Ještě před tím než jsem se vydal za prvními souřadnicemi první keše jsem se rozhodl že si zakoupím navigaci protože rad a docela často jezdím a tak jsem si řekl že navigace bude asi to pravé co mi v autě chybí. Asi každý řidič který jezdi do neznámých míst a daleko od domova bez navigace co je stres a neustálé kontrolováni mapy a odboček zda jede správným směrem vzhledem k tomu že se v noci jezdí ještě lepe chtěl jsem si ušetřit práci a nervy a nechat se po neznámých krajích provést bez nutnosti neustálé kontrolovat mapu.
Místo klasické navigace mi kolega ale doporučil navigaci v podobě sw pro pda. Pda je vlastně malý počítač se svým samostatným operačním systémem a proto nabízí nejen navigaci ale také možnost sledování fotek , surfování po internetu nebo přehrávaní videa a v neposlední řadě hraní her. Jedná se tedy o nesrovnatelně použitelnější přístroj než o samotnou automobilovou navigaci.
Doporučil mi výrobce fujitsu siemens kterého také využíva a společně jsme vybraly model N560.
Jedna se o pda s procesorem o taktu 624MHz ma 128MB (ROM integrovanou pamět pro operační systém a aplikace ), 64MB (RAM). Displej: 3.5", 640×480 pixelů takže se značí jako rozlišení VGA, 65536 barev o posvícení se stara technologie led.
Vzhledem k tomu že jsem již tento přístroj nestihl v obchodech jelikož se tento typ už neprodával zakopli jsem si jej na aukru a ještě v den ukončení aukce jsem se pro něj vydal do Prahy.
Toto PDA již používam třetím rokem s automobilovou navigaci značky TOM TOM a musím uznat že jsme zatím vždy dojel kam jsem potřeboval.
Pda mé u geocachingu zklamalo snad jen tím že nesmírně dlouho trvá než nalezne satelity a provede prvotní vypočet aktuálních souřadnic také s signálem je pda trošičku pozadu a v lesích a zalesněných porostech mívá občas problémy.
Také tento přístroj nemá slot na sim kartu a nejedna se tedy o klona MDA ale to jsem ani nechtěl pokud v pda potřebuji internet což je u geocachingu docela často dá se pomoci BLUETOOTH propojit s mobilním přístrojem takže jsem nemněl potřebu kupovat MDA.
Obrovská výhoda tohoto přístroje je naopak v tom že je jednak docela výkony jelikož procesor byl špičkou v době kdy bylo pda na trhu a jednak jelikož má obrovskou škálu uživatelů vznikají na tento přístroj neoficiální flashe nových systému. Výrobce toto pda vypustil na trh s předinstalovaným wm5 avšak na internetu lze stáhnout rom i na systémy wm6.1 tak dokonce i na wm6.5 což tento přístroj nechává pořád na čele oblíbenosti.
Výhody pda a navigace striktně turistické jsou v obrovské volnosti použití jelikož si do pda můžete nahrát sw jaký vás napadne bud to automobilovou navigaci nebo pěší navigaci nebo obě dokonce si můžete nahrát různé typy navigaci třeba tomtom i oblíbený ale mnou nepoužívaný igo. Opravdu je to jen na vás na co si zvyknete a co chcete nebo budete používat nadruhou stranu jsou zde nevýhody v podobě horšího signálu oproti turistickým přístrojům a také mnohonásobně menší vydrž baterii.
Tyto nevýhody však ja osobně v autě řeším autonabíječkou a v terenu pak solarní nabíječkou která mého looxe dovede několikrát opět nabýt takže v terénu se s nedostatkem energie nesetkávám.
Problém signálu v terénu naopak řeším přídavnou GPS anténou.
Mohlo by Vás zajímat
odon1
2012-02-13 18:50:40Dobrý den,nedavno vsem koupil stejný přístroj jako vy Loox n560 můžete mi poradit nějaké mapy pokud možno zdarma na hledání keší??Děkuji Oliberius -odon1@seznam.cz
Ijacek.007
2012-02-14 15:33:15dobrý den ,
poradit Vám nemohu. Na geocaching jsem používal tento přístroj něco málo
přes rok ale musím napsat že je docela nepoužitelný. V terénu ma velice
slabý zisk. Slabou výdrž baterii a to jeho použití značně znevíhodnuje.
Já na přístroji použival softvare GCZII http://blog.ijacek007.cz/…ze-0-2-35-72
ten se již bohužel ale více jak pul roku neaktualizoval a to také
především proto že autor bere jako většina lidí systém pda tedy windows
mobile za mrtvou platformu. Nevím zda li v této době najdete ještě
nějaký sw který by na stařičkém windows mobile fungoval tak jako
například moderní programy na geocaching pod platformou Android.
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři