blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Pokračování minulého článku o stavbě zahradní pergoly. Tentokrát popíši dřevěnou stavbu a dokončení celého zahradního posezení.


obrázek trámy

Jakmile beton na obvodové zídce zaschl, bylo načase dát se do samotné stavby. Nejprve bylo nutné všechny trámy pěkně ohoblovat. Používal jsem na to půjčený hoblík mého tchána. Problémem byl jen v úzkém záběru hoblíku. Trámy jsem mněl nařezání na 12 cm. Záběr elektrického hoblíku byl jen 8 cm, takže jsem musel každou stranu trámu hoblovat několikrát. Pro stabilitu při hoblování vypomohla vyřazené pračka a lavička.


obrázek základní sloupy

Zatím co jsem se bavil s hoblováním trámů, můj bratr a otec začali s konstrukcí. Hned na začátku se ukázalo, že jsem objednal špatné patky do betonu a tak se všechny spodní trámy musely opravit aby se do menších patek vlezly. Trámy se provrtaly a přes celou délku trámů se utáhly k patce pomocí závitové tyče.


obrázek základ

Další den na to, se dodělaly trámy na střeše. Pomocí známého pokrývače, jsme se nakonec rozhodli přece jen o původně zamýšlenou střechu typu jehlanu. Ze stavění krovu střechy nemám žádnou fotku, tak nějak na focení nebyl čas. Přes trámy jsme přehodily plachtu, aby do trámu zbytečně nepřešlo.


obrázek dovoz štěrku


obrázek hrubý meteriál na podlahu

Následoval dovoz cca 3 – 4 tun štěrku, který měl pomoci vyplnit obrovskou plochu, která vznikla novou zídkou. Zde opět vypomohl bratr a půjčená technika. Díky jeho řidičským schopnostem jsme štěrk z auta házeli rovnou do pergoly. Jak se ukázalo hned, jak jsme náklad vyházeli bylo to hodně málo.


obrázek dovoz zámecké dlažby


obrázek zámecká dlažba

Rozhodl jsem se, že místo původně zamýšlené dřevěné podlahy v pergole položím zámeckou dlažbu. Začal jsem tedy zhánět, kde ji seženu a když jsem si vypočítal kolik ji budu potřebovat, začal jsem řešit, jak ji dopravím domu. Dnes není problém cokoliv koupit, ale nějak efektivně to ještě dostat domů, to bylo horší. Nakonec jsem si koupil dlažbu v krnovských stavebninách a pomocí ochotného dopravce jsem si ji nechal dovést domů.


obrázek provizorní zakrití střechy


obrázek střecha


obrázek střecha

Následoval zběsilý dovoz několika tun písku, pokud jsem měl chvíli pokládal jsem dlažbu. Poté se neplánovaně naskytla možnost využít dobrovolníků a tak se během dalšího víkendu dodělala střecha.


obrázek příprava zábradlý

Jako další následovalo ošetření dřeva před houbami a škůdci a natření ochranou glazurou. Po dokončení podlahy jsem se dal do budování zábradlí.


obrázek osvětlení

Následovala elektrifikace, kdy jsem dodělal zásuvky a světlo. Pro osvětlení jsem zvolil čtyřmetrový pásek z led diodami.


obrázek střecha

Nakonec se mi podařilo dodělat i střechu pergoly před zimou. S pokrýváním jsem neměl žádné zkušenosti, ale díky otci, který ochotně pomáhal, se nakonec i střecha dodělala bez problémů.


obrázek střecha hotova

Pergolu jsem tedy dokončil loni na podzim a hned jsme ji doma začali používat na krátké spaní naší dcery. Stala se tak nějak naším místem, kde každý den trávíme alespoň chvíli času. Pokud jsme doma. I když stavba nebyla jednoduchá ani levná, nakonec nelituji jediné minuty, kterou jsem tomuto projektu věnoval. Do budoucna jsem chtěl postavit ještě nějaký ten krb či například schody uvidíme, co nakonec opravdu dodělám.
obrázek pergola


obrázek pergola a mlha

Mohlo by Vás zajímat

Stavba pergoly – část první : Materiál, místo, návrh, základy

Montáž stříšky nad domovními dveřmi.

Stavba druhé pergoly 3×3m


Štítky článku fotografie | krasov | skutecnost | zahrada |
Autor Ijacek.007 30.07.2014 zobrazeno 10 560x
Předchozí článek E-kniha o nejčastějších chybách na webových stránkách zdarma
Aprílová mapa České republiky 2016 Další článek


1

Pavel

2014-10-21 15:07:59

Opravdu pěkná pergola


2

tomas_HN3N6

2018-04-01 16:39:21

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jak jste připojil LED pásky na klasický kabel, chtěl bych totiž propojit kabel, kterým teče standardní napětí s LED páskou tak, abych mohl zhasínat pergolu klasickým vypínačem.Děkuji za odpověď.


gravatar3iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2018-04-02 20:38:03

tomas
zdravím, propojení je jednoduché přivedu napětí 220v do rozvodné krabičky z ní jsem vyvedl fázi na vypínač z vypínače zpátky do krabičky. z elektrikářské krabičky pak na napájení spínanou fází na napájecí zdroj který napájí led pásek. Vypínačem tedy vypínám přívodní napětí které je příváděno do zdroje který se stará o napájení led pásku. Snad je to srozumitelné


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 197. Poslech všech dohromady zabral přes 2673 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 36% tedy 71 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Už zase skáču přes Merde!

Poslední hodnocenou audioknihou je Nabarvené ptáče .

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi .

Reklama