blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Nedávno se mi naskytla možnost být u toho, když se snímala ordinace Krnovského dětského doktora pana Sedláčka pro virtuální prohlídku Google Street View. Pln očekávání jsem se tedy vydal podívat jak vlastně velký Google prostory snímá.


obrázek google maps krnov

Google Street View je technologie pomocí, které si můžete na mapách Google prohlížet místo tak, jako kdybyste na něm opravdu stáli. Můžete se pomocí myši rozhlížet do stran, nahoru či dolu nebo se na mapě pohybovat.Pokud obsahuje více nasnímaných bodů. Na Mapách se do tohoto režimu můžete přepnout uchopením malého panáčka, který je v pravém dolním rohu u série ikonek pro volbu mapy.


obrázek google street View auto

Na mapách lze aktuálně nalézt tři specifické režimy tohoto zobrazení. Prvním je Street View, což je vlastně klasický pohled na ulici. Tento pohled nasnímalo speciální Google auto, které tak projezdilo většinu větších cest v České republice. Auto je na první pohled docela jednoduše poznat, jelikož je na střeše při pořizování fotografii umístěn speciální držák s několika panoramatickými kamerami a velmi citlivou GPS anténou. V autě je pak veškerá elektronika, která se stará o ukládání získaných fotek. Díky těmto autům si tak můžete v klidu prohlédnout všechny ulice, kterými auto projelo a jehož fotky Google zapracoval do mapy.


obrázek krnovská rozhledna

Další skupinou jsou serie fotografií pořízené jakýmkoliv vlastníkem mobilního telefonu s mobilní aplikací . Na mapách jsou tyto body označeny jako sférické fotografie a můžete je nalézt například na vyhlídkách uprostřed kostelů či na dalších zajímavých místech. Jsou vesměs tvořeny dobrovolníky. Aplikace pro tvorbu je volně ke stažení a je zdarma. Na první pohled na fotkách jde vidět, že nejsou spojeny bezchybně a je tedy vidět spousta kazů. Cílem takovýchto fotek ovšem není dokonalé spojení všech obrázků a bezchybné překrývání, ale právě možnost prohlédnout si místo, které by jinak na mapě chybělo. I zde platí, že se můžete otáčet, nicméně většinou se z místa nemůžete pohnout jinam.


obrázek ordinace dr. Sedláčka

Posledním typem fotografií jsou interiéry budov. Jde o fotky, které pořizuje google nebo jejich proškolení partneři, aby do map vnesli možnost podívat se do zajímavých interiérů. Můžete si tak projít například muzea zologické zahrady archeologické naleziště nebo navštívit vyhlídkovou věž nejvyšší budovy světa Burj Khalifa U interiéru však google na své mapy nepřidáva jen turisticky vyhledávaná místa a zajímavosti, ale i interiér budov škol nebo například ordinaci lékařů. Pokud o snímání vlastník požádá. Téměř kdokoliv odkudkoliv si potéůmuže prohlédnout třeba ten _Váš prostor. Pojďme se tedy podívat, čím se vlastně tyto fotky pořizují a jak složité je nafotit krátkou procházku uvnitř ordinace pana Sedláčka.


obrázek nikon d5100

Pokud jste čekali specifické vybavení, které google prezentuje pokud snímá specifické místa, budete zřejmě zklamaní. I když samotný Google vedle speciálně upraveného auta využívá také vozítko, batoh, tříkolky a dokonce i sněžný skútr, ve více jak 95% se vnitřní prostory snímají naprosto normální digitální zrcadlovkou. Díky objektivu takzvaného rybího oka se záměrem 180 stupňů stačili na jedno místo focení 4 fotky. Nefotila se, však pouze jedná fotka z každého místa, ovšem u každé strany na každém místě se fotily fotky tři. Pokaždé s jinou světelností takže výsledný obraz z každé strany byl vlastně HDR fotografií. Fotoaparát byl pochopitelně na stativu, díky dálkové spoušti však focení probíhalo velmi rychle.


obrázek nastavení fotoaparátu

Fotograf tedy fotil z každého bodu, na kterém se ve virtuální prohlídce můžete rozhlížet vždy čtyřmi směry. V každém směru pokaždé tři fotografie, ze které pozdější úpravou HDR získal jedinou krásnou fotku. Pokud si tedy ve virtuální prohlídce natáčíte kameru, zobrazujete ve skutečnosti obraz z pouhých 4 krásných fotek. Jen pro zajímavost jsem si vyfotil nastavení fotoaparátu. Jak se dalo předpokládat fotograf používal manuální režim. Nastavený čas 1/40 s clonou F8 ISO 400 a o vyvážení bílé se starala automatika fotoaparátu. Dle fotografa se při takových foceních zpravidla nefotí do souboru RAW, ale využívá se standartní JPG formát. Nejtěžší na focení je umístit fotoaparát tak, aby na odlescích zrcadel nebo jiných ploch nebylo vidět nic, co do záběru nepatří.

Takto nasnímané fotografie se tedy v upraví a poté se pomocí SW spojí a po schválení zadavatelem nebo vlastníkem prostoru se nahrávají na servery Google, aby se mohly zobrazit a mapě. U tohoto procesu jsem však už nebyl. Celý prostor se zkušenému fotografovi podařilo nasnímat něco málo přes půl hodiny. Celý výsledek jeho práce si teď ůmže prohlédnout klidně i Vy. Tak neváhejte a pojďte si prohlédnout prostor, který je tvořen vždy čtveřicí fotografií.

Mohlo by Vás zajímat

Den otevřených dveří v české televizi Ostrava

Navštivil jsem nejvyšší budovu světa Burj Khalifu


Štítky článku fotografie | internet | skutecnost | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 01.06.2017 zobrazeno 686x
Předchozí článek Jak dovedou internetový roboti ovlivnit chod celého serveru
Nová Petya na vlastní kůži aneb jak rychle muže přijít smrt vašich dat Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 197. Poslech všech dohromady zabral přes 2673 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 36% tedy 71 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Už zase skáču přes Merde!

Poslední hodnocenou audioknihou je Nabarvené ptáče .

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi .

Reklama