blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes Vám ukáži, že rekonstrukce celé kuchyně nemusí být drahá a že se dá zvládnout z velké části vlastními silami.


takto vypadal prostor kuchyně před rekonstrukcí.

Když jsme si pořídili náš dům, první co chtěla žena změnit byla kuchyň. Vzhledem k tomu, že v kuchyni tráví má drahá polovička opravdu hodně času, měla jasnou představu o tom, proč je aktuální a velmi stará kuchyň nevyhovující a co je potřeba změnit.

Na relativně malém prostoru 2,6×3,4 m nebylo jednoduché vymyslet ideální využití. Prostor totiž obsahuje jedno okno a naproti němu jsou dvoje dveře. Pod oknem je navíc umístěn radiátor, který nesměl být zakryt skřínkou kvůli cirkulaci tepla. Dále se do místnosti musel vlézt jídelní stůl. V původní kuchyni byl levý roh za oknem nevyužit, v novém návrhu se počítalo s úzkou skřínkou, od ní se počítalo s pracovní deskou, která byla dlouhá až do konce místnosti. Na tu se v rohu napojovala další deska, která v sobě měla mít umístěn dřez, překrývat myčku nádobí a prostor ukončovat před sporákem. Za sporákem v rohu místnosti zbylo místo pro umístění ledničky. Umístění ledničky vedle sporáku není ideální, nicméně to bylo jediné smysluplné umístění. Celý získaný pracovní prostor tedy dává L a dostatek místa na přípravu čehokoliv v kuchyní. Pracovní deska pod oknem není zakryta žádnou skřínkou a umožnuje tak cirkulaci vzduchu z topení.


pohled do ikea plánovače

Pro plánování celého prostou se manželka rozhodla využít veškeré své dosavadní zkušenosti. K práci na kuchyni využila k návrhu plánovač obchodního řetězce Ikea. V tomto plánovači lze nejen vytvořit prostor vlastních rozměrů, ale také definovat své spotřebiče jako jsou sporáky či lednička a ty poté umístit do prostoru společně se skřínkami. Výhodou plánovače je také lokalizace, jednoduché ovládání, možnost sdílení návrhu, ukládání několika verzí nebo například tisk nákupního seznamu dle sestavy, kterou si zvolíte. Než však nakoupíte kupu skříní, v obchodním domě s vámi Váš návrh projdou a pomohou doplnit, jestli jste na něco nezapomněli nebo nemáte něco naplánováno špatně.


seznam použitých dílu z ikea plánovače

Jakmile jsme tedy měli seznam, půjčili jsme si velké auto a vydali jsme se do 75 km vzdáleného obchodního domu. Než jsme se tam ale vydali pro jistotu jsem zavolal na infolinku, zda-li si pro všechny věci můžeme přijet. Přeci jen jedna věc je jed si tam pro skřínku nebo gauč, ale druhá věc je vydat se nakoupit celou kuchyň ve vypůjčeném autě. Na infolince jsem se dozvěděl zajímavou informaci a to že v Ostravě je vlastně ještě jeden velký výdejní sklad, ve kterém je tento nábytek uskladněn a že to tedy není problém. Musím ocenit přínos infolinky, díky které jsem se do obchodního domu vydal opravdu v klidu a bez myšlenek, že půjčení auta i celá cesta je zbytečná.


staré známe ikea ploché a usporné balení

Po konzultaci s pracovníkem v kuchyňském studiu, jsme potvrdili objednávku. A šli zaplatit částku. Po zaplacení jsme měli, půl hodiny času, aby nám stihly naši kuchyň v druhém skladu nachystat. Přesně tak jak jsme u řetězce Ikea zvyklý v plochých skladných baleních. Po transportu a vybalení následovala ta pravá zábava. První bylo nutné všechny krabice rozmístit někam, aby bylo možné setřídit si je podle čísel, která krabička k čemu patří. Poté vyklidit starou kuchyň a pak už se jen pustit do sestavování nábytku. Tuhle část mám prostě rád, připomíná mi to totiž stavebnici.


rozměry pracovních desek


příprava a měření pracovních desek

Protože byla pracovní deska širší než boční skřínka, poprosil jsem známého tuze šikovného truhláře, jestli by mi podle plánku na pracovní desce neudělal vlnovku. Vlnovka byla nápad mé polovičky a elegantně přitom řešila šířku pracovní desky i napojení na skřínku. Dále bylo nutné nechat do pracovní desky vyřezat díru pro dřez. Ten díky velmi malé skřínce pod ním musel sednout přesně na místo. Pracovní desky také bylo nutné přesně seříznout, aby sedly na své místo. Tohoto procesu jsem se nejvíce bál, protože pokud bych nechal desky uřezat špatně, buď to bych je nevměstnal do místa, kam měli přijít, nebo naopak bych měl díry okolo stěny. Naštěstí jsem měřil několikrát a pečlivě a tak vše sedlo tak jak mělo.


upevnění desek v osobním autě na cestě k truhlářovy.


pohled do kufru, vlezlo se tam vše ale bylo to o chlup.

Transport desek stolu před úpravou rozměru nebyl jednoduchý, ale podařilo se mi vše narvat do osobního auta. Nemusel jsem tedy na transport k truhláři využívat služeb půjčeného auta.


precizní práce při upravě desek pro kuchyň


pohled na instalaci pracovních desek a dřezu

Všechno do sebe krásně zapadlo a již zbývalo jen navrtat do dřezu vodovodní baterii, napojit odpady, dodělat zásuvky pro spotřebiče a vyměnit původní světlo nad dřezem. O napojení vody jsem požádal tchána, ten je nejen dostatečně šikovný, ale navíc má dostatek trpělivosti, aby odpad fungoval jak má a nikam netekl. O zásuvky a zapojení světla jsem se postaral sám. Zásuvky nebyly problém, ty jsem umístil v panelových krabičkách na omítku, aby bylo možné v případě potřeby přidat další. Světlo se mi ale pomstilo, a jakmile jsem vrtal nové do spáry mezi kachličkami povedlo se mi převrtat přívodní kabel. Protože obklady jsem vysekávat opravdu nechtěl, nakonec jsem světlo zapojil ze zásuvkového okruhu a přívod do něj jsem zvolil z vrchní lišty. Převrtaný kabel jsem ve vypínači pochopitelně odpojil.


výměna světla přidání zásuvek pro spotřebiče.

Stará kuchyňská linka se také nevyhodila a našla uplatnění jako odkládací a pracovní stul v garáži.


stará kuchyňská linka našla své místo v garáži.

Jak je vidět vše se dá zvládnout jen je nutné chtít a znát lidi kteří jsou ochotni Vám pomoci. Já jsem všechny skřínky stavěl s manželkou a tchánem, upevňování těch vrchních na zeď bych rozhodně sám nezvládl. Napojení odpadu a vody mi rešil také tchán, nešlo by o to, že jde o práci složitou, jen to chce znát lepidla, vědět jak novodur ohnout, jak to složit a čím slepit a mít trpělivost postup opakovat pokud někde něco teče. Pracovní desky mi opravil velmi šikovný známí který má truhlárnu. Ten mi ještě v konečné fázi připravil šuplík na příbor a nože, který přišel upevnit na pracovní desku pod oknem. Celá přestavba sice trvala mnohem déle než instalace firmou, za to však byla o poznání levnější. U řetězce IKEA je navíc jedna velmi užitečná věc. Vrátí vám totiž peníze jakmile zjistíte, že jste toho koupili více a bedny jste neotevřely. Toho jsme využili, protože jsme si navíc koupili boční desky na skřínky a také nohu k pracovní desce, kterou jsme nakonec připevnili přímo na skřínku pro větší stabilitu. MOC DĚKUJEME VŠEM, CO NÁM S REALIZACÍ POMÁHALI..

Mohlo by Vás zajímat

Ikea plánovač kuchyní onlline

Zateplení střechy první cesta k šetření nákladů na topení

Jak jsem stavěl plot


Štítky článku myslenky | opravy | skutecnost | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 07.03.2017 zobrazeno 6 372x
Předchozí článek Proč chtít svůj blog pod vlastní správou
Jak jsem do motorové pily nalil naftu Další článek


gravatar1iconwww.tlustjoch.blog.cz

TlusŤjoch

2017-03-07 21:44:21

Já bych potřeboval zrekonstrouvat pracovnu. Nové knihovny a tak…


gravatar2iconcrazydog.cz

CrazyDog 4

2017-03-11 11:03:54

Tu starou kuchyňskou linku mám také, na chalupě. Myslím že je značky MOKA :)


3

niny.moe

2017-08-31 15:22:25

Jak to bylo v autě, tak jsem si říkal, aby Vám to nerozbilo přední pravé sklo… Hele ale jinak jste borci, že jste to zvládli sami :D


4

Radim_ZaafL

2018-01-17 11:25:03

Kuchyně vypadá naprosto úžasně. Minimalistická a přesto krásná. My máme kuchyni od firmy Oresi a vypadá nějak podobně, jen jsme museli řešit výměnu baterii, chtěli jsme vytahovací keramickou, bohužel ji němeli na skladě, tak jsme objednávali na internetu a už máme i my kuchyni podle představ :)


gravatar5

Míša

2018-05-03 12:52:05

Pěkná práce, to jste se do toho pustili pořádně. :) Jenom bych se trochu bála mít linku takhle blízko u topení. Hořet asi nezačne, ale kroutit se trošku může. Záleží, jak je to blízko. Jinak nedávno jsme taky trochu laborovali s linkou. Dávali jsme si tam indukční varnou desku To je taky super věc, plyn už nikdy. :D


gravatar6iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2018-05-03 14:19:40

jj pořádně to bylo zůstaly jen zdi :-) z původní kuchyně. vzdálenosti od sporáku jsem se také trochu bál jenže když není nikde jinde místo moc si člověk vybírat nemůže nakonec je vše uspořádáno dle mého naprosto v pohodě.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 207. Poslech všech dohromady zabral přes 2807 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 42% tedy 87 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Duna

Poslední hodnocenou audioknihou je Podivuhodný případ Benjamina Buttona a jiné povídky Hodnocení audioknihy 3/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 3/5.

Reklama