blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

V posledních dnech sílí stále větší mediální masáž o konci operačního a nebezpečí spojené s používání nepodporovaného operačního systému. Pojďme se podívat, jestli je opravdu třeba se bát.

Protože se v mém okolí začínají množit otázky typu, co budeme dělat s počítačem po 14. Lednu, kdy na tento datum je oficiálně oznámeno ukončení servisní podpory pro systém Windows 7, rozhodl jsem se zde sepsat pár informací.


Startovací obrazovka systému Windows 7

Je to až s neuvěřením, ale je to už více jak 10 let od vydání povedeného systému, který regulérně nahradil Windows XP. Je sice pravdou, že systém Windows XP zkoušel nahradit operační systém Windows Vista, tomu se to ale příliš nepovedlo a tak opravdu plnohodnotným a téměř stejně oblíbeným nástupcem stařičkého XP, byly právě ony 7, které se na dlouhé roky staly nejoblíbenějším operačním systémem. Microsoft s příchodem Windows 10 moc dobře věděl o oblíbenosti předchozí verze systému a tehdy přišel s první obrovskou nevyžádanou a nepotrestanou reklamou, kterou uživatelům Windows 7 nabízel zdarma novou verzi operačního systému. Dělal to však tak agresivně, že si tímto způsobem nejednoho uživatele spíše odradil.


takto vypadá reklama zobrazující možnost přejít na systém Windows 10

Přešel tedy k razantnějšímu kroku, aby urychlil konec oblíbeného systému. Například úmyslně omezil funkčnost nových procesorů pod starším operačním systémem. Či nevydal nové rozhraní pro hry DirectX pro jiný Windows než Windows 10. Pomalu se tak tedy začali čísla obracet k desítkám a Windows 7 začal na trhu slábnout. Statistiky totiž počítají s novými počítači, které již několik posledních let téměř nekoupíte s jiným operačním systémem než s Windows 10.


Obrázek

Stále ale existuje spousta uživatelů, kteří i dnes na svých počítačích používají starší systém, a doposud neměly důvod Windows 7 měnit. Pokud se zahledíme do analýzy návštěvností tohoto webu za celý minulý rok zjistíme, že z uživatelů systému Windows bylo celých 31 % všech návštěv, právě ze systému Windows 7. Bavíme se většinou o starších dobře běžících strojích, které fungují s Windows 7 naprosto spolehlivě, a pro své využití není důvod operační systém měnit. Někdy je důvodem starší HW, který na Windows 10 nepracuje správně. Někdy jsou důvodem starší aplikace, které mají v novějším systému problémy a v neposlední řade je to podpora připojených zařízení typicky starých, ale stále fungujících tiskáren či dalších periferií, na které úmyslně výrobci pod Windows 10 již ovladače nevydávali, aby donutili uživatelé ke koupi nového vybavení. Nesmíme ale zapomenout, ale na starší uživatele, kteří prostě nechtějí nový operační systém, protože onen starý dobře znají a nový se učit nechtějí.


nové verze procesoru microsoft v systém update umyslně blokuje

Co by pro tyto uživatele znamenala změna operačního systému? Bavíme-li se o počítačích, které jsou starší, jsou na ně kladeny z hlediska výkonu minimální nároky a na Windows 7 běží správně, může být přechod na nový systém problém, například díky nedostupností již zníněných ovladačů. Také díky staří komponent například ještě plotnových disku se chod nového systému paradoxně může zpomalit nebo nefungovat správně. I pokud by například chod operačního systému běžel na tomto starém železe správně, může nastat problém, že počítač rázem nebude umět tisknout na bezproblémové starší tiskárně nebo získat obrázek ze skeneru. Jak je tedy z příkladu jasně patrné, upgrade na nový systém v některých případech rozhodně není 100% cestou k lepšímu fungování počítače. Proto je někdy mnohem lepší staré počítače a připojené periferie prostě používat, dokud plní svůj účel. Poté je prostě vyměnit za novější již s novým operačním systémem.


Spouštění systému Windows 7 a instalace aktualizaci

Jak je to ale z bezpečností? Není používání neaktualizovaného systému nebezpečné? Velký důraz je dnes ze strany médií kladen na bezpečnost a nutnost aktualizovaných operačních systému. Nicméně aktualizace nejsou jedinou bezpečnostní mechanikou dnešních počítačů. Existují v zásadě tři bezpečnostní pravidla při práci na počítačích, které bychom měli používat.

  1. Mít aktualizovaný operační systém a nainstalované bezpečnostní opravy operačního systému.
  2. Mít v systému funkční a aktualizovaný antivirový systém.
  3. Chovat se na počítači tak, abychom neovlivnili chod systému. Jako například instalací kradených tedy pirátských verzí programu. Instalaci aplikací z neznámých, spouštění příloh z od neznámých odesílatelů atd.

Při dodržování těchto základních postupů je dopad na operační systém minimální, a to i v případě, že první jmenovaná možnost již dostupná nebude. Jinými slovy, pokud bude počítač používat vaše babička na vašem starém notebooku, kdy na počítači jen projde Facebook, své emaily od rodiny a popřípadě pomocí Skype zavolá rodině, asi bude úplně jedno, že používá systém Windows 7 i po konci Microsoftem udané době životnosti. Operační systém totiž po tomto datu nepřestane, fungoval, ale jen stahovat balíčky aktualizací, které ve valném případě babička stejně už dávno ignorovala.

U starších počítačů je tedy jedno, že Windows 7 již není aktualizován, na samotnou funkci to vliv nemá. Teprve později začne systém stárnout tak, že jej nebudou podporovat ani výrobci antiviru nebo výrobci internetových prohlížečů. To však může trvat ještě relativně dlouhou dobu a do té doby už notebook naší imaginární babičky dávnou může vypovědět službu a bude nutné jej nahradit novějším zařízením.

Proč po nás tedy Microsoft chce, abychom měli nejnovější verzi Windows 10?
Tak jako v naprosté většině případů, i zde hrají hlavní roli peníze, nikoliv starost Microsoftu o blaho uživatelů jeho systému. Microsoft totiž velmi dlouho přemýšlí, jak z našich peněženek vytáhnout další a další peníze. Jeho cesta směřuje k předplatnému, kdy budete za produkt platit měsíčně, a nikoliv pouze jednou, tak jako tomu je nyní. Loni se tak nechal slyšet, že omezí či ve velkém ustoupí od prodeje například krabicových verzí kancelářského balíku Office a přejde na předplatné. A velmi podobný systém předplatného v budoucnu může využívat i u operačního systému v jeho dalších verzích. V této cestě pochopitelně oblíbené verze starších systému překáží.

Na otázku zda je tedy nutné se bát konce podpory Windows 7, tedy můžeme odpovědět, že nikoliv. Ano měli bychom mít aktualizovaný systém, používat nejnovější záplaty a udržovat PC v dobrém stavu. Ale jedná li se o starší PC, který pouze dosluhuje, klidně jej můžete nechat dožít na starším operačním systému tak, jak to mu bylo v případě Windows XP. Později přijde doba, kdy dodavatele antivirových řešení a internetových prohlížečů přestanou Windows 7 podporovat. Nicméně tato doba je ještě relativně daleko a Váš stařičký PC tak může ještě nějakou dobu bezproblémů dělat svou práci.

Mohlo by Vás zajímat

14. ledna 2020 skončila podpora systému Windows 7 stránky Microsoftu (česky)

Jak vytvořit instalační disk pro Windows 10

Jak nainstalovat Windows 10 s místním učtem


Štítky článku bezpecnost | microsoft | myslenky | windows-7 |
Autor Ijacek.007 07.01.2020 Opravil(a) sokorka zobrazeno 243x
Předchozí článek Pořídil jsem si DJI Mavic Mini


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 38% tedy 78 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Gate C30

Poslední hodnocenou audioknihou je Peníze a zdravý selský rozum Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama