blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes bych Vám ráda představila tak trochu jinou knihu. Kniha sama o sobě není ani tak jiná, jen se mi už hodně dlouho nestalo, že bych knihu četla se slovníkem cizích slov. Abyste mi špatně nerozuměli, jsem za to ráda. Říkám, že četba má člověka obohatit. A to ať už v jakémkoliv směru. A tolik krásných větných spojení a mě neznámých slov jsem už dlouho neviděla. Úplně mi zaplesalo srdce. Vzpomněla jsem si na dobu svých školních let, kdy jsem s knihou v ruce pořád běhala za tátou, ať mi nějaké to slovo vysvětlí, až mě odkázal na slovník cizích slov. Myslím si, že jsem docela čtenář (a posluchač) knih, ale od té doby jsem po nějakém slově pátrala opravdu jen velmi zřídka.:-)

A o kterou knihu, že se to vlastně jedná?

Jde o cyberpunkovou sci-fi „ Simulace ukončena“. Od mladého autora Robila Nasadila. Laicky bych řekla – sci-fi detektivka.


Obrázek

Kniha je rozdělená do 8 kapitol. Sama ji dělím na dvě části. První část je jakoby ta detektivní, kdy detektiv Elizabeth Archerová co by policistka, jezdí k případům a popisuje svůj život -za mě ta lepší a druhá, kdy se Elizabeth probouzí z jakého si spánku a pokouší se zjistit, co se stalo a proč je vše jinak. To bude zřejmě ta punková část. Stejně jak mě první část nadchla, druhá mě zklamala. Není sice špatná, ale jakoby laťka první části byla tak nějak výše. Navíc celkový dojem hned na prvních stránkách bohužel kazí i pravopisné chyby. Ona by to měla vyřešit korektura, ale jak poslední dobou zjišťuji s ní je to dost špatné. Jen to zbytečně pak na pěknou knihu hází škaredý stín. A teď k samotnému ději.

Je rok 20135. Elizabeth Archerová je mladá detektivka žijící ve městě Nudrin v evropském Farlendu. Žije v malém bytečku, neměla lehké dětství a její nejbližšími jsou parťák Edward se svou rodinou. Součástí každého už je tzv. kybermozek. Hodně zjednodušeně v hlavě máte místo mozku počítač a vše vidíte přímo před očima pouhou myšlenkou. Kybermozek je však daleko více. Je to globální síť, která Vás chrání, pomáhá Vám při práci, je navigací i nastaví Váš vůz. Celý svět je řízen obrovskou umělou inteligencí i každý byt má svou UI. Vše je chráněno. Zdálo by se ideální svět. Přesto nějaká kriminalita stále přetrvává a tak se Elizabeth dostává k případu, kde se jí dostává více otázek než odpovědí. Když se tím začne zabývat víc, je z případu odvolána a začíná tušit, že něco je tu opravdu strašně špatně.

Od páté kapitoly začíná druhá část knihy. Elizabeth se probouzí do jakého si postapokalyptického světa. Prodírá se tzv. Pustinou, bojuje s různými nástrahami a snaží se zjistit, co se stalo se světem a hlavně, co se stalo jí.


Obrázek

Musím říct, že kniha byla pro mě hodně zajímavá. Ať už zajímavým ztvárnění budoucího světa, který by vlastně mohl klidně nastat, tak i rozmanitostmi žánrů. Jakoby to byly dvě knihy spojené v jednu, které prolínají ještě jakoby různé prvky dalších žánrů. Jako bych tu viděla Avatara, Matrix, pána prstenů a další. Nevěřila bych, že to lze spojit a ještě z toho vzejde něco tak povedeného.

Autor tedy uvádí, že čerpal spíše z Ghost in the Shell, Deus Ex, 1984 a jiných. Co se mi ovšem nelíbilo, byla druhá část, kde dochází proměně hrdinky. Ačkoliv v první části se chová spíše dětinsky (což jsem si vysvětlovala jejím emocionálním stavem, který řeší s lékaři) v druhé je naopak až brutální a příliš vulgární. Chápu, že to zapadá do postapokalyptického světa, ale všeho moc škodí.

Další takovou věcí je prozrazování děje v druhé části knihy. Proč autor předem prozrazuje, co komu ještě udělá. Člověk to stejně tuší a té chvíli to působí spíše rušivě. Také děj zůstává celou dobu otevřený, jak jsem zjistila na poslední stránce, jedná se o první díl ze dvou. Tak snad se rozuzlení a vysvětlení dočkáme právě v druhém díle. Za zmínku ovšem také stojí obálka. Z počátku mě moc tedy neoslovila, působí nenápadně, jakmile jsem se však do příběhu začetla, mnohokrát jsem se k ní vrátila. Je na ni pihatá Elizabeth s každým okem jiným a v masce. Po přečtení knihu musím říct, že obálka snad nemohla být vybrána lépe. Jakoby zobrazovala opravdu celou tu knihu a i Elizabeth je mi z ní tak nějak bližší.

Kniha je k dostání od 155 Kč do 209Kč. Což si myslím je velmi příjemná cena.

Z knihy mám celkově tedy rozporuplné pocity, ale celkově hodnotím spíše pozitivně. Dala bych kolem 70% a již se těším na druhý díl.

Mohlo by Vás zajímat

Recenze knihy Selected


Štítky článku recenze | zajimavosti |
Autor sokorka 10.02.2020 Opravil(a) sokorka zobrazeno 181x


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 40% tedy 82 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Tady byla Britt-Marie

Poslední hodnocenou audioknihou je Modlitba za Černobyl - Kronika budoucnosti Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4.5/5.

Reklama