blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes se v krátkosti podíváme na to, jak pravdivá může být věta „Váš volební hlas může rozhodnout“.

Politickým otázkám se na tomto blogu povětšinou vyhýbám. Nicméně letošní komunální volby v naší malé obci byly natolik zajímavé, že jsem se rozhodl zde o nich napsat pár slov. V naší obci mohlo dle českého statistického úřadu bylo pro hlasování oprávněno 282 voličů. Z těchto 282 lidí dorazilo do volební místnosti 75,89%. Což nám dělá 214 lidí. Tito voliči, k nimž jsem patřil také, volili 7 zastupitelů ze dvou volebních stran. Každá volební strana měla na kandidátce 9 kandidátů.


Volby do zastupitelstva.

Každý člověk, který vhodil volební obálku do urny tak měl 7 hlasů, které mohl rozdělit buď to straně nebo jednotlivým kandidátům. Volební systém umožňuje nicméně přiřadit i mnohem méně hlasů. Pokud se volič rozhodl kroužkovat pouze kandidáty, mohl ze svých 7 hlasů využít například jen 3. To, že někteří voliči využili právě kroužkování je vidět na počtu hlasů. Kdyby všech 214 hlasujících hlasovalo všemi 7 hlasy, bylo by hlasů 214×7 = 1498. Platných hlasů však bylo jen 1408. Což je 6,5 hlasů na voliče.

Jak jsem zmínil v naší malé obci bylo na výběr 18 kandidátů prezentující 2 strany. Pokud to hodně zjednodušíme, pak jedna strana prezentovala to, co se v obci dělo doteď a druhá strana byla v opozici a poukazovala na chyby oné vládnoucí strany. V naší obci tak bylo zjednodušeně řečeno možné zvolit, zda necháme věci tak jak jsou, nebo budeme chtít změnu ať už z jakéhokoliv důvodu. A zde se dostáváme k onomu nadpisu, že i jeden hlas může rozhodnout.


Stránka českého statistického úřadu.

Jak jsem popsal víše každý kandidát statisticky využil 6,5 svých hlasů. Rozdíl obou stran byl přitom pouhé 4 hlasy. Volby tedy u nás tedy rozhodl jediný člověk, který se rozhodl přijít vhodit svou obálku do volební urny. A to v poměru sil 4:3. Vítězná strana tedy dostala dostatek sil zachovat nebo změnit dění. Na našem reálném příkladu je tak jednoduše vidět, že i jediný hlas muže změnit poměr sil. Ještě pořád budete tvrdit že na Vašem hlasu nezáleží?

Mohlo by Vás zajímat

Výsledek voleb a český statistický úřad


Štítky článku krasov | myslenky | skutecnost |
Autor Ijacek.007 16.10.2018 Opravil(a) sokorka zobrazeno 282x
Předchozí článek Čínský pásek pro hodinky Garmin Fenix, zkušenosti po roce používání
Garmin Vivofit junior2. Jaký je fitness náramek pro děti? Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 40% tedy 81 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Modlitba za Černobyl - Kronika budoucnosti

Poslední hodnocenou audioknihou je Babička pozdravuje a omlouvá se Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama