blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Jsou zvířátka, které doma rozhodně nechcete. Pak ty, které jsou s námi doma již řady generací a pak ty o kterých se moc nemluví a o kterých se dozvíte až když se ve vašem okolí objeví. Jedním z takových živočichů je také Kuna.


Autor fotografie Miloš Hrdlička

Jedná se o malého tvora z čeledi lasicovitých, jak tvrdí Wikipedie. Velikostí připomíná kočku domácí a v naších končinách se této šelmy vyskytují dva druhy. Kuna lesní a Kuna skalní. Zatím co na kunu lesní narazíte jen velmi zřídka s její příbuznou kunou skalní je množné se setkat i relativně blízko lidských obydlí či dokonce v centrech měst. Problém nastává, pokud se jí zalíbí právě u Vás. Jde o nočního tvora, který dovede dělat velký kravál, takže pokud se usídlí například na půdě radost z toho mít rozhodně nebudete. Dokáže se protáhnout docela malým otvorem a své území si značí nepěkně zapáchajícím trusem. U mě se Kuna objevila v ozdobném bednění pod střechou a musel jsem nasadit elektroniku, který občas Kunu vyplaší a občas ne. Jedná se o elektroniku instalovanou pod kapoty aut a tak nemá výkon na celou půdu, ale i takto omezeně funguje docela obstojně.


Elektronika do motorového prostoru auta pro plašení kun

Plašení Kun kvůli hluku a značkování území však není jediné. Kunám totiž velice chutnají izolace elektrických kabelů či tepelné zateplení. Dovedou tak během několika návštěv nemile poničit tepelné izolace podkroví či vystartovat elektroinstalační rozvody auta. V posledním případě dokonce tento tvor rozkousal optický kabel vedoucí venku mezi budovami. Tady už pak příliš úsměvně tento tvor nevypadá, pokud musíte v mrazu na střeše nebo ochozu mezi budovami nechávat opravit optickou trasu. To přesně se stalo na začátku ledna, kdy jsem vyjel k zákazníkovi s problémem s optickým kabelem. První podezření padlo na počasí a bál jsem se, že se kabel poškodil mechanicky. Myslel jsem, že na kabel něco spadlo a to jej poškodilo. To že by mohl optický kabel poškodit tento tvor mě nenapadlo, dokud jsme nenašli poškození kabelu. Poté bylo nutné opticky kabel nechat opravit, což se provádělo na střeše v teplotách pod nulou. Po pár hodinách na střeše při opravě škod jsem na tohoto tvora rozhodně v dobrém nevzpomínal.


i izolace optických kabelu kunám chutná a proto ji dovedou uplně přerušit vznikne tak nemalá škoda kdy se kabel  musí pracně svařovat nebo rovnou natáhnout znovu

Osobně si tohoto tvora moc rád prohlédnu na fotografiích, které jsem s povolením převzal ze stránky Miloše Hrdličky, ale v okolí svého domu i kabelových počítačových tras bych o kuně rád zase dlouho slyšet nechtěl. Schválně jak to máte Vy? Setkali jste se někdy s touto šelmou osobně nebo Vám snad způsobila nějakou škodu? Dejte vědět v komentářích.


Autor fotografie Miloš Hrdlička

Mohlo by Vás zajímat

Kuna na wikipedii

Autor fotografii šelmy Miloš Hrdlička


Štítky článku bezpecnost | myslenky | opravy | skutecnost | zahrada | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 17.01.2019 Opravil(a) sokorka zobrazeno 3 260x
Předchozí článek Ohlédnutí za rokem 2018
Výstava TITANIC Brno 2019 Další článek


gravatar1iconwww.libenanovakova.cz

Liby

2019-01-30 17:58:37

nám kuna sežrala všechny slepice ,dostala se na chalupě dokonce mezi izolaci střechy a stěn na půdě. nechápu jak. je to děs… :)


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 356. Poslech všech dohromady zabral přes 4739 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 48% tedy 170 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Inspirace Baťa

Poslední hodnocenou audioknihou je Čajová dívka z Kolibříkové ulice Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama