blog.ijacek007.cz

Blog o všem trochu jinak.

Tento víkend byla v Krasově mikulášská nadílka, její součástí byl lampionový průvod. Dostal jsem tedy za úkol zajistit lampion. Koupil jsem tedy překrásnou rybu v papírnictví. Po chvílí přemýšlení jsem se ale s manželkou shodl, že nebude dobrý nápad dát rok a půl starému dítěti do ruky lampion s otevřeným ohněm.


pohled do lampionu na umístění Led pásku.

V rámci bezpečí jsem se chtěl lampion upravit, tak aby byl odolný proti nešetrnému zacházení či nebezpečí vzplanutí nebo podpálení něčeho dalšího. Z prvu jsem přemýšlel nad dvojicí LED displejů 8×8, na kterých bych pomocí modulu Arduino generoval blikání, jaké děla plamen svíčky. Celý lampion by však byl příliš těžký a rvát do něj elektroniku za více jak 300 kč, by bylo také dost neefektivní, jelikož hrozilo, že celý lampion skončí v kaluži nebo pod koly kočárku.


pohled do lampionu na umístění led pásku a uchycení baterie

Rozhodl jsem se tedy pro minimalistické řešení pomocí LED pásku, který doma mám již dlouho. Led pásákem jsem spojil dvě boční části vyztužené papírová konstrukce a do spod jsem přichytil devítivoltovou baterii. Aby se dal lampion vypnout a zapnout využil jsem plechový držák na svíčku, jako jednoduchého kontaktu, na který se omotal drát z baterie.


devíti voltová baterie a pár diod

V testovacích podmínkách výsledek nevypadal vůbec špatně. Diody zářily moc pěkně, i když napětí bylo pouze devět voltů. Pásek je přitom konstruován na napětí dvanácti voltů.


takto svítí led lampion

Elegantní a jednoduché. S takto upraveným lampionem jsme se vydali do ulic. Díky špatnému počasí dcera byla v kočárku a celou dobu lampion vezla na kočáře, kde s ním dle libostí házela ze strany na stranu. A já ani nikdo okolo nemusel trnout strachy, kdy se jí podaří svíčku z držáku uvolnit a podpálit celý kočár.


pohled na svítící lampion

Mrholení i větší váha, díky přidané devíti voltové baterii, se ukázali pro lampion jako smrtící kombinace a při cestě domů se již zvlhlý papír začal rozlepovat. Konstrukci také nepomohlo pár nešetrných ran ratolesti, kdy s lampionem třískla o zem.


držení led lampionu dcerou

Svůj úkol však úprava zvládla dokonale. Lampion svítil. Svítil celou cestu domů a možná by ještě svítíl, kdybych neodpojil improvizovaným spínačem baterii,
Účel to splnilo a i při sebenešetrnějším zacházení jsme nemuseli číhat s hasicím přístrojem opodál ve strachu zda něco nevzplane.


radost na tváři dětí

Mohlo by Vás zajímat

Jak lze opravit mechanicky poškozený napájecí zdroj

Jak si vyrobit jednoduché a účelné osvětlení


Štítky článku bezpecnost | deti | elektronika | opravy |
Autor Ijacek.007 07.12.2014 zobrazeno 2 907x
Předchozí článek Jak vypadá rozebraný TOMTOM XL
Krasovský Mikuláš 2014 Další článek


gravatar

Vložit komentář

Nick *:
WWW:
Email * (nezobrazuje se ):
Gravatar:
Pamatuj si mě:
Komentář článku *:
Opiš následující text: *

* - vyžadované údaje. RSS kanál s komentáři

PřihlášeníAudioknihy

Jsme milovníci audio knížek, kterých aktuálně máme zakoupených 203. Poslech všech dohromady zabral přes 2758 hodin.

Z tohoto množství jsme si již stihli poslechnout téměř 40% tedy 81 audioknih.

Aktuálně poslouchaná audioknihakniha je Modlitba za Černobyl - Kronika budoucnosti

Poslední hodnocenou audioknihou je Babička pozdravuje a omlouvá se Hodnocení audioknihy 4/5.

Nejlépe hodnocenou audioknihou je Astronautův průvodce životem na Zemi Hodnocení audioknihy 4/5.

Reklama