blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Zálohovat, zálohovat, zálohovat. To je známé klišé, které každý zná a bohužel z mé praxe tuto poučku každý ignoruje, až do chvíle, kdy se s elektronikou plnou dat něco stane. Znám ze své práce nespočet případů, kdy lidé, ať už vlastní nedbalostí nebo díky chybě, elektroniky nenávratně přišli o spoustu cenných dat. Základní poučku o zálohování znali přitom všichni.

Žijeme v uspěchané době, tvrdí se ze všech stran. Všichni neustále tvrdí, jak málo času mají a jak s ním musí šetřit. Na zálohování si najde prostor málo kdo. Přitom záloha Vám mnohdy může ušetřit spoustu času trápení i peněz. Úmyslně se bavím o elektronice a ne jen o počítačích či nootebocích. Protože data, které pro Vás mají cenu, nemusí být jen v počítačích, ale například i na mobilních telefonech či například v tabletech.

Člověk si ani neuvědomuje, jak rychle se může plné fotoalbum z mobilního telefonu ztratit. Přitom stačí málo. Pokud pomineme krádež, může nastat jen obyčejný pád systému telefonu. Takový pád nemusí byt nutně svázán s nutností zaslat přístroj do servisu. Mnohdy stačí telefon pomocí pár kroku jen restartovat do továrního nastavení. Bohužel pokud máte fotky v paměti telefonu a né na kartě právě jste o ně přišli.

O data nemusíte ale přijít jen díky pádu ovládacích sw. Veškeré vaše data jsou ukládávána na paměťová media, které mají omezenou životnost. Nic netrvá věčně a funkčnost elektroniky už vůbec ne. Je tedy dobré počítat s tím, že veškeré paměťové média mají svou životnost. U klasických pevných disku je předpokládaná životnost cca 5 let, u paměťových karet a či paměťových obvodech, které jsou součástí moderních disku flash disku nebo například integrované paměti mobilních telefonu a tabletu je životnost dána počtem přepisu paměťových buněk. Tedy čím více dat ukládáte a mažete, tím více snižujete životnost těchto pamětí.

V klidu nebudete ani ve chvíli, kdy máte nové zařízení a tím falešný pocit bezpečí, že uložiště, které používáte je v dobré kondici. Setkal jsem se s nespočtem špatných disku či paměťových mediích, které byly téměř nové, přesto z nich data jednoduchou cestou dostat zpět nešlo.

Zálohování by tedy mělo být základem každé práce s daty, ať už se bavíme o dokumentech nebo fotografiích z dovolené. Skutečnou ztrátu a cenu se totiž dozvíte až časem, kdy zjistíte, že nemáte dokumenty, které teď potřebujete nebo například ztratíte fotografií lidí či míst, které už znovu pořídit nemůžete.

Nespoléhejte na to, že data z se dají obnovit. Mnohdy se dají data z poškozených pamětí vytáhnout. Úspěšnost je však relativně malá. Pokud se navíc bavíme o ztrátě díky selhání elektroniky, pak tyto obnovy nejsou ani levnou záležitostí. Startovní ceny se pohybují od 15 000 kč a to tedy za pár fotek opravdu není levná záležitost.

Pojďme si tedy projít několik cest, jak si své dokumenty a fotky zálohovat, tak abychom se nebáli možné státy dat.

Vypálení dokumentu na CD / DVD
Dialog úspěšného vypálení CD / DVD

Do nedávna velice používaná metoda. Zálohovací disky jsou levné a uchované data se neztratí, pokud však neznehodnotíte disk. Nebo jejím špatným skladováním například vystavením přímého slunečního záření či vysoké teplotě neznehodnotíte disk. Dat však bohužel stále přibývá a při focení na nových fotopřístrojích, kdy má jedna fotografie i přes 20 Mb dat kapacitně CD a DVD disky nestačí. Na CD se totiž vleze okolo 800 mb a na DVD okolo 4000mb nebo 8000 mb. DVD ma tedy větší kapacitu zálohování na toto médium však nedoporučuji mnohokrát se mi stalo, že disk byl čitelný v mechanice, kde byl vypálen ostatní s ním však měli problém.

Externí harddisky
nový zabalený hdd 2Tb

Externí disky jsou alternativou k pevnému disku v počítači. Dnes jsou již také relativně levné a přitom obsahují dostatečnou kapacitu pro ukládaní dat. U externích pevných disku můžete data libovolně mazat či nahrávat. Mají dostatečnou rychlost i kapacitu i na velké soubory či videa. A jedná se tak o nejlepší způsob pro zálohu dat v porovnání ceny s výkonem. Pokud tedy vaše data umístíte na přenosný disk a necháte jej i na původním umístění, máte relativně kvalitní zálohu.

Zde ale pozor. Mnoho uživatelů jakmile jim dojde místo na pevném disku začne data z původního umístění mazat s myšlenkou, že data přeci mají už na externím disku. Tímto smazáním však přicházet o zálohu jako takovou. Data totiž najednou nemáte zazálohány ale jen přesunuty na jiné medium. Pokud Vám zálohovací externí disk přestane fungovat o data jste zase nenávratně přišli. Mějte tedy na paměti, že pokud chcete mít zálohu dat vždy musíte mít data minimálně na dvou místech. V opačném případě nemáte zálohu jen jste data přesunuly jinam.

Zálohování na domácí uložiště typu NAS
oranžová barva ve statusu hlásá že s zařízením není něco v pořádku

Zálohování na domácí uložiště je mnohem dražší, než na klasický externí disk. Je to dáno hlavně pořizovací cenou zařízení. Tyto zařízení však mají své nesporné výhody v připojení vaší domácnosti. Můžete na ně ukládat data z několika počítačů navzájem si můžete data procházet, například i z chytrých zařízení. Navíc standartní uložiště jsou dnes vybaveny více disky, kdy se data mohou nahrávat na oba disky eliminuje se tedy možnost ztráty dat vadou elektroniky disku. Mnohdy si můžete například povolit přístup na uložišti i z internetu a tak můžete mít své data k dispozici téměř kdekoliv, kde je internetové připojení.

Online uložiště
webové úložiště dropbox a sdílení

Jako poslední možností je ukládat si Vaše data na internet. Zde však máte pro své zálohy obvykle jen omezenou kapacitu. Já osobně této metody využívám jen pro zálohování fotografií z mobilního telefonu. O fotky moc přijít nechci, ale nechci také cizí internetové firmě poskytovat citlivá data. Uložišť je několik. Já zde napíši například Dropbox který má jednak klienta na počítače, tak na mobilní telefony. V základu Vám poskytne pro vaše data 2 Gb. Více si můžete dokoupit nebo získat volné místo tím že uložiště doporučíte ostatním uživatelům, kteří si jej poté zařídí také.

Jak vidíte způsobů kam si uložit vaše data, je opravdu mnoho. Bohužel většina lidí způsoby zálohy svých dat začínají řešit až poté co o své data přijdou. Buďte tedy chytřejší a zálohujte si svůj čas včas. Ztráta vašich dat totiž nejvíce bude bolet právě Vás. A že to někdy opravdu bolí.

Mohlo by Vás zajímat

Zjistěte v jakém stavu je Váš pevný disk

Domácí diskové pole synology

Jak vypalovat optické disky pod Window

dropbox on-line úložiště


Štítky článku elektronika | myslenky | skutecnost |
Autor Ijacek.007 04.07.2014 zobrazeno 3 763x
Předchozí článek Nelze načíst profil uživatele windows vista
Instalace parrot handsfree ck-3100 s autorádiem ford 6000CD Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 40% tedy 82 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Tady byla Britt-Marie

Poslední hodnocenou audioknihou je Modlitba za Černobyl - Kronika budoucnosti Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Reklama