blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes si ukážeme jednoduchý postup, jak změnit rozlišení. Tedy velikost obrázku. Dnešní hon za počtem pixelů totiž sebou nese i nutnost občas obrázek zmenšit. Ukážeme si, jak to jednoduše a zdarma udělat bez nutnosti instalace jakékoliv další aplikace.

Nejprve trochu teorie.

Při zmenšování či jakýchkoliv úpravách fotek v souboru JPG, dochází k nenávratným změnám a většinou i ztrátě kvality. Jpg je totiž takzvaný ztrátový formát, což znamená, že při znovu ukládání je část dat zahozena. Proto vždy výsledné obrázky ukládejte do nového souboru. Originál fotky si vždy zachovejte v případě, že budete potřebovat fotku později vytisknout. Vždy ji tiskněte z nejvyšší možné kvality.


základní obrazovka webového editoru Photopea s vyznačenou možností volby otevřít z počítače.

Nejprve je nutné otevřít obrázek ve webovém editoru. Jde o aplikaci, která běží v internetovém prohlížeči a nemusí se nijak instalovat ani spouštět. Stačí internetový prohlížeč a samozřejmě přístup k internetu. Otevřete tedy webovou adresu www.photopea.com a klikněte na volbu otevřít z počítače.


Pohled na editor s načteným obrázkem.

Jakmile dojde k načtení obrázku objeví se v editoru.


Pohled na rozhraní editoru Photopea a zvýrazněna volba změny velikosti obrázku.

Teď už stačí jen z horního menu vybrat položku Obraz a z podmenu vybrat volbu Velikost obrázku. Otevře se dialog, do kterého můžete zvolit nový požadovaný rozměr. V našem případě 1920×1277. Pod výškou si všimněte ikonky řetězu. Ten ukazuje, že se editor postará o dodržení poměru stran. Kdyby nebyla tato ikonka zapnuta, pak by nedocházelo k přepočtu rozměru v poměru stran k fotce. Sice bychom pak mohli definovat vlastní rozměry, jak u výšky, tak u šířky. Mohlo by však dojít k deformaci obrázku, například natažením do šíře či výšky.


Pohled na obrázek v editoru po zmenšení.

Jak je vidět, zmenšený obrázek je hned na první pohled v editoru menší. Hned je tak vidět, že se s obrázkem něco stalo. Kolečkem myši pak můžete provést znovu přiblížení, abyste viděli vše, co potřebujete.


Nástroj ořez a jeho pozice v levém menu.

Pokud potřebujete vytvořit například ořez s rozměry 100×100 pixely. Budeme muset nejprve obrázek vyříznout v poměru stran 1:1. K tomu slouží nástroj ořez. Nejdete jej na v levém menu.


Nastavení nástroje ořez a volba poměru stran v editoru Photopea

Protože 100×100 je poměr 1:1, vyberte horní části nad fotografii z menu poměr pevný poměr a nechte š (šířku) a v (výšku) v poměru 1:1.


zvíraznění a použití nástroje pro ořz obrázku s pevně danným poměrem stran.

Po nastavení poměru stran pak máte možnost vybrat si v obrázku pole, které se bude automaticky měnit tak, aby odpovídalo poměru stran. Pak už stačí jen kliknout na fajfku v horní části lišty a editor provede ořez obrázku.


Změna rozměru obrázku v poměru stran 1:1

Po ořezu pak stačí znovu zavolat nástroj velikosti obrázku z menu obraz a po vyplnění prvního šířky na 100 px se automaticky výška přepočítá také na 100px.


Ukládání práce v editoru do souboru JPG

Teď výsledek našeho snažení uložíme. Vyberte tedy v menu položku soubor, podmenu, uložit jako a jako formát vyberte JPG.


Před finálním vygenerováním obrázku v editoru je nutné nastavit uroveň kvality kterou bude mít výsledný Jpg soubor.

Poslední dialog se zeptá na kvalitu komprese a také na rozměry. Doporučuji kvalitu nechávat co nejvyšší. Zde platí čím větší číslo, tím větší výsledný soubor a také tím více zachovaných detailu původní fotky.

Jak vidíte změna velikosti fotky není nikterak složitá. Je sice pravda, že spousta webových aplikací nahrané fotky zmenšuje automaticky, nicméně potom naprosto ztrácíme možnost, jakkoliv ovlivnit kvalitu výsledného souboru.

Mohlo by Vás zajímat

Online editor v češtině photopea.com

Jak přes internet odesílat velké soubory

Jak zdarma a jednoduše zaheslovat soubor nebo adresář


Štítky článku fotografie | opravy | skutecnost |
Autor Ijacek.007 09.12.2019 Opravil(a) sokorka zobrazeno 352x
Předchozí článek Jak nainstalovat NetFramework 3.5 na Windows 10 bez přístupu k internetu
Jak vyměnit chladící pastu pod chladičem procesoru Xbox360 Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 40% tedy 81 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Modlitba za Černobyl - Kronika budoucnosti

Poslední hodnocenou audioknihou je Babička pozdravuje a omlouvá se Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama