blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes si ukážeme, jak si oživit vzpomínky nebo jak si například můžete nainstalovat stařičkou aplikaci z Windows 98 pod nejnovějším systémem Windows 10.


pohled na prostředí dos a příkaz na smazaní pevného disku Formát c:

Počítače jsou s námi již několik desítek let. Stejně tak i operační systémy a obslužné aplikace. Ty naprosto nejstarší aplikace pracující na osobních počítačích fungovaly pod systémem DOS. Později stařičký systém známý svou černou obrazovkou a blikajícím kurzorem nahradil systém s grafickým rozhraním označený Windows. Sepisovat zde všechny verze operačních systému nemá moc smysl, nicméně zatím co při zprovoznění aplikací z nejstaršího prostředí DOSu můžeme jednoduše sáhnout po nástroji dosbox, který je lze spustit v nových operačních systémech relativně jednoduše. U aplikací napsaných ve Windows 3.11 či Windows 98 už emulace jednoduchá zrovna není. Pokud pro svůj běh aplikace potřebuje například původní CD disk, je nutné sáhnout po nástrojích, které stařičký systém nainstalují v nových systémech pod speciálním prostřední. Toto prostředí se nazývá virtualizace.


virtuální HW pro instalaci Windows 98

Vitrualizace je vlastně prostředí do kterého poté nainstalujete celý starý operační systém. Tento systém nemá ponětí, že nad ním běží jiný obslužný program a prostě pracuje s prostředky, které mu přidělíte. Můžete si tak jednoduše vytvořit například prostředí s vámi definovaným diskem nebo libovanou velikostí paměti RAM. Platí samozřejmě předpoklad, že může takto vytvořenému stroji definovat pouze zdroje, které máte k dispozici. Pokud tedy máte na počítači volných 20Gb disku a 4 gb RAM nebudete si moct vytvořit virtuální počítač s diskem větším než oněch 20GB a RAM více než 4 GB. Takto vytvořenému stroji nicméně můžete například povolit přístup k DVD mechanice a tak si načíst do virtuálního prostředí staré cd s aplikacemi.


pohled na startovací obrazovku Windows 98

S virtualizací je však potřeba dávat si i pozor. Každý systém, který si totiž do vašeho virtuálního prostředí nainstalujete, podléhá licenčním podmínkám. To znamená, že pro provozování musíte mít patřičné licence. I v případě instalace Windows 98 jsem musel prošmejdit své staré licence, abych mohl systém doinstalovat. U hodně starých systému je pak ještě nutné instalovat speciální ovladače například pro zvukovou kartu. Takže se nevyhnete hledání na internetu. Pokud se chcete podívat, jak taková instalace stařičkého Windows 98 vypadá, můžete se podívat na následující video.

Na videu je zachycena celá instalace Windows. Pouze vložení aktivačního čísla jsem vystřihl, abych neporušoval licenční podmínky. Můžete si tak udělat představu, jak se vytváří virtuální prostředí, jak se mu přidávají zdroje, jak se vytváří diskový prostor pro stařičký operační systém. Jak vypadá samotná instalace systému i jmenovaných ovladačů zvuku.

Mohlo by Vás zajímat

Oficiální stránka vmware playeru

Jak zprovoznit staré dos hry nebo programy pod novým Windows


Štítky článku microsoft | nastaveni | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 05.01.2018 zobrazeno 4 984x
Předchozí článek Jak opravit české popisky v Microsoft Outlook 2007
Jak zdarma a jednoduše zaheslovat jediný soubor nebo adresář Další článek


1

sokorka

2018-01-05 14:56:24

Super ;-)


2

Piotr

2018-01-05 15:23:26

Si delas prdel ne??? to zvladne i muj 4 lety syn…


3

Stoupa_9bDbP

2018-02-04 10:34:13

Jednou VIRTUALIZACE, jindy VIZUALIZACE, nějak se ti to plete dohromady


gravatar4iconblog.ijacek007.cz

Ijacek.007

2018-02-10 13:13:21

no překlepy jsou bohužel u mého spaní docela běžné díky za upozornění


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 342. Poslech všech dohromady zabral přes 4517 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 44% tedy 149 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Geniální přítelkyně

Poslední hodnocenou audioknihou je Agent Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Reklama