blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes si ukážeme, jak si v počítači jednoduše otestovat paměť RAM. V případě problémů s počítačem je paměť RAM a pevný disk totiž první testovanou komponentou. Máte-li vadnou paměť RAM, může se počítač chovat nestabilně a bezdůvodně restartovat. Test RAM je přitom velmi jednoduchá a pomocí zdarma dostupného programu není ani nákladná.

V první řadě budeme potřebovat USB Flash disk. Ten muže být i velmi malý. Program, který budeme používat je totiž také velmi malý. Nutné je aby jste na disku neměli žádné data, protože budeme provádět jeho formátování a o data by jste přišli.

Nejprve je nutné si táhnout memtest86+. V našem případě zvolíme verzi pro vytvoření USB disku, abychom mohli test provádět i na počítačích či noteboocích bez CD/DVD mechaniky. Soubor se jmenuje Auto-installer for USB Key (Win 9×/2k/xp/7) a jeho velikost je pouhých 119 Kb. Program naleznete na stránkách www.memtest.org


obrázek memtest86

Po stažení zip souboru jej můžete rovnou spustit.


obrázek memtest86

Odsouhlasit licenční podmínky.


obrázek memtest86

Následuje volba písmenka patřícímu připojenému flas disku. Všiměte si také červeného varování, kde program dává jasně najevo, že na disku již našel oddíly a že by jste měli mít data z disku zazálohovány.


obrázek memtest86

Po výběru jednotky doporučuji zvolit volbu formátování jednotky na systém souboru FAT32 a smazání všech dat na flas disku.


obrázek memtest86

Po velmi rychlém provedení změn je kopírování dokončeno.


obrázek memtest86

Teď můžete instalační program ukončit a USB disk vytáhnout . Připojit jej k počítači, kde chcete provést kontrolu a na něm z flash disku nabootovat. Po chíli již by jste měli vidět test paměti RAM.


obrázek memtest86

Takto vypadá rozhraní programu. Hned po spuštění se automaticky začne RAM testovat, stačí se jen dívat. Zvýraznil jsem tři udaje, které jsou důležité. Nejvýše naleznete informaci, jak dlouho je již test spuštěn. Většina chyb se projeví do prvních dvou hodin běhu testu. Narazil jsem ale i na problémy, které se projevili až po 12 a více hodinách. Jako druhý údaj je počet nalezených chyb a ve třetím zvýrazněném na obrazovce najdeme seznam všech paměťových modulů, které jsou v počítači nainstalovány.


obrázek memtest86

Pokud vidíte toto, program nalezl vadné bloky paměti a RAMku je nutné vyměnit. Pokud máte v počítači více modulů, nezbývá než jeden z nich odpojit a test opakovat. Také nemusí být nutně na vině paměť RAM, ale například problém se slotem, ve kterém je paměť zasazena. Zde už nezbývá nic jiného než laborovat v čem je problém.

Mohlo by Vás zajímat

Jak otestovat pevný disk zda neobsahuje chyby

Jak otestovat soubory zda neobsahují viry

Jak otestovat zobrazení webových stránek v různých prohlížečích


Štítky článku diagnostika | opravy | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 16.01.2016 zobrazeno 9 185x
Předchozí článek Jak v systému Windows 10 vypnout heslo pro přihlášení
Jak jednoduše vypnout reklamu na Windows 10 Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 130. Poslech všech dohromady zabral přes 1875 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 60 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Poslední hodnocenou audioknihou je Marťan .

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi .

Reklama