blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Filmové zpracování filmu o Forrestovi zná snad každí díky skvělému ztvárnění herce Toma Hankse. Jaká je ale knižní originál příběhu o opožděném dítěti a jeho neuvěřitelné cestě životem?

Forrest je prostý kluk, kterému dělá trochu problém pochopit normální věci, a tak je společností uklizen do zvláštní školy. Jak už to ale bývá tam, kde příroda něco vzala, tak také něco dala, a tak má Forrest nadání na pohyb. Díky němu se dostane mezi vrstevníky do normální školy, poté na univerzitu. Poté do armády. V armádě je po výcviku poslán do války ve Vietnamu.

Obrázek knihy Forrest Gump

Tam je ale zraněn, a tak se dostane zpět domů, kde jeho neobyčejný život zdaleka nekončí. Na své cestě za štěstím ho potká ještě spoustu neuvěřitelných dobrodružství. Které řeší či neřeší svým typicky osobitým způsobem. Postupně se tak Forrest stane hudebníkem podnikatelem ale i milionářem.

Filmovou předlohu tohoto příběhu mám velmi rád. A není to jen díky skvělému hereckému výkonu Toma Hankse. Proto jsem se na knihu těšil, abych si mohl film i knihu porovnat. Hned ze začátku musím podotknout, že se kniha i film značně rozcházejí. Film i kniha tedy příběh jednoduššího ale nikoliv hloupého hlavního hrdiny Forresta vyprávějí po svém. A dokonce ani konec není pro obě vyprávění stejný. Možná se mi zdála kniha o něco málo vtipnější, nicméně vyprávění a popis životních zvratů, je dle mého zase o něco detailnější. Obě zpracování tedy mají něco do sebe a rozhodně není špatné seznámit se s oběma.


Hodnocení audioknižní verze knihy Forrest Gump

Rozdíl však není jen v příběhu a jeho podání, ale také v hodnocení. Zatím co dle csfd(české filmové databáze) má příběh Forrest Gump hodnocení 94% a jde o 1. nejoblíbenější a 2 nejlepší film, hodnocení knižní předlohy je na portálu databazeknih.cz pouze 78%. Audio knižní zpracování například na portálu audiotéka má z 263 hodnocení stále plný počet 5 hvězd. Knižní předloze je nejčastěji vyčítán styl, kterým je kniha napsána. U audio verze se však tento nedostatek pochopitelně neprojevuje, a tak pokud stejně jako já dáváte přednosti audio verzi, čeká na Vás přes 8 hodin příběhu tak známého, a přitom odlišného oproti jeho filmové verzi. Knihu Vám tedy z klidných svědomí mohu doporučit. Já se u ní bavil. Pokud se Vám filmové zpracování také líbilo, můžete si sami porovnat, která verze je pro Vás lepší. Za oněch 230 Kč, za kterou audio knižní verzi pořídíte, těch 8 hodin zábavy jistě stojí.

Mohlo by Vás zajímat

Audiokniha Forrest Gump na portálu audiotéka

Audiokniha Forrest Gump na portálu audiolibrix

Profil knihy na portálu databbze knih


Štítky článku recenze | zabava |
Autor Ijacek.007 28.12.2019 Opravil(a) sokorka zobrazeno 299x
Předchozí článek Recenze Milada Horáková – Justiční vražda
Recenze knihy Opuštěná společnost. Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 40% tedy 81 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Modlitba za Černobyl - Kronika budoucnosti

Poslední hodnocenou audioknihou je Babička pozdravuje a omlouvá se Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama