blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Tak jako tradičně každou dovolenou jsme i tuto v Chorvatsku využily k hledání zajímavých míst. Díky hře Geocaching jsme i letos nalezli místa, ke kterým bychom se asi normálně nedostali. O těchto místech budou následující řádky.

Prvním krásným místem byla Pevnost Mirabela ve měste Omiš
pozustatek staré tvrze nad Omišem

Obrázek

Pevnost, kterou postavili piráti ve 13. století se nechází téměř uprostřed městečka s počtem obyvatel pohybující se okolo 6000. K této zřícenině se dostanete malebnými cestičkami plných obchůdků a restaurací. Nejlépe je auto nechat na obrovském placeném parkovišti, poté se přes most vydat do centra městečka a poté se vydat ke kostelíku odkud je již načena cesta přímo na zříceninu.


Obrázek

Obrázek

Ze zříceniny pevnosti vybudované piráty, aby dobře viděli na proplouvající lodě, se dochovala jen čtvercová věž zasazená do skal. Po schodech a v posledním úseku po žebříku se tak můžete vydat přímo na vrchol této věže, ze které je nádherný výhled do okolí. Toto místo jsem navštívil již několikrát. To že letos byla před vstupem k pevnosti ukryta krabička celosvětové hry bylo bonusem navíc.


Obrázek

Obrázek

Cestou zpátky k autu se poté můžete vybavit zmrzlinou ze spousty malých obchůdku anebo si koupit čerstvou zeleninu a ovoce na zdejším trhu. Když se vydáte směrem k plážím, můžete natrefit na památník obětem války, na sochu ženy, která přináší štěstí nebo například na dětské hřiště a maják.

Kostelík Sv. Štěpána vesnička Borak


Obrázek

Mnohem zajmavějším a turisticky nepříliš navštěvovaným místem je opravený kostelík sv. Štěpána který se nachází jižně od Omiše. V malé vesnici názvem Borak. Téměř až k místu se přitom dá dojet autem a pěšky tak stačí překonat pár set metrů. Přitom jde o překrásné tiché místo s nádherným výhledem jak na Omiš, tak také na okolní cestu vedoucí až na Makarskou.


Obrázek

Pokud se k místu budete chtít vydat, musíte odbočit ještě v Omiši směrem do hor a malebnou asfaltkou vystoupat nahoru. Auto doporučuji nechat N 43° 26.132 E 016° 42.546, odkud je již kostlík dobře vidět. Poté malou cestou mezi domy trochu oklikou ke kostelíku.

Umělý vodopád z Elektrárny pod městem Zadvarje
Obrázek

Další zajímavostí je umělý vodopád z Elektrárny, která je u vesnička Zadvarje. Tato vesnička je postavená na vrchodu kaňonu v němž protéká řeka Cetina. Tato řeka se v Omiši vléva do moře a na tomto místě je její síla používána pro výrobu elektřiny. U kostelíku nad elektrárnou mužete najít vyhlídku. Kousek od vesničky je místo, kde je možné nechat auto. Pokud se ale vydáte jen na vyhlídku asi budete zklamani. Z vyhlíkdy je sice krásný výhled na celý kaňon, ale z vodopádu toho z vrchu moc k vidění není.


Obrázek

Od parkoviště se po betonových schodech můžete vydat k betonové hrázi elektrárny, nicméně ani odtud toho moc k vidění není. Na konci schodu na Vás čeká jen mříž.


Obrázek


Obrázek

Přitom se dá k tomuto umělému vodopádu, tedy přesněji přepadu nádrže elektrárny, dojít velmi pohodovou cestou údolím. Jedná se o procházku dlouhou cca 1500 tam i zpět. Je to tedy něco okolo 3 km.


Obrázek

Obrázek

Vaše auto doporučuji nechat na u cesty N 43° 25.859 E 016° 51.998 a poté se vydat cestou kolem okolních zahrádek pořád rovně až k informační tabuli pod elektrárnou.


Obrázek

Obrázek

Od té vede vyšlapaná stezka cca 150 metrů přímo pod tříštící se vodu řeky Cetiny. A jako v předchozím případě je i toto místo velmi klidné a celá procházka téměř proti proudu řeky příjemně utíká.

Pokud rádi objevujete nové míst doufám že jsem Vám dal malý typ pokud jste na místě už byly nezapomeňte se podělit s ostatními o své zážitky či další zajímavosti v komentářích pod tímto článkem.

Mohlo by Vás zajímat

Červené a Modré jezero u města Imotsky

Nádherná místa okolo ostrova Čiovo

Biblická zahrada v Kaštelech


Štítky článku fotografie | chorvatsko | rodina | vylety | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 20.09.2017 zobrazeno 2 195x
Předchozí článek Obnova skrýše hry Geocaching ukryté nad Širokou Nivou 2015


1

TlusŤjoch_1jG21

2017-09-20 09:34:46

Omiš je pěkné místo. Kdysi jsem tam byl. Díky za osvěžení vzpomínek.


2

Jana_g7MyA

2018-01-22 17:20:04

Díky za tipy, kam se vydat v Omiši. Byli jsme tu už jednou, jak popisuji zde https://www.chorvatsko-autem.cz/…a-autobusem/, ale i přes počáteční „nesrovnalosti“ se nám po tom městečku stýská a rádi sem pojedem znovu. A určitě navštívíme i ty v článku popisované cíle – ta přehrada mě opravdu zaujala.


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 207. Poslech všech dohromady zabral přes 2807 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 43% tedy 88 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Sapiens

Poslední hodnocenou audioknihou je Duna Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama