Pokračování minulého článku o stavbě zahradní pergoly. Tentokrát popíši dřevěnou stavbu a dokončení celého zahradního posezení.
Jakmile beton na obvodové zídce zaschl, bylo načase dát se do samotné stavby. Nejprve bylo nutné všechny trámy pěkně ohoblovat. Používal jsem na to půjčený hoblík mého tchána. Problémem byl jen v úzkém záběru hoblíku. Trámy jsem mněl nařezání na 12 cm. Záběr elektrického hoblíku byl jen 8 cm, takže jsem musel každou stranu trámu hoblovat několikrát. Pro stabilitu při hoblování vypomohla vyřazené pračka a lavička.
Zatím co jsem se bavil s hoblováním trámů, můj bratr a otec začali s konstrukcí. Hned na začátku se ukázalo, že jsem objednal špatné patky do betonu a tak se všechny spodní trámy musely opravit aby se do menších patek vlezly. Trámy se provrtaly a přes celou délku trámů se utáhly k patce pomocí závitové tyče.
Další den na to, se dodělaly trámy na střeše. Pomocí známého pokrývače, jsme se nakonec rozhodli přece jen o původně zamýšlenou střechu typu jehlanu. Ze stavění krovu střechy nemám žádnou fotku, tak nějak na focení nebyl čas. Přes trámy jsme přehodily plachtu, aby do trámu zbytečně nepřešlo.
Následoval dovoz cca 3 – 4 tun štěrku, který měl pomoci vyplnit obrovskou plochu, která vznikla novou zídkou. Zde opět vypomohl bratr a půjčená technika. Díky jeho řidičským schopnostem jsme štěrk z auta házeli rovnou do pergoly. Jak se ukázalo hned, jak jsme náklad vyházeli bylo to hodně málo.
Rozhodl jsem se, že místo původně zamýšlené dřevěné podlahy v pergole položím zámeckou dlažbu. Začal jsem tedy zhánět, kde ji seženu a když jsem si vypočítal kolik ji budu potřebovat, začal jsem řešit, jak ji dopravím domu. Dnes není problém cokoliv koupit, ale nějak efektivně to ještě dostat domů, to bylo horší. Nakonec jsem si koupil dlažbu v krnovských stavebninách a pomocí ochotného dopravce jsem si ji nechal dovést domů.
Následoval zběsilý dovoz několika tun písku, pokud jsem měl chvíli pokládal jsem dlažbu. Poté se neplánovaně naskytla možnost využít dobrovolníků a tak se během dalšího víkendu dodělala střecha.
Jako další následovalo ošetření dřeva před houbami a škůdci a natření ochranou glazurou. Po dokončení podlahy jsem se dal do budování zábradlí.
Následovala elektrifikace, kdy jsem dodělal zásuvky a světlo. Pro osvětlení jsem zvolil čtyřmetrový pásek z led diodami.
Nakonec se mi podařilo dodělat i střechu pergoly před zimou. S pokrýváním jsem neměl žádné zkušenosti, ale díky otci, který ochotně pomáhal, se nakonec i střecha dodělala bez problémů.
Pergolu jsem tedy dokončil loni na podzim a hned jsme ji doma začali
používat na krátké spaní naší dcery. Stala se tak nějak naším místem,
kde každý den trávíme alespoň chvíli času. Pokud jsme doma. I když
stavba nebyla jednoduchá ani levná, nakonec nelituji jediné minuty, kterou
jsem tomuto projektu věnoval. Do budoucna jsem chtěl postavit ještě nějaký
ten krb či například schody uvidíme, co nakonec opravdu dodělám.
Mohlo by Vás zajímat
Stavba pergoly – část první : Materiál, místo, návrh, základy
Pavel
2014-10-21 15:07:59Opravdu pěkná pergola
tomas_HN3N6
2018-04-01 16:39:21Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jak jste připojil LED pásky na klasický kabel, chtěl bych totiž propojit kabel, kterým teče standardní napětí s LED páskou tak, abych mohl zhasínat pergolu klasickým vypínačem.Děkuji za odpověď.
Ijacek.007
2018-04-02 20:38:03tomas
zdravím, propojení je jednoduché přivedu napětí 220v do rozvodné
krabičky z ní jsem vyvedl fázi na vypínač z vypínače zpátky do
krabičky. z elektrikářské krabičky pak na napájení spínanou fází na
napájecí zdroj který napájí led pásek. Vypínačem tedy vypínám
přívodní napětí které je příváděno do zdroje který se stará
o napájení led pásku. Snad je to srozumitelné
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři