blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Loni jsme se s rodinou přestěhovali a na nové zahradě nám hned začala chybět stará pergola. Tu jsme si postavili v roce 2014 hned naproti hlavních domovních dveří a hned se stala oblíbeným místem na zahradě. Protože přestěhovat dřevěnou stavbu, která je umístěna uprostřed zahrady s rozměry 4×4 metry by nebylo nejjednodušší ani nejlevnější, rozhodli jsme se, že si postavíme pergolu novou.

Vzhledem k omezenému místu se však tentokrát bude stavba menší a to místo původních 4×4 na 3×3 metrů. Protože už jsme jednu pergolu budovali, nebylo nutné vytvářet modely ze špejlí ani model z lega. Místo 8 nosných trámů šíře 12cm se v menší variantě počítalo pouze s 4 trámy o šířce 10cm. Se stavbou mi opět pomáhal bratr a otec, aby nám práce lépe utíkala, přidal ruku k dílu i tchán.


obrázek Hoblování trámů

Před samotnou montáži jsme s tchánem připravili čtveřici betonových patek. A poté jsem každý trám pomocí elektrického hoblíku jakž takž upravil, aby byl povrch co nejhladší. Dřevo jsme měli tak jako v předchozí instalaci nařezané na místní pile a trámy jinak nebyly nijak upraveny.


obrázek Nosné trámy

Práce probíhala relativně rychle a za chvíli již stály všechny čtyři nosné trámy.


obrázek Spojení trámů

Následovaly trámy, které všechny nosné trámy spojí. A na kterých bude připevněna střecha.


obrázek Kříž podepírající střechu

Poučeni z minula jsme tentokrát vzpěru střechy umístili na kříž.


obrázek Kompletní kostra

Po celodenní práci nekonečném měření je nakonec celá konstrukce hotova.


obrázek kostra pergoly ošetřena nátěrem proti hnilobě a plísním

Vzal jsem tedy do ruky štětku a celou konstrukci jsem ještě tentýž den natřel proti plísni a dřevokazným houbám. Skončil jsem sice až k večeru, ale ten pocit dobře vykonané práce, která byla hned vidět byl k nezaplacení.


obrázek Desky střechy kompletní

Dalším krokem byla kompletace střechy a příprava na šindel. Každou desku jsem, než jsme ji přibyly na místo nejdříve ze spodní strany ošetřil nátěrem stejným jako trámy. Sice to trochu práci zpomalovalo, ale natření na zemi je mnohem pohodlnější než když je deska na svém místě. Takto jsem si připravil jen spodní stranu desek. Ta vrchní bude přístupná bez problému i před instalaci lepenky.


obrázek Pohled pod střechu

Pohled pod střechu.


obrázek Střecha hotova

Následovala instalace lepenky a poté šindelů. Ten je relativně levný i lehký a dá se jednoduše pokládat. Práci sice komplikoval sklon střechy, ale podařilo se nám střechu dokončit, aniž by z ní kdokoliv spadl. Výsledek se dle mého docela povedl.

Mohlo by Vás zajímat

Stavba pergoly konstrukce střecha podlaha


Štítky článku fotografie | skutecnost | zahrada | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 21.07.2017 zobrazeno 621x
Předchozí článek Nová Petya na vlastní kůži aneb jak rychle muže přijít smrt vašich dat
Kukuřičné bludiště Opava Další článek


1

sarka

2017-07-21 21:00:25

No cidiš už jste skoro profíci


2

VESA

2017-07-28 08:05:55

Tý jo, krásná pergola. Jste šikovní :) Fakt se povedla.


gravatar3iconcrazydog.cz

CrazyDog 4

2017-07-30 16:43:01

Pěkně odfláknutá rychlokvaška. Žádné zářezy, žádné začepování, krokve neosedlaná na pozednici… Aspoň že to zavětrování tam je. Ale jinak tohle není ke chlubení.. To tá první pergola byla propracovanější :)


gravatar4iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2017-07-31 21:33:22

CrazyDog 4
Vážím si tvého názoru a souhlasím že ně všechno je správně. Ono ani u první verze to nebylo správně. Když to ale vezmeš tak že bratr který mi se stavbou pomáhal je řidič s povoláním já jsem technik vypočtení techniky a i ostatní mají pramalé zkušenosti se stavbou podobných konstrukcí jsem na svou práci náležitě hrdý. Článek jsem nepsal jako vychloubání hele umím to lépe ale spíše ve stylu povedlo se mi to a líbí se mi výsledek. Já jsem s ní spokojený a hrdě ji ukazuji všem kdo se u nás zastaví na kafe. Vždy jde udělat všechno lépe. :-)


5iconvykup-pc.cz/

surpan

2017-08-10 11:48:36

I když to není úplně stoprocentní, určitě svůj účel splní. :-D Důležité je, aby vydržela a že z máš radost z dobře odvedené práce.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři