blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Chorvatsko, nejsou jen pláže a promenády, ale spousta kostelíků, starobylých staveb, ruin či přírodních zajímavostí. Jednou takovou jsou také Ćervené a Modré jezero u města Imotsky. Pojďte se na tyto jezera podívat s námi.

Toto zajímavé místo se nachází v těsném sousedství města Imotsky. Toto město leží ve vnitrozemí. Téměř u hranic s Bosnou a Hercegovinou. Z Makarské nebo Omiše je toto město vzdáleno zhruba 65 km. Blíže městečku je Modré, o pár kilometrů se nachází Červené.


obrázek Červené jezero

Červené jezero je nedostupné. Nachází se ve skalách s typickou červenou barvou podle které jezero získalo svůj název. Je možné jej sledovat z několika vyvýšených míst. U jednoho můžete nechat auto a pokochat se pár metrů od parkoviště. Podle speleontologů vzniklo jezero zřícením podzemních jeskyní. Do vzniklého kráteru pak vnikla voda. Toto jezero na rozdíl od svého většího modrého bratra nikdy nevysychá. Podle dostupných informací je hloubka jezera 255m a dno se nachází 5 metrů pod hladinou moře. Nejlépe jeho bbarva vyniká ve svitu slunce.


obrázek

Mnohem zajímavější je jezero, které je pojmenované Modré. K němu totiž vede téměř až ke dnu velmi upravená cesta. Můžete se tak vydat přímo k hladině tohoto jezera. V tomto jezeře je povoleno se i vykoupat, takže pokud máte chuť, můžete se zde i zchladit.


obrázek

Hladina jezera se obvykle pohybuje mezi 100 a 20 metry v závislosti na výkyvech počasí. Dokonce se stává, že jezero sem tam úplně vyschne.


obrázek

A právě to se stalo letos v září, když jsme místo navštívily znovu po sedmi letech. Oproti minulým návštěvám se nezměnila jen hladina vody, ale také nutnost platit zde vstupné. Letos tedy v roce 2017 to bylo 20 kun na dospělého a 10 kun na dítě od 7 do 18 let. Mladší návštěvnici vstupné platit nemuseli.


obrázek

Na jezero je velmi pěkný pohled pokud je plné vody. Pokud však v jezeře voda není, moc zážitků si za zaplacené vstupné neodnesete. U místa jsou dvě parkoviště. Jedno malé bezplatné a druhé je o něco výše. To jsem pokaždé minul a tak nevím, jak to s parkováním na tomto místě chodí. Na spodním malém parkovišti je problém jeho velikost. Pokud dorazíte ve špatný čas nebo v sezóně ,zřejmě zde nezaparkujete. Výhodou tohoto parkoviště je možnost podívat se na vyhlídkovou plošinu, která se nachází na levé straně od jezera. Pokud s této plošiny uvidíte hladinu vody určitě investujte do vstupného a běžte si jezero pomocí krásného chodníku prohlédnout, pokud vodu neuvidíte za vstupné si moc zážitku neodnesete.


obrázek

Nad jezerem po pravé straně skal je možné také navštívit zříceninu hradu. Z tohoto místa je také velmi pěkný pohled na hladinu jezer. Ovšem opět za předpokladu, že v jezeře je voda. Na tuto zříceninu se dostanete po průchodu a zaplacení vstupenky na jezero. Další vstupné se aktuálně neplatí. Jak jsem již psal v roce 2010 jsem místo navštívil a moc se mi zde líbilo. Netušil jsem, že jezero muže vyschnout, ani že se přesně to stalo v době, kdy jsem se na místo vydal znovu. Přikládám Vám proto na porovnání fotky z roku 2010 a 2017, abyste si o místě mohli udělat obrázek sami.


obrázek

obrázek
Pohled ze zříceniny 2017 / 2010


obrázek

obrázek
Pohled z chodníčku k hladině 2017 / 2010


obrázek


obrázek
Pohled zhruba ze stejného místa v pozadí stejný kámen. 2017 / 2010

Mohlo by Vás zajímat

Biblická zahrada Stomarija v Kaštelech

Národní park Krka

Archeologické vykopávky města Solona

Další články o Chorvatsku


Štítky článku fotografie | chorvatsko | skutecnost | vylety | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 17.09.2017 zobrazeno 1 403x
Předchozí článek Chorvatsko a vesnička Marušiči
Makarská 2017 Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři