blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Kolem sebe máme spoustu elektroniky a většina z nich běží na baterie. Pokud máte děti, tak baterie vyměňujete raketovou rychlostí, protože dnes každá správná hračka bliká a hraje nebo alespoň vydává podobné zvuky. Zajímalo Vás ale při nákupu někdy, jaký je rozdíl mezi levnou a dražší baterií?


elektronika pro testování baterii

Pokud jste si někdy takovou otázku položili, pak vězte, že nejste jediní. Autor webu nejlepší-baterie.cz se v roce 2017 rozhodl, že udělá nezávislý test baterií. Zkonstruoval tedy vybíjecí obvod, který naprogramoval tak, aby mohl baterie vybíjet a zaznamenávat přitom do přehledného grafu průběh vybíjení. Vybíjecí programy jsou dva. Jeden pomalý, kdy se baterie vybíjely proudem 50mA. A druhý test simulující velký odběr, kdy proud z baterií byl 500mA. .
tabulka bateriových článku a jejich kapacit

Malý odběr simuluje provoz v energeticky nenáročných spotřebičích, například počítačový myší nebo vysílací čidla meteorologických stanic a podobně. Velké zatížení pak simuluje provoz v energeticky nejnažranějších spotřebičích, jako jsou autíčka na dálkové ovládaní nebo výkonné svítilny. V přehledné tabulce pak autor uvádí nejen obrázek, název a kapacitu baterií, ale také přepočet ceny za Ah. Tedy kolik zaplatíte za hodinu stejné zátěže u všech baterií. Snadno si tak můžete udělat přehled o tom, jaké baterie se z finančního hlediska vyplatí pořizovat a kterým se raději vyhnout.


Obrázek


Obrázek

Grafy byly převzaty ze stránek www.nejlepsi-baterie.cz

Je zde jasně vidět například to, že i když baterie Duracel Turbo Max má největší kapacitu mezi alkalickými bateriemi a bude tedy déle napájet hračku či spotřebič energii. Její cena však v porovnání s Ikea baterií téměř čtyřikrát vyšší. Podle statistik tedy můžeme zjistit, že pokud by spotřebič napájený baterií běžel s odběrem stabilních 50mA z baterii Duracel bychom vytáhli cca 64hodin provozu. Zatím co z baterie Ikea cca 57 hodin. Skutečná hodnota by samozřejmě byla jiná, protože uvedené hodiny jsou zaznamenány až do úplného vybytí. Elektronika spotřebiče se však může vypnout při mnohem menším poklesu napětí například při 0,6 V.

Mohlo by Vás zajímat

Stránka srovnávacího testu baterii nejlepsi-baterie.cz

Poznatky o práci solárních panelů UPS modulu a ESP8266


Štítky článku elektronika | skutecnost | www-stranky |
Autor Ijacek.007 29.01.2019 Opravil(a) sokorka zobrazeno 824x
Předchozí článek Jak „šetřit“ při nákupech na internetu pomoci portálu plná peněženka
Kde na internetu hledat informace o průtocích českých řek Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 281. Poslech všech dohromady zabral přes 3707 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 35% tedy 98 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Evoluce – Věž zajatců

Poslední hodnocenou audioknihou je Černá zem Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Reklama