Na následujících řádcích se podíváme na stránky, díky kterým si můžete rychle ověřit, kolik vody se aktuálně hrne korytem blízké řeky.
Občas příroda dovede během chvíle zatopit sklepy velkým přílivovým deštěm. Jindy si zase neustálým a vytrvalým deštěm nepříjemně pohrát s hladinou řek. Abychom získal informaci o tom, jaká je situace v okolí, nemusíme přitom sedat do auta a jet sledovat nejbližší břeh řek. Na internetu je totiž volně dostupná stránka přesněji několik stránek rozdělených podle povodí, na kterých si můžete stavy vody jednoduše prohlédnout.
Naše republika je rozdělena do pětice povodí. V moravskoslezském kraji jde o Odry. Na obrázku si tak můžete prohlédnout stavy hlídaných řek právě tohoto povodí. Graficky je na první pohled vidět, jaká je aktuální situace na řekách. Zelená barva značí normální stav. Světle zelená první povodňový stupeň. Žlutá barva zase pohotovost a červená poté stav ohrožení. Pokud je ikonka kulatá, jde o stav měnící se pomalu. Pokud uvidíte v grafice šipku, jde o náhlé změny.
Při najetí myší nad ikonku se poté zobrazí i doplňující informace. Chcete-li si prohlédnout informací více, stačí do měřícího bodu kliknout.
Načte se mnohem podrobnější a přehlednější graf, ve kterém je průtok vybranou řekou znázorněn. Přehledně tak vidíte i stupně které jsou barevně stejné jako na popisovaných ikonách předchozí mapy. Data se aktualizují průběžně, a tak je možné se na web vracet, pokud potřebujete hlídat stav řeky například díky vydatným dešťům. Zatím jsme si ukázali pouze povodí Odry. Nicméně web je s ostatními povodími v republice spojen. Pokud se tedy chcete zobrazit například povodí Vltavy, stačí do mapky, která je v pravém horním rohu, kliknout do správného místa a rázem budete přesměrování na stejnou stránku, ale na jiné adrese s daty jiného povodí. Princip je přitom úplně stejný.
I když na stránkách naleznete docela škaredý nápis, že jsou data bez záruk, jedná se o robustní web, který je tady již několik desítek let a informace z měřících stanic analyzuje velmi spolehlivě. Na první ověření toho, co se v okolí na řekách děje to mnohdy opravdu stačí. Přece jen pokud by stanice nekomunikovala, pravděpodobně by měla jinou ikonku. A pořád Vám ještě zůstává možnost odejít od počítače a jít si to množství vody valící se nedalekou řekou zkontrolovat po staru. Upřímně doufám, že budete mít co nejméně chvil, kdy byste museli tento web netrpělivě sledovat, tak jako v případě ničivých povodní.
Mohlo by Vás zajímat
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři