blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Po 3D tiskárně jsme se poohlíželi už nějakou dobu. Jde o kus elektroniky, který vám může na jednu stanu jednoduše přinést vaši kreativitu do fyzického světa na druhou stranu je to kus elektroniky, který sebou nese na první pohled množství zkušeností, které musíte nasbírat, aby se vám doma neválela drahá hračka, která nedělá to, co jste si představovali. Základní zkušenosti, které nejprve potřebujete znát jsou, jak se o tiskárnu starat, jak ji seštelovat, co vlastně budete chtít tisknout a jak to, co si představujete můžete zrealizovat. Nad těmito otázkami je nutné se alespoň základně pozastavit hned na začátku, protože například, jak veliký má být výsledný tisk přímo ovlivňuje model pořízené tiskárny. Každý model nebo výrobce totiž může mít rozdílné parametry. Například tiskové plochy. Pokud budete chtít například tisknout věci přesahující například 18 cm, pak si nemůžete koupit dnes popisovanou tiskárnu, protože tisková plocha modelu Prusa MINI+ je 18×18×18 cm. Samozřejmě s pomocí rozřezání větších dílů a jejich slepením nebo důmyslným spojením se můžete dostat na větší modely, ale maximální tisknutelný rozměr je proste pevně dán.


Pohled na sestavenou tiskárnu.

Další otázkou, nad kterou jsme se alespoň mi dlouho zaobírali, bylo, zda vůbec budeme mít co na takto drahém stroji tisknout. Přece jen pořizovací náklady nejsou zanedbatelné a jiné uplatnění, než tisk tento kus elektroniky nemá. Pořizovat si tiskárnu jen kvůli tisku modelů z internetu může být samozřejmě důležité, pokud jste například sběratel figurek a chcete si doplňovat svou sbírku, ale pořizovat si tiskárnu jen kvůli modelům z internetu, pak může vést ke ztrátě zájmu. Což by byla vyloženě škoda, protože kouzlo 3D tisku je v trochu složitější cestě, a to ve vyvážení nebo modifikace vlastních tisků, a i když se tato cesta zdá zprvu hodně obtížnou. Obzvláště nemáte-li, tak jako my žádné předchozí znalosti. Věřte, že tak obtížná zase není, a navíc se vám tak otevře nejen možnost kreativního myšlení, ale právě ve chvíli, kdy si začnete s tiskárnou vytvářet vlastní modely, zjistíte kde všude ji vlastně můžete využít. Značně se tím omezí možnost, že by po prvotním nadšení z tiskárny stal jen lapač prachu.


Pohled na aplikaci Prusa Slic3r

Všechny znalosti, o kterých tady píšeme se přitom sbírají velmi rychle a je defacto jen na vás máte-li chuť se ponořit do jejich získávání. Budete se muset seznámit s několika novými programy. Například takzvané Slicery, které se postarají o rozřezání modelu a přípravu dat pro tiskárnu, tak aby tiskárna byla vůbec schopná tisku. Tiskárny totiž nepracují s modelem jako takovým, ale načítají si specifické instrukce pro pohyb tiskové hlavy v prostoru, tedy kam se má hlava posunout v 3D prostoru. Aby tyto instrukce získala jsou zde právě Slicery, tedy programy, které si váš model načtou a provedou matematický přepočet pohybu tiskárny tak, aby bylo vše v pořádku připraveno pro tisk. Zde se ale není třeba bát nejedná se o složité programy. Mnohé jsou zdarma dostupné a například ten od Prusi je dokonce plně v češtině.


Ukázka postupu kalibrace první vrstvy tiskárny

Co se týká tiskárny a jejího obsluhování tam hodně zaleží na konkrétním modelu a výrobci. Ale obecně lze říct, že je důležité věnovat několika zkušebním tiskům, správnému doladění tiskárny tiskové výšky a kalibracím tak, aby výsledek tisku byl co nejpěknější. Také je potřeba si uvědomit, jak tiskárna pracuje, jak nanáší materiál a že zde jako v reálném 3 D světe fungují, například gravitační síly. Nelze proto jen tak tisknout do vzduchu a každý model se tak začíná tisknout z tiskové podložky a obsahuje-li převisy nebo vysutá místa nad podložkou, je potřeba buď model natočit jinak, aby velké plochy začínaly na podložce anebo využít takzvaných podpěr. Jde vlastně o takovou verzi lešení, kde se vytiskne část materiálu, který bude sloužit pro držení převislého tisku ve vzduchu tak, aby nedošlo k deformaci tištěného modelu. Podpěry sice dokážou pomoci s tiskem, ale na druhou stranu jde o materiál, který se použije a prodraží tak tisk, a navíc také se celý tisk prodlouží, a to někdy i v řádu desítek procent. Nebojte, tyto zkušenosti si ale velmi rychle osvojíte a zjistíte že se na chystané modely díváte nejen z pohledu všech os, ale také přemýšlíte o tom, jak co nejefektivněji vše vytisknete.


Pohled na model v 3d modelovacím rozraní webové aplikace tinkercad

V neposlední řadě jsou zde znalosti o vlastním vytváření 3D objektu. I zde se dá nalézt několik programů, které jsou pro domácí využití zdarma a někdy i s českou lokalizací. Těchto programů jsme se báli nejvíce, protože bez předchozí zkušeností s jakýmkoliv modelováním 3D, jde pocitově o nejsložitější část. Ani zde se ale nemusíte bát a pokud budete mít čas, můžete se po několika hodinách učení dostávat pomalu k potřebným znalostem. Zde jsou defacto dvě cesty, které jsou velmi odlišné. Buď to můžete využít například webovou aplikaci TINKERCAD, ve kterém si můžete model vygenerovat ve stylu přidávání a odebírání materiálu podle předem připravených objektů. Tato webová aplikace se velmi jednoduše ovládá, je česky a dovede během chvíle vykouzlit i relativně složité objekty. Jedná se, ale o webovou aplikaci, která má limit v počtu bodů, se kterými může pracovat a její ovládnutí vás v 3D neposune nikam dál. Pro seznámení byste ji však rozhodně neměli minout.


Model nakresený v progrmu Fusion

Další cestou jsou pak plnohodnotné 3D kreslící programy, jako je například nejvíce používaný a pro domácí použití zdarma dostupný program Autodesk Fusion 360 nebo jeho složitější alternativy například Blender atd… K ovládnutí těchto programu bude potřeba čas, nicméně tyto zkušenosti se vám zúročí, protože pak od jednoduššího můžete principiálně pokračovat ke složitějším a využít techniky, které jste si už osvojili.


Ukázka vytištěného modelu na 3D tiskárně.

Jak vidíte, tak pokud si zodpovíte na základní otázky, k čemu tiskárnu používat a máte-li čas se věnovat studiu, můžete dojít k pořízení technologie, o které se v minulosti lidem ani nezdálo. Pokud už člověk potřeboval něco vytvořit, vždy musel mít představu nebo konkrétní zkušenosti, například ze spravováním dřeva, kamene nebo oceli. Dnes se bez těchto znalostí defacto obejdete. Nepotřebujete vědět, jak uřezat a vybrousit kus dřeva nebo jak obrobit či svařit železo, a přitom můžete vytvářet modely s přesnosti na milimetry v domácím prostředí. A je už je na vás budete-li mít chuť a čas tuto technologii využít.

Mohlo by vás zajímat

Prusha Slic3r (česky)

Tinkercad (česky)

Fusion 360 (anglicky)


Štítky článku elektronika | skutecnost | zabava | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 26.03.2023 Opravil(a) sokorka zobrazeno 4 975x
Předchozí článek Muzeum nákladních automobilu Tatra Kopřivnice 2023
Ukliďme Česko 2023 Další článek


1iconraja-luthriela.blogspot.com

Raja Luthriela

2023-03-31 20:09:31

Já bych asi 3D tiskárnu doma nevyužila. Ale už jsem slyšela i o obřích tiskárnách, které „tisknou“ celé domy. Jednou bych v něčem takovém chtěla bydlet. Cihly už jsou pasé. :-)


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama