blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Díky dnešnímu dni otevřených dveří, jsem se dnes vydal navštívit pro mě dosud neznámou přehradu Morávka. Pojďte se mnou nahlédnout za brány areálu vodního díla, který je pro veřejnost za normálních okolností uzavřen.


obrázek panorama z hráze


obrázek pohled pod hráz

Pojďme si v krátkosti toto vodní dílo představit. Hráz jménem Morávka je sypaná ze štěrkového materiálu, nade dnem údolí se tyčí do výšky 33 metrů a široká je 396m. Výstavba probíhala mezi lety 1961 až 1964 a původně byla hráz vybavena asfaltobetonovým pláštěm. Ten byl povodni v roce 1996 poškozen a následnou rekonstrukcí probíhající mezi od 1997 do 2003 nahrazen nekrytou PVC fólií Sibelon. Celkový objem nádrže je 12 milionu m³. Součástí přehrady jsou i dvě turbíny dodávající společný výkon 151 kW.


obrázek fronta návštěvníku


obrázek Na koruně hráze

Prohlídka hráze byla naplánována na cca 50 minut a dle programu měla začínat každou půlhodinu na koruně hráze. Dorazil jsem před bránu před 11 hodinou a s opravdu velkou skupinou jsme byli puštěni do areálu. Na hrázi byl zahájen výklad pracovníka povodí Oder. V jeho doprovodu jsme poté prošli všechny body prohlídky. U každého místa pracovník ochotně vyprávěl, kde se nacházíme, jaké je k konkrétním místě historie a také k čemu se to či ono používá či co se tím sleduje a proč.


obrázek injekční štola


obrázek Schodiště pod hráz

Součásti prohlídky byly 3 hlavní body. Návštěva injekční štoly. Návštěva nově vybudované odvodňovací štoly, vybudovaná v době rekonstrukce po povodni. Jako poslední byla návštěva strojovny, ve které je umístěna informační tabule, pod zázemím je také jedna z turbín.


obrázek Strojovna


obrázek Strojovna

Ve strojovně, která byla poslední zastávkou prohlídky, pak byly k dispozici letáky o vodní hrázi, o podniku povodí Odry a nejmenší návštěvníci prohlídky dostaly také omalovánku. Areál jsem opouštěl zhruba po hodině prohlídky. Osobně mám možnosti navštívit jinak nepřístupná místa velmi rád, takže jsem si i tuto prohlídku užil. Pracovník povodí Oder mluvil se zaujetím na vše ochotně odpovídal. Počasí se také povedlo. A to je to nejhlavnější. Děkují tímto textem všem organizátorům podobných akcí za možnost navštívit místa, kde bych se normálně nedostal.

Mohlo by Vás zajímat

Vodní nádrž Morávka na Wikipedii

Exkurze rádia Helax

Den otevřených dveří povodí Odry 2012


Štítky článku deti | fotografie | skutecnost | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 25.03.2017 zobrazeno 702x
Předchozí článek Tento web konečně na https
Jak cigaretový kouř snižuje životnost počítače. Další článek


1iconwww.tlustjoch.blog.cz

TlusŤjoch

2017-03-26 09:31:48

Tak to´s mne navnadil. Zkusím se tam v létě podívat.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 128. Poslech všech dohromady zabral přes 1857 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 45% tedy 57 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Cesta vlka

Poslední hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi .

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi .

Reklama