zdroje nepustí.


pohled na svorkovnici ukrytou v plastovém krytu

V krytu zdroje je velmi málo místa. Výrobce nemohl počítat s tím, že v obalu budou spojky a jiný kabel je nutné tedy vše precizně umístit, tak aby se dal kryt zavřít.


opravený vzhled adaptéru pomocí elektroizolační pásky opět opraven obal

Po opětovném slepení krytu je zdroj plně funkční. Byla zalepena druhá díra po poškozeném konektoru, aby do zdroje nemohlo nic proniknout. Následující řádky berte prosím jen jako ukázku, že ne každá elektronika se dá jednoduše nahradit. Pokud je to jen trochu možné, nešetřete na zdraví a bezpečí Vaší domácnosti a vždy se snažte poškozenou elektroniku vyměnit. Není-li to možné, požádejte o opravu či pomoc člověka s elektrotechnickým vzděláním.

Mohlo by Vás zajímat

Jak si vyrobit jednoduché a účelné osvětlení

Úprava rozvodu pro napájení pc koutku

Oprava USB ASUS O!Play mini


Štítky článku bezpecnost | elektronika | fotografie | opravy |
Autor Ijacek.007 23.10.2014 zobrazeno 4 795x
Předchozí článek Podvodný email vydávající se za vyúčtování O2
Mlha Listopad 2014 Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama