Dnes si představíme zařízení, které slouží k přenosu hry, běžící na počítači ve Steam klientovy na televizor. Steam link se tak stará vlastně jen o přenos povelu ovladače či myši a obrazu.
Toto zařízení jsem koupil, když bylo v letním výprodeji zlevněno o 95% a jeho cena se z necelých 55 Euro srazila na pouhé 12.45 Eura. Z toho téměř 8 euro dělalo samotné poštovné a balné. Objednal jsem si pouze Steam Link, bez ovladače, protože k hraní využívám ovládač k Xboxu. Od zařízení jsem tedy nic nečekal a spíše mě zajímalo, jak podobný HW vypadá a jak funguje. Hned za začátku jsem tedy zařízení bral spíše jako zajímavý kus elektroniky, než věc co bych musel doma mít.
Samotná krabička je přitom velmi pěkně zpracována. Jde o malou krabičku o rozměrech 124×90×18mm z černého matného plastu. Jedna hrana obdélníku je zaoblená. Vrchní matný díl obsahuje pouze logo. Z levé strany poté najdete USB konektor. Ostatní umístěné konektory najdete v zadní části, která obsahuje konektor napájecího zdroje. Další dvojici USB, klasický síťový konektor a HDMI konektor pro připojení k TV. Zařízení napájí zdroj na 5.1V s maximálním proudem 2.5A.
O konektivitu do lokální sítě stará nejen sítový konektor, ale můžete také použít Wi-Fi. I když to výrobce nedoporučuje, aby se přenos obrazu a ovládání nezpožďoval a hraní tak bylo plynulé. Taktéž je možné ke kontroléru připojit klasický Xbox ovladač a to jak starý USB z Xbox360, tak také nový z Xbox One, ovšem také pomocí USB kabelu. Rozhraní Steam linku umí česky a provede Vás celým procesem nastavení a spárování Steam knihovny, běžící ve stejné počítačové sítí, kde máte připojen Steamlink.
Až do teď bych k tomuto kusu elektroniky neměl výhrady, nicméně ty se dostavily hned, jakmile jsem pustil první hru ze spárované knihovny. Hra se totiž na PC normálně pustí a obraz se začne společně z ovládání přenášet do TV. Získáte tak stejný obraz na dvou místech. Počítač v pokoji si chrochtá a potí, vypočítává veškerou grafiku a obraz posílá do TV. A to je defakto vše, co Steam Link umí. Jen přijmout obraz a poslat stisknuté klávesy z periferií. Doma tedy místo blokování počítače, blokujete nejen počítač ale i TV a obojí žere elektřinu. Přitom se přenáší rozlišení z původního počítače, takže pokud v počítači máte malé rozlišení a pošlete si obraz na TV s představou, že na kvalitnější obrazovce uvidíte hru kvalitněji, budete zklamáni. Ono to je logické, když se o výpočet stará počítač, který s rozlišením pracuje. V konečném důsledku je tedy jednodušší vzít počítač, odpojit jej z místa, kde je, postavit ho pod televizor a připojit obraz přímo na TV. Obraz je bez odezvy a získáte to samé.
Když Steam link nechcete používat k čemu je primárně určen, existuje postup jak do něj dostat například zajímavé multimediální centrum KODI nebo s kontroléru udělat herní konzoly pro staré Rom stařičkých konzolí. Pro obojí stačí nahrát balíček na USB flash disk a poté se držet návodu. Staré Rom stařičkých konzolí nicméně nemám, takže jsem tyto archivní kousky vyzkoušet nemohl. Jako multimediální centrum sice Steam Link nevypadá špatně, nicméně v nejnovější verzi chybí podpora DLNA přenosu. Pokud jsem pomocí protokolu NSF připojil videosoubory z Nasu, plynule se přenášely. Jen videa menší 2Gb. Pokud bylo video větší, docházelo k rozpadání obrazu a přehrávání nebylo plynulé.
Upřímně se nedivím, že Steam ještě v průběhu loňského roku přestal tyto kusy elektroniky prodávat. Z mého pohledu prostě nedávají smysl. Steam link se naučily i modernější televize, takže další HW není potřeba. Navíc připojením stále zrušíte několik zařízení, za což Vás doma nikdo nepochválí, a pokud už máte vlastní televizi, je jednoduší připojit ji přímo k počítači, bez nutnosti streamovat obraz počítačovou sítí. Krabička se mi tak válí doma. Pěkný a kvalitní zdroj určitě využiji v zapojení s Arduino, které pracuje také na 5V a pro krabičku možná v budoucnu najdu uplatnění. K primárnímu účelu, ke kterému byla zamýšlena se, ovšem z 99% už nevrátím.
Mohlo by Vás zajímat
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři