blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Dnes jsou přenosné počítače součástí našich domácností. Klasické stolní počítače dnes ty přenosné nahrazují, hlavně díky ceně, mobilitě i možnosti kdykoliv počítač uklidit. V době, kdy jsem si kupoval svůj první notebook, tomu tak ovšem nebylo. Přenosný počítač byl mnohonásobně dražší a mnohem méně výkonný.


obrázek notebook Compaq Armada 4130T

Vzhledem k ceně nového přenosného počítače byl můj první přenosný počítač starší compaq. Koupil jsem jej od strejdy, kterému výkon a výdrž počítače již nedostačoval. Notebook jsem si nepořizoval kvůli výkonu, ale pro případ, že bych někde v terénu potřeboval počítač. Po zkušenosti z nemocnice, kdy jsem ležel na lůžku":http://www.blog.ijacek007.cz/…dniho-voziku a přenosný počítač mi pomáhal přežít, jsem chtěl přenosný počítač domů.


obrázek notebook Compaq Armada 4130T

Počítač měl všechny „moderní“ periferie. Procesor Intel Pentium s frekvencí 133MHz . Disketovou mechaniku VGA display. Pevný disk o kapacitě 500mb a operační paměť 32mb RAM. Propojitelnost periferií zahrnoval jeden port PS2, jeden COM port, jeden port LPT, jeden vystup na monitor a dokonce S-video pro výstup na jiné zobrazovací zařízení. Zvláštností pak byla elegantně vyřešená baterie. Baterie byla v oválném tubusu připevněném ze zadní části počítače. Tubus se dal otočit a baterie podepřela notebook, aby byl nakloněný. Navíc se baterie dala použít jako držák a notebook tak pohodlně přenášet.


obrázek notebook Compaq Armada 4130T

Vzhledem k absenci USB portu či jakékoliv sítové karty, bylo přenášení dat do počítače pokaždé dobrodružství. Nejjednodušší cestou bylo použití diskety. Jako alternativa se dal použít LPT nebo COM kabel a pomocí těchto rozhraní data mezi počítači kopírovat.


obrázek M602

Operační systém u tohoto stařičkého počítače byl WINDOWS 98. Náběh systému se dal pomocí Autoexec.bat zastavit a první najížděl oblíbený dosovský M602 manažer souboru.


obrázek Windows 98 startovací obrazovka

Počítač dodnes funguje, má své vrtochy a disk už je asi v bídném stavu. S.M.A.R.T. ani jinou technologii nepodporuje. Mám pocit, že kdysi ještě ani nebyla. Nechávám si jej jen jako úsměvnou vzpomínku a také ukázku toho, jak kdysi přenosné počítače začínaly. Vzpomenete si také na svůj první přenosný počítač? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi.


obrázek Compaq Armada 4130T a vlastnosti systému Windows 98

Mohlo by Vás zajímat

Disketa – poklad minulého století

Zjistěte si v jakém stavu je vás pevný disk


Štítky článku elektronika | fotografie | skutecnost | zajimavosti |
Autor Ijacek.007 29.10.2014 zobrazeno 2 595x
Předchozí článek Tandemový seskok z helikoptéry na Slovensku 2008
Jak mi na maluchovi vyletěl šroubek krytem převodovky Další článek


1

Crazy

2014-10-30 08:51:16

Jsi byl BOSS, já měl takovouhle sestavu v počítači taky ale jako stolní pc :-)


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 197. Poslech všech dohromady zabral přes 2673 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 36% tedy 71 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Už zase skáču přes Merde!

Poslední hodnocenou audioknihou je Nabarvené ptáče .

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi .

Reklama