blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes si představíme 5dílný seriál z produkce HBO o jaderné katastrofě v Ukrajině. Dlouho jsem zde nepsal o seriálu, který by mě opravdu zaujal. Přesto se letos jeden takový objevil a byla by škoda o něm nenapsat.


Obrázek

Minisérie společnosti HBO jsou většinou na velmi vysoké úrovni. Snaží se vystihnout atmosféru a poté ji většinou v menším množství dílů dokreslují. Nicméně to, jak byl natočen tento seriál, je něco pro mě zcela nového. Všichni jsme většinou už něco o havárii slyšeli. Téměř všichni víme alespoň něco o důsledcích této zprvu utajované havárie. Já osobně jsem dávno před tímto seriálem četl nejeden článek o havárii, o tom jak vznikla i jaké následky měla, nejen pro okolí elektrárny, ale i celou Evropu. Přesto mě atmosféra této minisérie naprosto pohltila. Manželka musela každý díl rozdýchat.


Obrázek

Přitom je celá tragická nehoda již obsahem prvního dílu, a tak by se dalo říct, že další díly budou ztrácet tempo. Není tomu tak. Hutná atmosféra práce s kamerou i smysl pro detail se neuvěřitelně přibližují realitě. Další díly popisující boj s následnou katastrofou i pokusy tajit nejen havárii, ale i příčinu jejího vzniku. Zákulisní boje Ruska o zachování dobrého jména ruského jaderného programu i neuvěřitelný způsob popírání jen možnosti, že v konstrukci reaktoru může být jakákoliv chyba.


Obrázek

Samozřejmě tak jako v každém filmovém zpracování jsou zde některé skutečnosti v rámci vyprávění poněkud změněny, nicméně většina faktu je pravdivá. Poslední díl, tedy pátý, pak rekapituluje celou havárii a odkrývá posloupnost chyb a špatných rozhodnutí, které v konečném důsledků vedly k jedné z největších jaderných katastrof současné historie. O kvalitách tohoto seriálu svědčí i hodnocení na CSFD, které v době psaní tohoto článku stále drží 96% a to seriál hodnotilo více, jak 25 tisíc uživatelů. Pokud Vás tento seriál jakkoliv minul, je rozhodně co dohánět. Jde jednoznačně o jeden z nejlépe natočených seriálů v poslední době a navíc pojednává a o skutečném ohrožení.

Mohlo by Vás zajímat

Oficiální stránka seriálu na portále HBO česky

Stránka elektrárny na Wikipedii (česky)

Stránka seriálu na Československé filmové databázi


Štítky článku bezpecnost | skutecnost | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 06.11.2019 Opravil(a) sokorka zobrazeno 1 159x
Předchozí článek Marťan


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 310. Poslech všech dohromady zabral přes 4029 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 40% tedy 123 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Enderova hra

Poslední hodnocenou audioknihou je Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama