blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Tak mi dnes ráno přistál v emailové adrese další podvodný email, snažící se o získání mých přihlašovacích údajů do Fio Banky. Pojďme se trochu podrobněji podívat na email.


email z fio banky

Proč mi přišel email z banky?
Zaprvé je třeba si říct, že Vám žádná banka nikdy nepošle email se správou, aby jste se někam přihlásili nebo si aktualizovali údaje pomocí přihlašovacího odkazu přímo v emailu. Pokud už Vás takto nějaká banka osloví, jedná se tedy o podvodný emai,l zvaný PHISHING. Podstatou těchto emailu je donutit adresáta emailu otevřít odkaz v emailu, kde bývá většinou podvržená stránka bankovnictví, která vyžaduje vaše přihlášení. Do bankovnictví se po zadání údajů samozřejmě nedostanete, jakmile ale vypíšete údaje získá jej útočník, který je posléze muže zneužít. Na těchto podvodných stránkách ovšem nemusí číhat pouze přihlašovací dialog banky, ale také různé nežádoucí programy, které se pomocí zranitelností snaží napadnout Váš počítač.


pohled na zdrojový kod emailu

Pojďme se na email podívat trochu podrobněji. První co by Vás mělo zarazit je, že Vám banka email nepošle, jak jsem popisoval výše. Další zajímavou věcí je fakt, že je email napsán velmi stroze a slovosled je špatný. Což mimochodem vidím i já. Normálního příjemce bez pravopisných problémů by měli nesrovnalosti hned trknout. Dalším vodítkem může být najetí myši nad odkaz, na který se v emailu odkazuje, tím se totiž u většiny prohlížečů zobrazí cíl odkazu, v tomto případě tedy rozhodně nesměřuje odkaz do Fio Banky. Jelikož do mé pošty směřuje více adres, zajímalo mě kde na mě „Fio Banka“ vlastně vzala adresu. Zde je vidět že si autoři emailu vzali adresu z veřejně dostupného kontaktu na mém blogu. Pokud si zobrazíte zdrojovou část emailu, můžete například zjistit ze které ip adresy byl email odeslán.


lokalizace ip adresy ze které byl odeslán email

V našem případě mě tedy starostlivá Fio Banka kontaktovala z Japonska. Jak je vidět, když se člověk na chvíli pozastaví a popřemýšlí. Nemělo by se Vám stát, že odkaz rozkliknete. A nemusí to byt ani jako v mém případě tím že Fio Banku prostě nemám.

Tento podvodný email byl jedním z těch méně povedených, díky docela složité češtině se totiž strojově nedaří vytvořit obsah, který by vypadal věrohodně. Přesto se pár případů docela povedlo a i díky dnešnímu tempu je potřeba dávat si pozor, na co na internetu reagujete.

Mohlo by Vás zajímat

Podvodný email z O2

Podvodný email Evy Dvořákové

Nevezpečný virus one time password na Seznam.cz


Štítky článku bezpecnost | elektronicka-komunik | internet |
Autor Ijacek.007 14.11.2016 zobrazeno 1 754x
Předchozí článek Jak se odhalují zajímavé chyby při programování webových aplikací
Letos končím s nákupem programu Zoner photo studio Další článek


gravatar1iconcrazydog.cz

CrazyDog87cz

2016-11-14 18:56:44

Tento email mi příšel už 3× a to tu banku ani nemám. Každý průměrný člověk pochopi že je to FAKE a nechápu proč to hazíš na blog :-D


gravatar2iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2016-11-14 19:35:04

protože mě čtou i méně zdatní uživatelé :-) a navíc taky fio banku nemám :-)


3iconpvapenik.blog.cz

Čerf

2016-11-14 22:06:18

Taky mi to přišlo. Celkem nepovedená varianta, ale stejně to šlo hned „k ledu“.


4iconsurpanblog.cz/

Surpan

2016-11-22 22:59:52

Asi je dobré upozornit. Ne každý je zdatný uživatel na internetu a snad by se mohl i někdo chytit, i když vůbec nešlo o povedený mail. Přesto bych se s někým, kdo si takto nechá vybílit účet, rád seznámil a trochu se snažil pochopit, jak je tohle vůbec možné. :-)


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 207. Poslech všech dohromady zabral přes 2807 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 43% tedy 88 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Sapiens

Poslední hodnocenou audioknihou je Duna Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama