blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes si dovolím představit audioknihu inspirovanou skutečným českým léčitelem Janem Mikoláškem. Kniha vznikla podle scénáře ze stejnojmenného filmového zpracování.

České knihy mám velmi rád, pokud jsou navíc napsány poutavým stylem či dokonce popisující skutečné osobnosti, tak o to více. A přesně taková je i kniha Šarlatán popisující skutečnou postavu léčitele Jana Mikoláška. Pan Mikolášek byl synem zahradníka, který se rozhodl vydat na dráhu léčitelství a spojil tak svou znalost bylin s naučenou schopností čtení z moči, díky které dovedl odhalit problémy pacientu od ledvin, zažívání až po problémy srdce. Takto diagnostikované problémy pak pomocí bylin dokázal v mnoha ohledech také úspěšně léčit. Pan Mikolášek tak ve svých dobách dokázal pomoci, jak normálním smrtelníkům, tak celé řadě velmi významných lidí.


Obal audioknihy.

Příběh knihy se skutečnou postavou nechal inspirovat a na informacích o něm dochovaných, vystavěl kolem léčitele příběh, který se velmi příjemně poslouchá. Cca do první poloviny knihy jsem téměř hltal každou kapitolu a unášel jsem se tímto zajímavým vyprávěním o člověku, o kterém jsem nikdy předtím neslyšel. V druhé polovině sice přišla část, která mi do příběhu nesedí, ale s tím už nic nenadělám. Přitom na konci audioknihy pak autor příběhu odkrývá výsledky vlastního pátrání o této skutečné osobě a některé nesrovnalosti v příběhu přímo vyvrací.

Sice netuším, proč se scénárista nakonec postavu rozhodl vykreslit zrovna takto, ale to bylo jediné, co mi příliš do onoho popisu nesedělo a možná šlo jen o čistě můj pohled. I když je knižní nebo audio knižní předloha Šarlatána přepracovanou podobou scénáře filmu, jde o velmi povedenou knihu. Pan Klíma, který se chopil podle svých slov nevděčné práce přepisu hotového scénáře na knihu, dovedl děj i dialogy barvitě doplnit o vyprávění, které je radost poslouchat. Navíc na konci čeká velmi příjemný bonus ve formě dodatku o vlastním pátrání o osobě léčitele s uvedenými jasnými fakty skutečností a také přehledný seznam rozdílů skutečně dochovaných dat oproti filmovému ztvárnění.


Popis audioknihy šarlatán a její hodnocení.

Tak jako téměř vždy, doporučuji první poslechnout audioknihu, která je dlouhá něco málo přes pět hodin a poté se vrhnout na filmové zpracování, ve kterém se v roli léčitele ukázal Ivan Trojan. Tento výjimečný český herec se s rolí popasoval s profesionalitou jemu rovnou. Za mě jde o velmi přejemné a odpočinkové čtení, které nicméně kazí z mé strany nepochopený odklon scénáristy Marka Epsteina od dochovaných faktů. Knize tak tedy udělujemi hodnocení 85%.

Mohlo by vás zajímat

Arnošt Lustig Osudy

Recenze astronautův průvodce životem na zemi

Recenze Steve Jobs od Walter Isaacson


Štítky článku skutecnost | zabava | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 21.01.2021 Opravil(a) sokorka zobrazeno 622x
Předchozí článek Vládneme, nerušit
Jak drahé je zdarma? Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 381. Poslech všech dohromady zabral přes 5224 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 46% tedy 175 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Mengeleho děvče

Poslední hodnocenou audioknihou je LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama