blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Jde o klasické dílo anglické literatury 19. století. Je to historický román Emily Bronteové Na větrné hůrce. Přiznám se, že jsem si ji chtěla přečíst už od školy a nikdy jsem se k ní nedostala. A až nedávno jsem viděla její filmové zpracování. Které mě tedy moc nenadchlo. Přesto povědomí o ději má asi každý.
Odehrává se na dvou místech Drozdově a Větrné hůrce. Má jen pár centrálních postav, jejíž život je zde popisován. Nejvíce vše však zaměřují na Heactliffa a Kateřinu.
Kateřina a její bratr Hindley patří do rodiny Earnshowů, kteří sídlí na panství Větrná hůrka. Jednou se jich otec zeptá, co jim má přivézt z cest a místo vytoužených dárků přiveze zuboženého cikánského hocha Heactliffa. Kterého zpočátku nechtějí děti vůbec přijmout, natož jako sobě rovného. Zatím co časem Kateřina Heactliffa začne mít ráda, její bratr jej nenávidí, čím dál víc a dává mu to jasně najevo. Dalo by se říct, že Heactliff tak trochu kazí i Kateřinu, která je místo chování mladé dámy vlastní spíše chování uličnice. I těmi společnými dobrodružstvími se prohlubuje jejich vztah. Při jedné takové vylomenině se Kateřina dostává na Drozdov do rodiny Lintonů. Ve filmu sice bylo, že si zvrtla kotník a proto tam několik týdnů zůstala, zde však byla přistižena při vylomenině a ponechali si ji tam jen krátce, zatímco Heactliff utekl. O to víc se tam vracela na návštěvy. Táhla ji tam zřejmě čistota tamních dětí Edgara a Isabely. Kteří byli vzorem správného chování a Kateřina jejich společnost vyloženě vyhledávala a s Heactliffem trávila stále méně času. Kateřina zlomí Heactliffovi srdce tím, že se provdá za Edgara. To v něm jen podpoří nenávist a zlobu vůči lidem a i k sobě samému. Od té doby žije jen pomstou. Ta se mu v podstatě podaří na dětech, čímž zjistí, že ho to vlastně ani netěší.

Logo audioknihy

Příběh je velmi poutavý. Hodně k tomu napomáhá komorná Nelly, která v této knize slouží jako vypravěč. Namluvila ji Zuzana Slavíková. Zprvu jsem se bála, že jde jakoby o divadelní hru a já zatím vždy měla knihy, kde je vypravěč. Nebo jako v dívce ve vlaku, kde je jen pár postav a každá vypráví za sebe. Neměla jsem se ovšem čeho bát. Kromě Nely je zde jen pár postav:

Petr Vaněk – Heathcliff
Tereza Richtrová – Kateřina
Klára Klepáčková – Katka
Milan Holenda – Edgar
Lukáš Král – Hareton
Jiří Suchý – Linton
Vendula Fialová – Isabela
Petr Kubes – Hindley
Vladimír Krátký – Earnshaw
Albert Pazdera – mladý Hindley
Martin Skopalík – mladý Heathcliff
Alžběta Anna Mankovecká – mladá Kateřina


Obrázek

Nejvíce se mi líbila Nelly a Heathcliff. Z jehož hlasu opravdu ta zloba a nenávist jen srčela. Skoro jste se báli i dýchat, ať ho to nenaštve ještě víc :-) A jak jsem u Dívky ve vlaku považovala hudbu za zcela zbytečnou a spíše rušivou, tady je tomu naopak. Celá hudba jen podtrhuje dramatičnost a zoufalost celého příběhu. Občas to opravdu navodí pocit, že Vám za zády chodí duch. :-) Kniha opět končí stylem – co bude dál, tak to přece neskončí…i když šla i kousek dál než film. Je jasné, že do cca 4h se prostě nevejde vše. Zvlášť, když se jedná o zkrácenou verzi a rozhlasovou hru.


Obrázek

V audiotéce ji naleznete v sekci klasická díla a stojí 249 Kč. Já ji brala v nějaké akci kolem 190 Kč. Je zde i 15 min ukázka, která je spíše z konce knihy.


Obrázek

Na Audiolibrixu je ukázka jen 5min. Lze zde zadat i delší verzi a ta má minut 21. Zde stojí 269 Kč.
Na Alza media je také za 249Kč. A ukázka je asi z poloviny knihy, kdy na Drozdově je mladý Linton. A ukázka má jen pár minut.

Celá knížka má 215 Mb. A ráda si ji poslechnu znovu. A všem milovníkům klasiky mohu jen a jen doporučit. Ony Vám nekteré věty ulpí v paměti. ;-)

Mohlo by Vás zajímat

Audio kniha na serveru Audioteka.cz s možností poslechnout si ukázku

Recenze na další audioknihy na tomto blogu


Štítky článku recenze | rodina | zajimavosti |
Autor sokorka 10.05.2017 zobrazeno 1 141x
Předchozí článek Recenze Audioknihy Webcopywriting pro samouky
Audiokniha Revizor recenze Další článek


gravatar1iconwww.tlustjoch.blog.cz

TlusŤjoch

2017-05-10 09:16:58

Já viděl několik filmových zpracování.


2iconiwikovaknihovna.cz

Iwíček

2017-05-10 09:44:30

Tedy, super recenze. Audioknihy také velice ráda poslouchám, teď aspoň vím, po čem sáhnout příště. Děkuji.


3

sokorka

2017-05-10 10:52:12

No já zatím viděla jen jedno filmové zpracování. No já mám na příště už naplánovanou Janu Eyrovou ;-)


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 207. Poslech všech dohromady zabral přes 2807 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 43% tedy 88 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Sapiens

Poslední hodnocenou audioknihou je Duna Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama