blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Nedávno jsem zde popisoval jak složitě se vyměnuje chladící pasta procesoru u notebooku řady pavilion výrobce HP. Kritizoval jsem že chladič cpu, na který je umístěna chladící pasta je umístěn na spodní straně základní desky a že pro přetěsnění chladící pasty je nutné celý notebook do posledního šroubku rozebrat.

Nyní se mi dostal do ruky starší bratr řady pavilion DV5. Oba noteboky jsou si velice podobné a již na první pohled bylo zřejmé, že bude postup stejný. Pokud tedy potřebujete vyměnit chladící pastu mezi chladičem a CPU i u toho dle noteboku připravte se na to že se u výměny pořádně zapotíte.

Upozornění : Pokud vlastníte notebook pavilion nedoporučuji jej čistit svépomocí a vždy raději vyhledat servisní středisko nebo alespoň kvalitního technika. Úplně do šroubku rozebrat notebook sice není extrémně složité, ovšem vyžadují znát záludnosti plastových zobáčku a ani následná kompletace rozebraného notebooku není jednoduchou záležitostí. V neodborných rukách můžete místo přehřívaní způsobit mnohem větší problémy nebo úplnou nefunkčnost stroje.

Jak jsem již psal postup je téměř totožný jako u modelu pavilon DV6000 o kterém jsem již psal tento notebok byl ale jiný. Na fotkách totiž můžete vidět nejen jak vypadají komponenty pokud se rozhodneme je vyjmout z plastového obalu noteboku. Tento notebok si koupil majitel z druhé ruky a první majitel se s notebokem moc nepáral. Notebok byl zřejmě v silně zakouřeném prostředí, což se hodně podepsalo na celkovém stavu plošných spojů základní desky noteboku.

Jen pro doplnění základní deska je vlastně 90% celého noteboku a v případě poškození této desky po vypršení záruční doby je mnohdy levnější koupě nového noteboku, než investice do opravy. Základní desku by jsme si tedy měli do jisté míry hýčkat. Na fotkách tedy budete moct vidět, že kouř a vlhkost jí moc dobře rozhodně nedělají.

Začněte tím, že ze spodní časti noteboku vytahnete všechny komponenty, které jdou odmontovat jako je baterie, kryty pevného disku, pevný disk. Dobré je si již na začátku vytáhnout paměti RAM a sudnat všechny dvířka či krytky pod kterýmy by se mohly schovávat nějaké další šroubky.


přední strana notebooku s demontovaným vrchním krytem reproduktoru

Poté je nutné sundat vrchní část nad klávesnici, pod kterou se schovávají reproduktory i šroubky, které drží klávesnici.


Pohled na notebook s demontovanou klávesnicí

Zde je ještě vidět reproduktor, který se da jednoduše vytáhnout a ze základní desky jemně odpojit.


pohled na demontovanou baterii klávesnici a reproduktory

Reproduktory odpojeny.

Odpojíte LCD panel a musíte jemně odstranit vrchní krycí plast. Uvidíte základní desku, která je ale vsazená do plastové vany noteboku a ventilátor je přišroubován zespod. Znamená to že budete muset základní desku vytáhnout i z tohoto plastu a teprve poté budete moci odšroubovat chladič a vyměnit chladící pastu.


Pohled na zaprášený ventilátor notebooku
Pohled na zaneřáděný ventilátor zespod základní desky. Nutno podotknout že je na něm kupa nečistot ty by tam určitě být neměli, jelikož každá taková nečistota snižuje chladící efekt ventilátoru. Notebook se poté snaží dosáhnout chlazení zvýšením otáček ventilátoru, což zvyšuje hlučnost. Navíc se při velkých nečistotách ložiska chladiče zaneřádí a dochází k při dření a obrovskému zvýšení hlučnosti.


prah v šasí notebooku
Velká vrstva prachu byla v případě tohoto noteboku i na šasý noteboku.


ventilýtor chlazení a prach na základní desce
Podívejte se pořádně na základní desku hlavně na její kraj, kde jde vidět cigaretový maras, který je na spojích konektoru. Tento polovodivý mastný prach by mohl zpusobit zkrat který by notebok poslal velice rychle do křemíkového nebe.


detail na základní desku notebooku a brach na kontaktech
na této nepřiliž kvalitní fotografii je detail plošného spoje, který začal již takřka plesnivět.


pohled na všechny dili notebooku po rozebrání
Po dukladném vyčištění všech zoxidovaných míst a nanesení nové chladící pasty zase mužeme oddálit smrt základní desky, ulehčit chladiči a srazit teplotu procesoru. nyní už jen stačí notebook složit a otestovat funkci všech komponent.


a složený notebook
Jak je vidět po složení notebok bez problému funguje.

Opravdu nepodceňujte stav vašich křemíkových miláčku, protože do křemíkového nebe se opravdu mohou odporoučet bez varování. O to více pak bolí jejich odchod i otřepaná věta „Zálohovat zálohovat zálohovat

Mohlo by vás zajímat

Výměna chladící pasty DV6000

Výměna chladící pasty na cpu u Apple Mac book

Výměna chladící pasty u ntb Acer Ferrary one 200


Štítky článku fotografie | hp | opravy | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 04.08.2011 zobrazeno 11 879x
Předchozí článek Výměna chladící pasty na cpu u Apple Mac book
Jak opravit spouštění exe soboru z windows vista nebo windows 7 Další článek


1

Rado Dlapka

2011-08-04 21:04:27

Heh, ja bych chtěl taky vyčistit note :-D


gravatar2iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2011-08-06 18:02:22

heh co ti braní za peníze v Praze dum


3

majla

2011-09-18 16:35:12

Pěkná práce. Avšak jakým způsobem odstranit starou pastu? Nebo ji tam nechat? Přesto doufám, že to jediné udělat a procesor se mi nebude tolik přehřívat. Po spuštění v několika pár minutách při nečinosti vyleze teplota procesoru na 80°C a leze nahoru, dokud nedosáhne 100°C, při níž se vypne.


gravatar4iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2011-09-19 08:28:27

ne samozejmě starou pastu na cpu nechavat nesmíš ta musí přijít sundat jde to docela jednoduče bezpoužití jakékoliv chemie stačí ti k tomu papírový ubrousek starou pastu prostě utřít nebo v případě hodně staré pasti nechat vydrobit cpu očistit a teprve poté nanášet pastu novou. 100stupnu je opravdu hodně teplota přes 90 je podle mě kritická


5

LuciferJ

2011-10-21 13:49:48

Ahoj,prosím tě,právě jsme rozebrali můj noťas Pavilion DV5 1120ec a zjistili jsme,že mi vzadu chybí chladič na grafiku nebo na chipset. Zapoměli mi to tam při výrobě dát nebo to tam také nemáš? Díky Lucka


gravatar6iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2011-10-21 15:25:13

ahojky určitě ti ve výrobě nic nezapomněly pokud tam není tak to má nějaký důvod například nemáš grafiku s externím chipem a ta nepotřebuje chlazení nebo je to jinak konstrukčně vyřešeno je spousta typu a chladiče se mohou lišit.


7

chozze

2012-04-06 08:08:48

Ahoj, prosimtě mam ten samej NB jako tady rozebíráš. Je to tuším DV 5 1030e. Vše na něm funguje kromě jedné věci. Hrozně řve větrák(chlazení). Vyluzuje opravdu velmi hlasité zvuky. Použitý sem nikde nesehnal abych ho vyměnil a nevím co s ním. Myslíš, že by výměna pasty a vyčištění měly trvale pomoci? Jednou byl již rozebrán a vyčištěn, ale zhruba po měsíci se opět rozeřval. Je to větší hluk než chlazení na plný výkon. Děkuji za rady Chozze.


gravatar8iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2012-04-06 09:11:47

hoj chozze

asi tě nepotěším pokud větrák vydáva pisklavé zvuky nebo nepříjemně řvě i při nízkých otáčkách jedná se z největší pravděpodobností o při dřené ložisko. Pokud dojde k při dření ložiska pomůže někdy namazat hřídelku ventilátoru olejem který dočasně hluk sníží bohužel však dochází po nějaké době k opětovnému nežádoucímu efektu a to velké hlučnosti jediným způsobem bývá výměna ventilátoru. Vzhledem k tomu že aby ses k ventilátoru dostal musíš takřka do šroubku rozebrat celý notebook tak dočasné řešení tedy namazání ložiska moc nedoporučuji. Takže rada je jednoduchá sežeň někde nový ventilátor nebo předej notebook do servisu.


9

vavriska

2012-05-06 23:21:58

Jaká teplovodibá pasta byla nanesena na chladíč, chystám si koupit Artic MX-2


10

vavriska

2012-05-06 23:23:15

Jakou jsi použil teplovo. pastu? Chystám si koupit Artic MX-2


gravatar11iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2012-05-08 09:30:33

nevím chlape nejak neřeším její typ ono pokud jde o novou pastu pak na výrobci asi moc nesejde


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama