blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Usb disky se díky své kapacitě i ceně staly vcelku pohodlným médiem pro přenos dat. Jsou rychlé, relativně kapacitně velké a velikostně malé. Dají se jednoduše přenášet. Disky USB by jste však rozhodně neměli používat jako jediné uložiště pro své důležité data.


obrázek USB flash disky

Flash disky jsou totiž nejen rychlé levné a lehké ale také značně nespolehlivé. Díky jejich velikosti není problém flash disk někde založit nebo jej například ztratit. Často se také stává, že i když paměť normálně odpojíte při opětovném připojení se již usb disk nepřihlásí. Další z řad nešvarů těchto pamětí býva nečitelnost dat, kterou opraví až následné formátování disku.


obrázek USB flash disk

Pomineme-li všechny tyto problémy, dám Vám ještě jeden důvod proč usb disky nepoužívat jako jediné umístění pro vaše data a tím je mechanické poškození samotné flasky. Celý disk je totiž jen malá základní deska s paměťovým čipem a řadičem připájená k USB konektoru. A právě spojení základní desky s elektronikou s konektorem USB je Achillovou patou těchto pamětí.


obrázek Usb flash testovaci propojeni

Celá destička totiž drží na pouhých dvou spájených plochách a čtveřici pájených kontaktů, které se starají o spojení USB konektoru a desky s plošným spoji. I když na venek vypadá paměť robustně, stačí trochu síly a můžete konektor ze základní desky urvat. Díky tomu většinou dochází k poškození vodících cest na tištěné desce se součástkami a tím k téměř nevratnému poškození paměti.


obrázek Opravený USB FLASH disk

Setkal jsem se s takto zničeným USB již několikrát a vždy byly na disku důležité data. Oprava existuje, ale ne vždy je jednoduchá nebo například možná. Záleží, jak moc se poškodí ona deska se součástkami a jejich vedení k samotnému konektoru. Pokud cesty nejsou poškozeny nebo se dá zjistit, kudy a kam asi vedou, dá se vše opravit. Pokud jsou cesty poškozeny a nedá se jednoznačně řící kam přesně je konektor napojený pak je USB disk neopravitelný. Disk je nutné vytáhnout z jeho schránky, což je typicky plastová krabička či gumový obal. Setkal jsem se však i s USB diskem, jehož elektronika byla vložena do koženkového obalu, který se musel rozpárat. Poté pomocí pájky opravit spojení konektoru a desky. Jde o velmi titěrnou práci. Místa na pájku je málo a hrozí přitom i přehřátí a následná smrt elektroniky disku. Při špatné manipulaci s konektorem by mohlo v krajním případě dojít k zničení USB portu počítače. Je tedy potřeba postupovat opatrně.

Pokud si říkáte, že Vám se to nemůže stát, vyvedu vás s omylu. Sám jsem za dobu používání těchto pamětí několik disku zničil. Neměl jsem na nich však žádná důležitá data a tak mě ztráta těchto pamětí stála jen náklady na pořízení nového USB disku. Někdy totiž stačí málo. Například jeden disk jsem zničil, když jsem o něj zavadil na připojeném PC. Druhý fashdisk mi zase umřel, když jsem jeho gumové pouzdro zasunoval zezadu po tmě do USB konektoru. Z praxe jsem se setkal s USB prostě zlomeným tím, že o tělo notebooku s flaskou někdo zavadil. Používejte tyto paměti vždy ke kopírování dat a nikdy na produkční práci s jedinou kopií, poté Vás nikdy ztráta tohoto přenositelného media nebude bolet, tak jako byste přišli o důležitá data a neměli zálohu. Tak co, stále máte své důležité data jen na USB flešce?

Mohlo by Vás zajímat

Zálohujte své data

Zjistěte v jakém stavu je Vás pevný disk

Možnosti oprav počítačů po vniknutí tekutin


Štítky článku elektronika | opravy | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 06.08.2015 zobrazeno 4 024x
Předchozí článek Informace o planovaných odstávkách dodávek elektřiny
Recyklace tílka aneb jak ušít lehké šaty Další článek


1iconpcmobiltipy.wordpress.com/

Radca

2015-08-07 15:59:47

Ozaj pipľačka, ale pekný článok, vďaka! :)


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 197. Poslech všech dohromady zabral přes 2673 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 36% tedy 71 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Už zase skáču přes Merde!

Poslední hodnocenou audioknihou je Nabarvené ptáče .

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi .

Reklama