blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

V dnešním článku si ukážeme, jak vypalovat na optické disky různý obsah. Například zálohu fotek, audio cd do auta nebo vytvoříme speciální disk, ze kterým potom můžeme například v počítači smazat heslo k Windows účtu.

Na optické disky CD nebo DVD můžeme ukládat různý obsah. Z cd můžeme vytvořit například audio cd, které lze přehrát v jakémkoliv audio přehrávači či diskmenu. Můžeme také vytvořit MP3 disk, který bude obsahovat mnohonásobně více písni, ovšem ten přehraje pouze přehrávač, který tento formát umí přečíst – přesněji dekódovat. Můžeme na disk cd umístit například zálohu fotek z dovolené a ten například předat rodině či zálohovat.

Obecně však platí, že než začneme disk tvořit, měli by jsme si uvědomit, k jakému účelu jej budeme používat. V dnešní době většina je většina počítačů vybavena kombinovanými mechanikami, které dovedou vytvářet jak CD tak DVD disky. Je nutné mít, ale na paměti že ne všechny spotřebiče či zařízení jsou na tom stejně. Například autorádio v autě Vám z velkou pravděpodobností data z DVD disku nepřečtou. Také MP3 soubory na DVD Vám nepřečte vaše minivěž. Naproti DVD zařízení většinou s čtením CD problém nemají, takže vaše audio CD si obvykle můžete pustit na DVD přehrávači.

Každý typ disku se tedy dělá trochu odlišně a proto je nutné pro ně použít patřičný postup. Ten zaručí, že výsledek vaší práce nepřijde na zmar a bude dělat přesně to, co jste si na začátku představovali. Všechny druhy disku si postupně vytvoříme a v krátkosti popíšeme. K vytváření disku budeme v tomto článku používat program ASHAMPOO, jehož instalaci jsme si popsali včera.

Data Disk

Jak první budeme vypalovat na disk pouze soubory s počítače a to například za účelem jejich archivace. Nebo například, proto že fotky z vaši dovolené chcete dát i známým, kteří jeli s Vámi.


volba pro vytvoření datového cd
V menu vlevo najeďte myší na položku vypalování souborů a adresářů a v následné nabídce vyberte vytvořit nový disk.


1) název cd 
 2) indikace zaplněného místa na disku
Jakmile potvrdíte vytvoření nového datového disku, objeví se následující okno. V něm můžete v políčku, označeného číslici 1, Váš nový disk pojmenovat. Dále je na okně velice důležitý ukazatel označený číslem 2, který ukazuje kolik zabírají data, které jste se rozhodly na disk vypálit. A podle toho se můžete rozhodnout, zda pro vaše data použijete CD nebo například DVD. Posuvník je ovšem zatím prázdný, protože jsme zatím nevybrali žádné data pro vypálení. Klikneme tedy na tlačítko přidat pod číslem 1 a přidáme na náš nový disk první soubory či adresáře.


přidaní adresáře na připravovaný disk
Jak můžete vidět na dalším obrázku, vybral jsem adresář Octavie z flash disku, který obsahuje fotky a nyní stačí kliknout na tlačítko přidat.


ukázka kolik místa na disku zabírají již vložená data
Jakmile vyberete adresář a potvrdíte tlačítkem „přidat“ vloží se do seznamu pro vypálení, jak je vidět na následujícím obrázku vlevo nahoře. Zároveň se přepočítá aktuální obsazení dat na ukazateli dole. Vybereme ještě složku s ovladači a necháme ji přidat ke složce Octavie.


dokončení výběru adresářů a souboru pro vypálení na disk
Jak je vidět na dalším obrázku nyní je na bude na CD vypáleno přes 200 mb dat a disk bude obsahovat dva adresáře. Jelikož to bude vše co chceme vypálit klikneme na tlačítko dokončit.


zahájení vypalování datového disku
Po vložení všech složek si můžete ještě jednou prohlédnout, kolik data budou odhadem na disku zabírat. Navíc vám program podle objemu dat doporučí disk, který by jste mohly použit. Neznamená to ale, že 200 mb nemůžete vypálit například na DVD. Bylo by to ale mrhání místem na disku, proto je vždy vhodnější volit disk, který se podobá velikosti dat, který chcete vypálit. Máme vybrané data a budeme tedy pokračovat pomocí tlačítka Další.


vložení disku pro zápis dat
Pokud nemáte ve vaší mechanice žádný disk, program Vás vyzve, aby jste jej vložily. Navíc pokud máte v počítači více mechanik, můžete si zvolit, kterou mechaniku má program pro vypálení vašich dat zvolit.


vložený disk je v pořádku můžeme data vypálit
Pokud máte v mechanice správný disk, program jej načte. Zobraz se zelená fajfka a již nic nebrání, aby jste mohly vaše soubory na disk vypálit.


v případě vložení RW média je obsah disku smazán
Jestli jste si prohlédli předchozí obrázek pečlivě, mohli jste si všimnout, že jsem použil disk CD-RW, tedy přepisovací. Tento disk se pokud vytváříte nové CD před samotným vypalováním sám automaticky smaže. Pokud vkládate prázdné CD či DVD tento dialog neuvidíte.


proces vypalování dat na disk
Jakmile se začne vypalovat, máte před sebou nejdelší část samotného procesu a to vypálení dat na disk. To může trvat i několik minut v závislosti na objemu, který na disk ukládáte i na rychlosti, kterou vypalujete. Při tomto procesu doporučuji počkat a s počítačem nic nedělat. Je to sice takový přežitek z doby, kdy počítače měli k dispozici málo místa a bylo nutné během vypalování šetřit s pamětí, aby nedocházelo k jejímu zaplnění a tím k znehodnocování media. Přesto můžete tím, že chvil nic nebudete na pc dělat omezit zničení disku nebo zamezit problémům s chybami čtení dat, které jste vypálili.


Dialog úspěšného vypálení CD / DVD

Jakmile vidíte tento obrázek je jasné, že vaše úsilí nepřišlo nazmar a Váš datový disk byl dokončen.

Audio CD

Pokud chcete vytvořit audio cd, aby jste jej mohly přehrát v domácím hifi systému nebo v autorádiu, který nepodporuje MP3 soubory postupujte následnovně.


volba pro vytvožení audio CD
V menu vyberte vypálit nebo rypovat hudbu a v následném menu vyberte – vytvořit audio cd.


přidání audio souboru na disk
V okně přidat audio soubory, které se vypálí na CD. Můžete si všimnout, že na spodní části není zobrazení dat, ale času. Každou vloženou písničku totiž vypalovací program změří a podle toho zobrazí na posuvníku. Zde počítejte s tím, že na audio cd můžete umístit max 80 minut.


seznam vložených písní či audio souboru
Já na příkladu vybral obsah MP3 složky a vidíte, že bude vypáleno okolo 58 minut. Mohly by jsme tedy vložit další MP3 a doplnit tím CD, aby bylo více zaplněno. Nebo můžeme pokračovat tlačítkem další. Postup je následně stejný, jako u vypalování Datového disku po odkliknuti na tlačítko další, bude načten disk, který máte v mechanice a pokud je správný můžete data zapsat na disk.

Vypálení ISO souboru

Pokud stahujete data na internetu, můžete se setkat z takzvanými ISO soubory. To jsou vlastně obrazy disku. Jsou již hotové pro vypálení většinou se v iso souborech dají stáhnout instalační programy operačních systému, ale výjimkou nejsou ani hry či různé nástroje.


výběr vypalování iso souborů
V menu vyberte Vytvořit / Vypálit obrazy disků. Z následného menu vyberte vypálit CD / DVD z obrazu disku.


otevření iso souboru
Na následné obrazovce již pouze musíte vybrat iso soubor, který se má vypálit. Vyberete jej tedy ze svého pc a můžete pokračovat na tlačítko Další. Následuje již standartní ověření disku s možností zapsaní dat.

V tomto dlouhém článku jsme si tedy ukázali, jak pomoci vypalovacího programu vypálit na disk základní typy souboru. Nyní by jste měli být schopni zazálohovat si vaše data a vytvořit si disky podle vašich představ. Jestli se vám následující text líbil, budu rád když mi necháte Váš názor v komentáři.

Zajímavé odkazy

instalace zdarma dostupného programu pro vypalování cd a dvd ve Windows


Štítky článku microsoft | recenze | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 18.04.2013 zobrazeno 8 434x
Předchozí článek instalace zdarma dostupného programu pro vypalování cd a dvd ve Windows
Jak zpřístupnit svůj počítač pro vzdálenou pomoc pomocí TEAM Viewer Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama