blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Loni jsem dokončil obměnu svého fotografického vybavení a splnil jsem si i další ze svých snů. Pod stromečkem totiž čekal dron DJI Mavic Mini. Dovolte mi jej v krátkosti představit.


Pohled na dron Mavic Mini ve vzduchu.

Video či fotky z netradičního pohledu. Tak by se daly shrnout možností dnešních dronů v pár slovech. Netradiční pohledy na zajímavá místa mě vždy lákali. Pokud bylo možné někam vylézt a dostat tak fotku z netradičního pohledu, vždy jsem této možnosti využil. Ať už to byly střechy, komíny nebo jen rozhledny. Jamile se pak objevily zařízení se kterými to šlo jednodušeji, hned upoutaly mou pozornost. První zařízení však byly relativně nekvalitní a zprvu velmi drahé. Letos jsem však dostal možnost ovládat maličký profi dron společnosti DJI a ten jsem si zamiloval. Nicméně rozpočet více jak 25 tisíc za „hračku na pěkné záběry a netradiční fotky“, se mi stále zdálo mnoho.

Pozor

Na létaní s dronem se vztahují pravidla úřadu pro civilní letectví a je nutné se těmito pravidly řídit. Nemá smyl je zde rozepisovat velmi pěkně má totiž základní pravidla popsán například portál alza.cz. Doporučuji se před pořízením s legislativou seznámit.

Letos před vánočními svátky se však na trhu objevil model dronu společnosti DJI Mavic Mini s cenou začínající na 10 000 kč. Mnohem lépe v poměru nákladu a výbavy však vyjde set označený FLY COMBO, který má v balení navíc trojici baterii s nabíječkou, která muže být zároveň powerbankou, starající se o postupné nabití všech tří baterií. Speciální klec na vrtule určenou pro létání uvnitř budov a v neposlední řadě krásné pouzdro do kterého vložíte dron, baterie i ovládač a můžete jej tak jednodušeji přenášet. To je více jak o polovinu méně než dron, nad kterým jsem uvažoval, a tak jsem neváhal a Mavic(a) pořídil.


Pohled z dronu Mavic Mini

Dron je vybaven 12mpx kamerou, která je zavěšená na 3 osém gimbalu, který se stará o stabilizaci. Dokáže natáčet videa v rozlišení 2.7 K (2704×1520). Na jednu baterii se dron udrží ve vzduchu teoreticky 30 minut. Reálně ale počítejte mezi 20 a 25 minutami na baterii. Doba letu je závislá také na povětrnostních podmínkách, protože dron automaticky reguluje výkon vrtulí, tak aby ve vzduchu dělal to, co chcete, i když do něj například fouká. To že dokáže odolávat i relativně nepříjemnému větru, jsem se už několikrát přesvědčil sám.

Ovládaní je velmi precizní a po chvíli se Vám vžije do krve. Mavic Mini sice lze ovládat jen pomocí ovládače, nicméně spousta funkcí je vázaná na aplikaci pro mobilní telefon, se kterým je ovladač spojený. Bez mobilního telefonu s touto aplikací sice vzletíte, ale nebudete mít přehled ani o tom, zda se spustilo natáčení či se vyfotila fotka a jaký přesný záběr kamera zabírá. Pokud tedy vyrážíte s dronem v batohu na delší cestu, tak jako já, rozhodně si nezapomeňte mobilní telefon vzít.

I s mobilním telefonem je však ovládání dronu potřeba věnovat veškerou pozornost, protože dron se ze vzduchu na zem může zřítit velmi rychle. Za svých pár hodin letu už jsem se sám přesvědčil, jak málo stačí k neplánovanému ukončení letu. Natáčel jsem pár záběru v Krnovském Chařovském parku, který má nově opravené lávky, které zničili vandalové. U jednoho záběru nad zamrzlou vodní plochou jsem těsně minul silonový vlasec, který někdo vhodil do větví stromu. Při couvání dron silon namotal a zůstal bezvládně vyset nad zamrzlou vodní hladinou. Nezbývalo tedy než se svléct a vydat se na led drona vysvobodit. Čekal jsem, že mě led neudrží, a tak jsem se v teplotách pod nulou, vydal bosky jen v trenkách na praskající led. Pro případné kolemjdoucí jsem musel vydat jako totální blázen, naštěstí jsem v době natáčení i samotné havárie byl v parku sám.

Led vydržel a já se nakonec nedobrovolně v ledové vodě koupat nemusel. Přesto je to velmi přesná ukázka, že i když máte drona velmi nízko, jste pár metrů od něj a vše vypadá bez problémů, stačí malinký silon a máte problém. Snad to bylo na delší dobu naposled, co jsem musel drona zachraňovat a díky tomuto kusu techniky snad v nejbližších týdnech přibude na náš YouTube kanál nejedno podařené video z netradičních mís­t.

Mohlo by Vás zajímat

Pravidla pro drony legislativa portál alza.cz

Doplněk X úřadu pro civilní letectvý

Online mapa Čr ochrané zóny letišť

Seznam Chráněných krajinných oblastí v Čr zde drony také létat normálně nesmí


Štítky článku elektronika | fotografie | zabava | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 04.01.2020 Opravil(a) sokorka zobrazeno 267x
Předchozí článek Ohlédnutí za rokem 2019
Končí podpora systému Windows 7 je potřeba se bát? Další článek


gravatar1iconwww.tlustjoch.blog.cz

TlusŤjoch

2020-01-04 20:09:24

Tak ať ti přinese plno zábavy. Občas by se mi při fototoulkách Prahou takový stroj hodil.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 40% tedy 81 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Modlitba za Černobyl - Kronika budoucnosti

Poslední hodnocenou audioknihou je Babička pozdravuje a omlouvá se Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama