Dnes si ukážeme, jak si oživit vzpomínky nebo jak si například můžete nainstalovat stařičkou aplikaci z Windows 98 pod nejnovějším systémem Windows 10.
Počítače jsou s námi již několik desítek let. Stejně tak i operační systémy a obslužné aplikace. Ty naprosto nejstarší aplikace pracující na osobních počítačích fungovaly pod systémem DOS. Později stařičký systém známý svou černou obrazovkou a blikajícím kurzorem nahradil systém s grafickým rozhraním označený Windows. Sepisovat zde všechny verze operačních systému nemá moc smysl, nicméně zatím co při zprovoznění aplikací z nejstaršího prostředí DOSu můžeme jednoduše sáhnout po nástroji dosbox, který je lze spustit v nových operačních systémech relativně jednoduše. U aplikací napsaných ve Windows 3.11 či Windows 98 už emulace jednoduchá zrovna není. Pokud pro svůj běh aplikace potřebuje například původní CD disk, je nutné sáhnout po nástrojích, které stařičký systém nainstalují v nových systémech pod speciálním prostřední. Toto prostředí se nazývá virtualizace.
Vitrualizace je vlastně prostředí do kterého poté nainstalujete celý starý operační systém. Tento systém nemá ponětí, že nad ním běží jiný obslužný program a prostě pracuje s prostředky, které mu přidělíte. Můžete si tak jednoduše vytvořit například prostředí s vámi definovaným diskem nebo libovanou velikostí paměti RAM. Platí samozřejmě předpoklad, že může takto vytvořenému stroji definovat pouze zdroje, které máte k dispozici. Pokud tedy máte na počítači volných 20Gb disku a 4 gb RAM nebudete si moct vytvořit virtuální počítač s diskem větším než oněch 20GB a RAM více než 4 GB. Takto vytvořenému stroji nicméně můžete například povolit přístup k DVD mechanice a tak si načíst do virtuálního prostředí staré cd s aplikacemi.
S virtualizací je však potřeba dávat si i pozor. Každý systém, který si totiž do vašeho virtuálního prostředí nainstalujete, podléhá licenčním podmínkám. To znamená, že pro provozování musíte mít patřičné licence. I v případě instalace Windows 98 jsem musel prošmejdit své staré licence, abych mohl systém doinstalovat. U hodně starých systému je pak ještě nutné instalovat speciální ovladače například pro zvukovou kartu. Takže se nevyhnete hledání na internetu. Pokud se chcete podívat, jak taková instalace stařičkého Windows 98 vypadá, můžete se podívat na následující video.
Na videu je zachycena celá instalace Windows. Pouze vložení aktivačního čísla jsem vystřihl, abych neporušoval licenční podmínky. Můžete si tak udělat představu, jak se vytváří virtuální prostředí, jak se mu přidávají zdroje, jak se vytváří diskový prostor pro stařičký operační systém. Jak vypadá samotná instalace systému i jmenovaných ovladačů zvuku.
Mohlo by Vás zajímat
Oficiální stránka vmware playeru
Jak zprovoznit staré dos hry nebo programy pod novým Windows
sokorka
2018-01-05 14:56:24Super ;-)
Piotr
2018-01-05 15:23:26Si delas prdel ne??? to zvladne i muj 4 lety syn…
Stoupa_9bDbP
2018-02-04 10:34:13Jednou VIRTUALIZACE, jindy VIZUALIZACE, nějak se ti to plete dohromady
Ijacek.007
2018-02-10 13:13:21no překlepy jsou bohužel u mého spaní docela běžné díky za upozornění
Vložit komentář
* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři