blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Zastesklo se vám po starých dobrých hrách, které pod novým operačním systémem nejdou spustit? Poradím Vám jak počítač přemluvit aby jste mohly zamáčknout slzu nostalgie a vrátit se k hrám, které doprovázeli začátky u počítače.

Nejeden čtenář tohoto článku si jistě vzpomene na některé hry, které dělali hry hrami. Jednoduchá grafika ovšem velká hratelnost a spousty zábavy. To byla nejedna stará hra spouštěná již pod prastarým systémem Microsoft zvaný DOS. Diskový Operační Systém se vlezl na 3 diskety. Ano i takové byly začátky digitálních pokojíčku dneška.

V té době ale vznikaly i hry které neoplývali grafickým zpracováním ani dnes běžným trojrozměrným modelováním. To však hrám na hratelnosti neubíralo. Kde byl jednoduchý vzhled byla přidána vnikající logika a hry ve své době dokázali zabavit na několik dní.

Nebudu zde jmenovat všechny opravdu oblíbené hry ovšem napíšu zde par řádku o tom jak jednoduše staré hry najdete a zprovozníte. Pokud se tedy chcete ponořit do chvil nostalgie a věnovat pár momentu hraní jako před lety nic vám již v cestě nebude bránit.

Nejprve bude nutné nainstalovat prostředí pomoci něhož se dá na nových systémech opět vdechnout život DOSu. Není to ale ten originál Microsoft nýbrž jeho volně dostupný klon jménem freedos. Nemusíte se ale bát nebudu zde psát postup jak stáhnout a nakonfigurovat DOS aby jste mohly hrát. Prozradím Vám jednoduchý prográmek, který pod váš nový Windows můžete nainstalovat a staré hry zprovoznit takřka během okamžiku.

Základem je prográmek D-fend ve verzi reload. Který můžete stáhnout ze stránek autoru zde zajímavé je, že tento program již podporuje češtinu takže jej můžete ovládat i když máte rádi pouze rodný jazyk.

Postup instalace je jednoduchý jako u každého jiného Windows programu. Takže jeho popis přeskočíme jen v letu řeknu že jste první vyznáni zvolit jazyk instalace a pote již klasicky odklikáte další a další poté co se instalátor dokončí se program může spustit a to máte polovinu práce za sebou.


rozhraní programu d-fend

Nyní máte nainstalováno prostředí to samo o sobě ovšem nestačí. Teď je nejdůležitější přidat oblíbenou hru. Pokud máte její adresář stačí jej importovat pokud nemáte nemusíte zoufat. S velkou pravděpodobností na internetu půjde stáhnout a do prográmku přidat.

Postup instalace hry je velice jednoduchý najdete si hru která se vám libí. Například stařičkou hopsačku Prehistorik.


webová stránka s dos hrou prehistorik

Kliknete na odkaz pro stažení a stáhnete si archiv do počítače.


možnost importovat hry do prostředí programu

Poté v prográmku d-fend zvolte soubor import importovat z archivu. Vyberte soubor hry který jste si uložili. A zvolte otevřít.


načítaní nové aplikace

Hra bude rozbalena a přidána do adresáře.


nastaveni importovaného obsahu

Nyní můžete ještě doplnit název profilu a název hry a poté již dat ok. Hra je nyní přidána do seznamu a dvojklikem jí můžete spustit. Nespustí li se hra na plnou obrazovku můžete tak udělat samy po stisku kláves CTRL + ENTER. Pokud budete potřebovat nastavit nějaké možnosti samozřejmě zase v češtině, můžete veškeré nastavení provádět tím že na hru v seznamu kliknete pravým tlačítkem myši a jednoduše zvolíte položku upravit.

Zajímavou možností je vytvoření zástupce na plochu tak aby jste mohly hru přímo spustit bez nutnosti první spustit program d-fend .


vytvoření zástupce na dos aplikaci spouštěnou programem d-fend

Vytvoření ikonky se udělá velice jednoduše. Stačí v seznamu her kliknout pravým tlačítkem myši na požadovanou hru a zvolit vytvořit zástupce.


nastaveni vytvářeného odkazu pro dos aplikaci nebo hru

Již zbývá pouze nastavit název odkazu a kam se má ikonka uložit na výběr je nabídka start nebo plocha. Po kliknutí na tlačítko ok je vytvořen zástupce pomoci něhož již vaši oblíbenou hru jednoduše můžete zapnout. Cesta ke spuštění oblíbené staré hry je nyní pouze v kliknutí na jedinou ikonku jednoduší to snad již být ani nemůže.

Přeji mnoho spokojených chvil nejen v nostalgickém opojení při hraní her, které již dávno nejsou na výsluní ovšem na kvalitě jim to zdaleka neubírá.

Doporučené www stránky se starýma hrami

http://www.bestoldgames.net/

http://old-cans.com/

http://www.486games.net/

http://liquiddoom.net/dosbox/cz.html

http://www.freegameempire.cz/


Štítky článku dos | hry | recenze | windows-7 | windows-vista | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 16.05.2011 zobrazeno 28 166x
Předchozí článek Mozila firefox 4 při vice jak 20ti panelech nepoužitelna
RocketDock Další článek


1

Rado Dlapka

2011-05-17 00:17:11

Dobrý článek :)


gravatar2iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2011-05-17 00:18:46

diky máš nějakou oblíbenou hru která pod novým systémem nejde spustit a pod tímto prográmkem ses k ní vrátil ?


3

Rado Dlapka

2011-05-17 00:28:41

Žádna mě nenapadá :) ale jak si vzpomenu tak to otestuji :-D


gravatar4iconwww.zkusmo.cz

SMO

2011-05-18 22:11:08

Na DOS hry používám DOSBox, více v článku na: http://www.zkusmo.cz/…u-ve-windows


5

Monča

2011-05-21 06:52:30

Díky za návod … až budu mít po zkouškách, určitě to zkusím, protože staré hry jsou prostě staré hry!


gravatar6iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2011-05-21 14:18:45

smo jj ale dos box je vlastne to same r-frend pouziva dosbox jen je jeste obalena do grafiky a jednodusiho ovladani takze je prijemnejsi a jednodusi na uzivate jinak je to totez


7

ele123

2012-04-21 22:33:03

některé hry, které dělali hry hrami-ještě že máš na svých stránkách program na správné psaní na webu


8

vasek

2013-03-25 13:00:46

Nevíte někdo kde sehnat hru black moon chronicles (kroniky černého měsíce), byla to moje zamilovaná hra, když sem byl malý děcko a teď ji nikde nemůžu sehnat.


9

ace

2013-04-21 09:52:32

sakwa… některé hry chtějí nějaké nastavení /hlavně zvukové karty/ a já nevím, jak to vůbec spustit ((( Mám W7 x64… /Indy Car, Nascar Racing/, zatím jesm rozjel pouze Indianapolis 500


10

CptPower

2013-10-08 14:20:58

No zo 486.ganes.cz som sa snazil spustit hru a hra ide ale len bez zvukov. Pokial spustim setsound a nastavim zvuky i.e. spustim test zvuky idu ale ked sa potom snazim spustit hru uz aj zo zvukmi tak mi ju uz nechce spustit vobec. Skusil som aj D-Fend aj DOS BOX a rovnaky vysledok. Ma niekto este nejaky dobry napad???


gravatar11iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2013-10-08 15:17:09

CptPower
a co to bylo za hru ? napiš název zkusím si ji taky stáhnout a testnu ji :-)


12

sjezdovky

2014-01-26 16:25:56

Super program, jenom když to spustím v maximalizovaném okně, tak mi nefunguje klávesnice, nic to nedělá, když to zmenším, tak vidím vše co jsem udělala. Nevíte někdo, kde může být problém? Potřebuji to pro školu na spouštění starých výukových programů. Díky


13

JBS

2014-04-15 10:35:03

Paráda – konečně se mě podařilo rozjet starý program v Pascalu :-) Funguje skoro všechno, jen čísla nejdou psát na numerické klávesnici, ale jen nahoře přes Shift … ale s tím se dá naučit žít. Poslední problém mám s tiskem, v programu je natvrdo nastavený tisk na LPT1 a to se mě teda nepadařilo v D-fend nikde najít ani rozchodit… neví někdo jak na to? Díky.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama