blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Letos po druhé jsme se vydali nejvýše položenou asfaltovou silnicí na vrchol pohoří Biokovo. Pojďte si s námi prohlédnout, jak rozdílný a krásný pohled je téměř pár Km vzdušnou čarou od moře.

Čeká na nás 23 Km dlouhá trasa zařezávající se do klikatého terénu. Širokou tak akorát pro autobus. Běžně se na ní však jezdí obousměrně a platí zde nepsané pravidlo, že couvá to auto, které má odbočovací plochu blíže. Cesta je výletem už sama o sobě, protože kromě řidiče, který musí neustále dávat pozor na jízdu, si všichni v autě mohou vychutnat úžasné výhledy.

Nejprve je nutné se ale do parku Biokovo vydat a zaplatit vstupné. Teprve poté budete moct obdivovat krásu těchto hor. K bráně parku Biokovo se můžete vydat z města Podgora. Cesta je relativně dobře značená a klikatá, velmi rychle tak naberete prvních 400 výškových metrů. Pokud by Vás zajímaly souřadnice brány do parku, pak jsou tady 43.2461217N, 17.0969794E. Pokud se na cestu vydáte autem, tak se platí 50 kun za každého pasažéra auta. Dítě do 6 let vstup neplatí. Pokud se rozhodnete použít kolo, pak každý cyklista zaplatí 25 kun. Jak je to s motorkami netuším, nicméně bych typoval, že na ně bude platit stejný model jako na auta.

Doporučujeme vyjet co nejdříve. Vyhnete se tak provozu alespoň v jednom směru. Navíc na vrcholu nebude tolik lidí a tak se můžete v klidu projít kolem obrovského vysílače i malého kostelíku. Mi letos vyjeli brzo a cestou na vrchol jsme se museli vyhýbat jen trojici aut. Nezkrácený záznam letošní jízdy můžete najít na videu výše.


Výhled na Makarskou z Biokova

vyhlídka parkoviště WC nebo prodejna upomínkových předmětu či studené balené vody.

Cestou nahoru doporučuji na chvíli zastavit na místě, z něhož je nádherná vyhlídka na moře, pobřeží, Makarskou. Najdete zde také WC či stánek se suvenýry. Cyklisté dozajista ocení také chladnou balenou vodu. Místo poznáte podle fotografie. Souřadnice jsem tipl podle fotomapy. Měli by nicméně odpovídat 43.2854267N, 17.0849392E. Najdete jej zhruba v polovině cesty na vrch SV.Jure.


Koně na cestě.

Po pár dalších minutách jízdy jsme narazili na skupinku koní volně stojící na cestě. Musím uznat, že to byla změna k lepšímu. Protože při první jízdě jsme narazili na stádo krav, které si nárokovaly cestu pro sebe.


Pohled na prázdné parkoviště na Sv. Jure v chorvatském parku Biokovo

Konečně na vrcholu. Rychle zaparkovat auta a hurá na procházku po nejvyšším vrcholu. Že je to ale změna oproti ránu, kdy jsme byly téměř 20mnm.


Pohled na vysílač na nejvišším vrcholu Biokova.

Věž ve výšce 1762 je vysílací věž obehnaná plotem, kolem které vede malá pěšinka. Tou jsme se vydali na obhlídku do okolí, která poskytuje nádherné pohledy. A po velmi krátké procházce se ocitnete zpátky na parkovišti z druhé strany vysílače. Můžete přitom obdivovat výhledy na celé pohoří a za dobrého počasí také na většinu chorvatských ostrovů. Údajně je možné za extra krásného počasí dohlédnout až do Itálie.


pohled na maličký kostelík ve výšce přes 1700 metru za velkou vysílací běží na Sv.Jure

V půli cesty okolo věže je na malý kostelík.


Pohled na klikatou cestu na vrchol Biokova

Kromě výhledu do dálky je také úžasný pohled dolů. Například na klikatící se cestu, po které jsme na vrchol vyjeli.


Pěšinka vedoucí kolem vysílače na vrcholu Biokova

Jelikož jsme na se na výlet vydali brzy a také to bylo tím, že výlet proběhl téměř v polovině září, jsme byli na vrcholu úplně sami. Nepočítám-li samozřejmě obsluhu parkoviště, která dohlíží nad správným parkováním aut a lidí pohybující se na v oploceném areálu vysílače.

Cesta dolu už byla ale mnohem náročnější. Náš ranní náskok se ztratil a na cestu na vrchol se vydala nemalá skupina motoristů. Na klikaté úzké cestě je pak nutno buď to couvat, nebo počkat až zacouvá auto v protisměru. Celý záznam naší letošní jízdy si zase můžete prohlédnout na videu.

Abyste ovšem nemuseli koukat na jinak docela nudné záběry trvající více jak hodinu, sestříhali jsme pro Vás ty nejzajímavější momenty v protisměru. Sestříhané video má už snesitelných 12 minut, takže pokud Vás zajímá, jak to vypadá, když na úzkých cestách potkáte auto v protisměru, můžete se podívat.

Jak jsme už psali, Bikovo je nádherný kus přírody téměř co by kamenem dohodil od moře, a přitom tak odlišný. Během velmi krátké době je možné sledovat změnu o více jak 1700 výškových metrů. Navíc díky asfaltové silnici se na vrchol můžete vydat autem. Cesta sice není nijak nebezpečná, nicméně jde o poměrně náročnou cestu. Sv. Jure však rozhodně za návštěvu stojí.

Mohlo by Vás zajímat

Oficiální web parku Biokovo

Chorvatsko vlastním autem

Místa v Chorvatsku které se nám zarily do paměti

Další články o Chorvatsku na našem blogu


Štítky článku auto | deti | fotografie | chorvatsko | rodina | vylety | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 02.10.2018 Opravil(a) sokorka zobrazeno 1 279x
Předchozí článek Chorvatsko a vesnice Mala Duba
Kostelík nad Igrane, památník v Podgoře i nová místa na Makarské Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 207. Poslech všech dohromady zabral přes 2807 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 42% tedy 87 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Duna

Poslední hodnocenou audioknihou je Podivuhodný případ Benjamina Buttona a jiné povídky Hodnocení audioknihy 3/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 3/5.

Reklama