blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Tento víkend byla v Krasově mikulášská nadílka, její součástí byl lampionový průvod. Dostal jsem tedy za úkol zajistit lampion. Koupil jsem tedy překrásnou rybu v papírnictví. Po chvílí přemýšlení jsem se ale s manželkou shodl, že nebude dobrý nápad dát rok a půl starému dítěti do ruky lampion s otevřeným ohněm.


obrázek Led lampion

V rámci bezpečí jsem se chtěl lampion upravit, tak aby byl odolný proti nešetrnému zacházení či nebezpečí vzplanutí nebo podpálení něčeho dalšího. Z prvu jsem přemýšlel nad dvojicí LED displejů 8×8, na kterých bych pomocí modulu Arduino generoval blikání, jaké děla plamen svíčky. Celý lampion by však byl příliš těžký a rvát do něj elektroniku za více jak 300 kč, by bylo také dost neefektivní, jelikož hrozilo, že celý lampion skončí v kaluži nebo pod koly kočárku.


obrázek Led lampion

Rozhodl jsem se tedy pro minimalistické řešení pomocí LED pásku, který doma mám již dlouho. Led pásákem jsem spojil dvě boční části vyztužené papírová konstrukce a do spod jsem přichytil devítivoltovou baterii. Aby se dal lampion vypnout a zapnout využil jsem plechový držák na svíčku, jako jednoduchého kontaktu, na který se omotal drát z baterie.


obrázek Led lampion

V testovacích podmínkách výsledek nevypadal vůbec špatně. Diody zářily moc pěkně, i když napětí bylo pouze devět voltů. Pásek je přitom konstruován na napětí dvanácti voltů.


obrázek Led lampion

Elegantní a jednoduché. S takto upraveným lampionem jsme se vydali do ulic. Díky špatnému počasí dcera byla v kočárku a celou dobu lampion vezla na kočáře, kde s ním dle libostí házela ze strany na stranu. A já ani nikdo okolo nemusel trnout strachy, kdy se jí podaří svíčku z držáku uvolnit a podpálit celý kočár.


obrázek Led lampion

Mrholení i větší váha, díky přidané devíti voltové baterii, se ukázali pro lampion jako smrtící kombinace a při cestě domů se již zvlhlý papír začal rozlepovat. Konstrukci také nepomohlo pár nešetrných ran ratolesti, kdy s lampionem třískla o zem.


obrázek Led lampion

Svůj úkol však úprava zvládla dokonale. Lampion svítil. Svítil celou cestu domů a možná by ještě svítíl, kdybych neodpojil improvizovaným spínačem baterii,
Účel to splnilo a i při sebenešetrnějším zacházení jsme nemuseli číhat s hasicím přístrojem opodál ve strachu zda něco nevzplane.


obrázek Led lampion

Mohlo by Vás zajímat

Jak lze opravit mechanicky poškozený napájecí zdroj

Jak si vyrobit jednoduché a účelné osvětlení


Štítky článku bezpecnost | deti | elektronika | opravy |
Autor Ijacek.007 07.12.2014 zobrazeno 2 728x
Předchozí článek Jak vypadá rozebraný TOMTOM XL
Krasovský Mikuláš 2014 Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 128. Poslech všech dohromady zabral přes 1857 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 45% tedy 57 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Cesta vlka

Poslední hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi .

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi .

Reklama