blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Myslíte si, že vaše data máte v bezpečí? Nejednou jsem zde psal, že data jsou ve skutečnosti to nejdůležitější, co na počítačích máte. Poprvé jsem se setkal agresivním nežádoucím programem patřící do kategorie RANSOMWARE, který za jeden neuvážený klik zakódoval všechny dokumenty databáze fotky na všech připojených discích počítače téměř nezlomitelnou šifrou a za odemčení dat požadoval výkupné.

email s zákeřnou přílohou obsahující Ransomware

Nic přitom neukazovalo na blížící se katastrofu. Na email dorazil podezřelý email od prověřeného kontaktu. V hlavičce byli známí příjemci a email obsahoval pouze jednoduchý text a malou přílohu. Zip soubor nevypadal na první pohled nijak podezřele.


zákeřný javascrypt v příloze emailu

Ve skutečnosti byla příloha však velmi nebezpečná. Obsahovala totiž soubor s koncovkou js, který se okamžitě při otevření přílohy spustil. Během pár minut již postižený systém kódoval a kódoval všechny soubory s dokumenty či fotografiemi, na které v celém počítači narazil. Nezastavil by se ale jen u disku počítače. Tento velmi zákeřný program totiž dokáže napadat i soubory na síťových discích zařízeních NAS. Během pár chvil po spuštění zákeřné přílohy můžete tedy přijít nejen o data na počítači, ale také o veškeré zálohy, máte-li je v době spuštění připojené nebo viditelné v systému.


informace o postupu pro zaplacení

Pár okamžiků po otevření špatné přílohy již neotevřete jediný dokument či fotografii, nebo například databázi. A ve všech adresářích se objeví tři soubory s instrukcemi, jak postupovat chcete-li své data opět spatřit. Jeden soubor je typu txt, druhý htm a třetí byl v tomto případě png. Vše poté odkazují jak postupovat. Pokud nemáte zálohy vašich dat máte jen 2 možnosti jak dále. 1 zaplatit výkupné a nechat si zaslat klíč pomocí své data opět dekódujete. Nebo se se svými daty rozloučit.

Na internetu je spousta návodů, jak postupovat, pokud nechcete výkupné zaplatit. Varianta ze kterou jsem se setkal já však byla nejnovější modifikací a byla upravena tak, aby jen tak nešly data obnovit. V mém konkrétním případu jsem sáhl po dlouhé době k reinstalaci operačního systému a předchozím formátováním disku počítače. Všechny data byly prohlášena za ztracená a formát i nový os byla jen bezpečnostní volba. Dávejte si proto sakra pozor na to co otevíráte. Vaše data nemusí byt v bezpečí ani pokud si je zálohujete.

Mohlo by Vás zajímat

Policejní virus

Nebezpečný virus vyžaduje one-time-password seznam.cz

Informace o ransimware na Wikipedii česky


Štítky článku bezpecnost | opravy | windows-10 | windows-7 | windows-8 | windows-vista | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 09.02.2016 zobrazeno 2 154x
Předchozí článek Život našich obrázku na internetu
Honor 7 Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama